سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
وزیر نفت در مراسم افتتاحیه ۶ فاز استاندارد پارس جنوبی اعلام کرد:

برجام نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران

وزیر نفت با اشاره به بهره برداری از ۱۱ فاز استاندارد پارس جنوبی طی ۳.۵ سال گفت: شرکت ملی نفت ایران موفق شده در این مدت ظرفیت تولید و پالایش را از ۲۴۰ میلیون متر مکعب به ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وزیر نفت در مراسم افتتاحیه ۶ فاز پارس جنوبی و همچنین برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی که ظهر امروز (۲۷ فروردین ماه) در عسلویه برگزار شد، با اشاره به بهره برداری از ۱۱ فاز استاندارد پارس جنوبی در ۳.۵ سال و در اوج تحریم های اعمالی غرب علیه ایران گفت: در مدت یاد شده شرکت ملی نفت ایران موفق شده که ظرفیت تولید و پالایش را از ۲۴۰ میلیون متر مکعب به ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

بیژن زنگنه افزود: افزون بر بهره برداری از ۱۱ فاز پارس جنوبی در ۳.۵ سال و همچنین برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی، دستاوردهای مهمی دیگری نیز نصیب کشور شد که از میان آنها می توان به شکل گیری شرکت های توانمندی همچون پتروپارس، اویک به عنوان پیمانکار عمومی و تاسیسات دریایی اشاره کرد.

وزیر نفت ادامه داد: امروز ما از قوی ترین ناوگان لوله گذار و ظرفیت ساخت عرشه های فرآوری در دریا برخوردار هستیم. در این اینجا یک ناوگان قوی حفاری دریایی ایجاد شد و ما ظرفیت تولید ماشین های دوار و کمپرسورهای شبکه گاز را پیدا کردیم.

وی با بیان اینکه تمام تاسیسات فازهای افتتاح شده پارس جنوبی توسط ایرانی ها نصب شده است، اظهار کرد: هر چند در این حوزه مشکل بهره وری داشتیم و زمان ها طولانی تر از حد متعارف بوده و هزینه ها بیشتر شده که نیازمند رسیدگی است اما مهم مدیریت است.

پارس جنوبی با تدبیر و امید و فداکاری ساخته شده است

زنگنه افزود: برخی خیال می کنند که پارس جنوبی با پول ساخته شده است اما اعتقاد من است است که اینجا با عشق همکاران و برای سربلندی ایران و با تدبیر و امید و فداکاری و سرسختی ساخته شده است. این یک اشتباه بزرگ است که فکر کنیم تنها با پول می توان توسعه ایجاد کرد. اگر تدبیر باشد تامین اعتبار هم انجام می شود.

وی با اشاره به سابقه حضورش در پارس جنوبی از میانه سال ۱۳۷۶ گفت: این مجموعه عظیم که نزدیک ۴۵ کیلومتر صنعت را در کنار همدیگر قرارداده، حاصل کاری کمتر از ۱۹ سال است.

زنگنه افزود: این اراده برای ایجاد توسعه اقتصادی به اتکا اراده های آهنین همکارانی است که همچون سربازان گمنام تلاش کردند تا ایران را به ویژه پس از برجام جهش توسعه دهند.

برجام نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران است

وزیر نفت با بیان اینکه برجام فقط یک موافقتنامه نیست بلکه نقطه عطفی در تاریخ توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران است، افزود: صمیمانه از رئیس جمهوری به خاطر سیاست های اعمالی در برجام و همچنین محمد جواد ظریف که مجری لایق و شایسته این سیاست ها بودند قدردانی می کنم که نفت را از چاه تحریم ها به در آوردند تا ایران بتواند برای توسعه جهش کند.

وی ادامه داد: بنده با تمام وجود می فهمم و حس می کنم نه به عنوان یک مبتدی در این کار که در ایران می شود برای توسعه ایجاد جهش کرد. ایران را به می توان به پیش برد اگر فرصت سوزی نکنیم. اگر به جای نفرت پراکنی و تشویق به خشونت، تشویق به سازگازی و دست به هم دادن و دوستی کنیم.

زنگنه توضیح داد: افتخار دولت یازدهم به این نیست که در مورد طرح هایی که شروع کرده یا می خواهد شروع کند، گزارش بدهد بلکه ما آنچه که انجام داده ایم و انجام شده را به معرض نمایش می گذاریم و می گوییم این است اقتصاد مقاومتی، این است پارس جنوبی، این است توسعه ایران، این است همسنگی و هم ارزی و این است برداشت منصفانه و متعادل از میدان مشترک پارس جنوبی.

وی ادامه داد: البته این این معنا نیست که برای آینده برنامه ای نداریم. برنامه های آینده ما بسیار روشن و پر امید است.

تحقق اجماع نفتی در حوزه قراردادهای جدید نفتی

زنگنه با اشاره به اجماع نفتی ایجاد شده در مورد قراردادهای جدید نفتی گفت: این موضوع می تواند یکصد هزار شغل زنده، فعال و مولد ایجاد کند همانطور که در عسلویه این اتفاق افتاد و این منطقه مایه افتخار و عزت ایران و ایرانی شد.

وی اظهار کرد: از مسیر اجرای قراردادهای جدید نفتی می توان صدها کارخانه و واحد تولیدی را فعال کرد و برداشت از میدان های مشترک را تحقق بخشید و از هدر رفت نفت ملت ایران که در زیر زمین است و می تواند برای همیشه غیرقابل استفاده باشد، جلوگیری کرد.

ایران قدرت اول پترشیمی منطقه می شود

وزیر نفت ادامه داد: من امروز قاطعانه می گویم که با اتکا و استناد به خوراک تولیدی از پالایشگاه های پارس جنوبی و سایر واحدها می توانیم قدرت اول پتروشیمی منطقه باشیم.

وی افتخار حاصل شده در به تولید رسیدن فازهای پارس جنوبی را متعلق به ملت ایران، مقام معظم رهبری، خانواده شهدا و ایثارگرانی دانست که با جان و خون خود به ما آموختند که چگونه برای آرمان های متعالی فداکاری و از جان گذشتگی کنیم.

زنگنه در پایان گفت: از زحمات وزرای پیشین نفت (سید کاظم وزیری هامانه، غلامحسین نوذری، مسعود میرکاظمی، رستم قاسمی) و همچنین مدیران عامل شرکت ملی نفت ایران ( غلامحسین نوذری، سیف الله جشن ساز، احمد قلعه بانی و …) و مدیران عامل شرکت نفت و گاز پارس به ویژه علی اکبر شعبانپور و تمامی پیمانکاران که بسیاری از آنها به معنای واقعی سربازان گمنام بودند تشکر و قدردانی می کنم و در به ثمر رسیدن این افتخار تاریخی دست آنها را می بوسم و سر تنطیم در مقابلشان فرود می آورم.

وزیر نفت همچنین از همکاری بانک ها، صندوق توسعه ملی، گمرک، اطلاعات و اداره کار و به ویژه مردم بوشهر، عسلویه، نخل تقی، کنگان و دیر تشکر و قدردانی کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۱۹۱,۶۳۸ بازدید