سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
وزير نفت:

محیط زیست اولویت وزارت نفت است

وزیر نفت با اشاره به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در پارس جنوبی گفت: پارس جنوبی نماد تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه شامگاه شنبه، ۲۶ فروردین در یک نشست خبری در آستانه افتتاح ۶ فاز پارس جنوبی و چند طرح مهم صنعت نفت، با اشاره به اقدام تاریخی افتتاح همزمان ۵ فاز (۶ فاز استاندارد) در یک روز گفت: تا کنون در تاریخ کشور سابقه نداشته که بتوانیم در یک روز قریب به ۲۰ میلیارد دلار طرح را افتتاح کنیم که این مسئله افتخار بزرگی برای کشور به شمار می رود.

وزیر نفت افزود: این افتخار برای جمهوری اسلامی ایران و در واقع برای ملت ایران است، در واقع می توان آن را دستاورد صنعت‎گرانی دانست که فرای دولت ها سال های متمادی در این منطقه زحمت کشیده اند و به چنین موفقیتی دست یافته اند.

زنگنه با اشاره به اینکه با بهره برداری از این ۶ فاز، افزایش برداشت ۱۷۰ میلیون متر مکعب گاز ترش  در روز از پارس جنوبی محقق شده است گفت: از این میزان ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در روز، نیم میلیون تن اتان و نیم میلیون تن ال پی جی و ۳۵ الی ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز محقق می شود.

وزیر نفت همچنین به برداشت نفت از لایه نفتی اشاره کرد و گفت: در این افتتاحیه برای اولین بار در تاریخ برداشت رسمی نفت از لایه نفتی با تجهیزات بر روی دریا آغاز می شود.

رسیدن به قطر، آرزویی که محقق شد

وی با بیان اینکه با افتتاح این ۶ فاز، در مجموع ۱۱ فاز در دولت یازدهم به بهره برداری می رسد گفت: تولید گاز ما نسبت به ۵ ماهه اول سال ۹۲ نزدیک به ۲.۴ برابر شده است و جای افتخار است که تولید ما به تعادل با کشور همسایه قطر رسیده که این موضوع آرزوی من بود.

زنگنه با اشاره به طولانی شدن برخی از پروژه ها در پارس جنوبی به دلیل تحریم ها گفت: فشار تحریم ها به ویژه در ۲ سال و نیم دولت یازدهم در بحث دسترسی به درآمد ها، دسترسی به بانک ها و دسترسی به تجهیزات و کالا بسیار بالا بود و می توان این دوران را دوران اوج تحریم ها دانست.

وی با بیان اینکه پارس جنوبی نماد تمام نمای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است، گفت: تولید درون زا، توسعه برونگرا و دانش بنیان و تکمیل زنجیره ارزش در توسعه صنایع پالایشی و پتروشیمی در منطقه ای کوچک همه با اتکا به سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده است.

وزیر نفت در پایان صحبت‎هایش با اشاره به اینکه در سال ۷۶ که ساخت و ساز در پارس جنوبی آغاز شد این منطقه تنها بیابانی بود، گفت: طی ۲۰ سال صنعتگران فرای دولت ها برای عزت و سربلندی مردم و این مرز و بوم زحمت کشیدند که جای قدردانی دارد و حالا این همه صنعت و عظمت در این مکان خلق شده است.

تقاضای نفت ایران از عرضه آن بیشتر است

زنگنه با بیان اینکه دلیلی برای تخفیف نفت به خریداران نفت وجود ندارد، گفت: در حال حاضر تقاضا برای نفت ایران از تولید ما بیشتر است ولی هر زمان که لازم باشد برای حفظ بازار بر اساس اصول بازرگانی اقدام می کنیم.

وی در ادامه این نشست که در هتل شیرینو پتروشیمی عسلویه برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

محیط زیست اولویت وزارت نفت است

زنگنه در این نشست در ارتباط با وضعیت تالاب هورالعظیم گفت: روزی که سکان وزارت نفت را به من سپردند، به برنامه خشک کردن هور هویزه نه گفتم و اعلام کردم که به هیچ وجه با خشکاندن آن موافق نیستم و اگر لازم باشد همچون پارس جنوبی عملیات توسعه و بهره برداری را انجام می دهیم اما آنجا را خشک نمی کنیم و بر همین اساس هزینه های زیادی به صنعت نفت تحمیل شد که در مقابل هزینه از بین بردن محیط زیست رقمی به شمار نمی رود.

وی در مورد وضعیت فلرهای پارس جنوبی نیز گفت: الان فلرها وضعیت مطلوبی ندارند اما طی یک الی دو سال با تکمیل و تنظیم شدن خروجی این فلرها وضعیت بهتر می شود، کما اینکه وضعیت گاز سوزی فلرهای قدیمی تر الان بهتر شده است.

وزیر نفت به وضعیت گازهای نفت در خوزستان اشاره کرد و گفت: با تکمیل طرح آماک، گازهای اسیدی دیگر در اهواز سوخته نمی شوند و با تکمیل طرح های دیگری از جمله طرح های ان جی ال می توان این وضعیت را بهبود بخشید.

وی همچنین به الزام سرمایه گذاری بخش خصوصی برای بهبود وضعیت محیط زیست اشاره کرد و گفت: به سرمایه گذاران اعلام کرده ایم که با قیمت های بسیار پایین حاضریم گازهای همراه را به آنها بدهیم و دلیل تأخیر پروژه ان جی ال ۳۲۰۰ هم همین بوده تا به بخش خصوصی یعنی پتروشیمی خلیج فارس واگذار شود و هم اکنون برای هر کدام از این طرح ها به دنبال سرمایه گذار بخش خصوصی هستیم.

تولید تجمعی پارس جنوبی در دولت یازدهم دوبرابر شد

وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون روزانه نزدیک به ۵۷۵ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی به شبکه سراسری تزریق می شود، گفت: در ۵ ماهه اول سال ۹۵ نسبت به ۵ ماهه اول سال ۹۲ تولید روزانه ما از پارس جنوبی ۲ برابر شده است.

وی همچنین به تولید تجمعی گاز از پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: کل گاز تولید شده از میدان گازی پارس جنوبی، تا سال ۹۲ برابر با ۵۷۰ میلیارد مترمکعب بوده است که این میزان تا پایان سال ۹۵ به ۱۰۶۰ میلیارد متر مکعب رسیده است.

تشکیل تیم‎های فنی برای تحقق قراردادهای نفتی

وزیر نفت در ارتباط با قراردادهای نفتی جدید نیز گفت: ما برای اجرایی شدن این قراردادها همه تلاشمان را می کنیم و در این مورد جدی هستیم و برای این منظور گروه های فنی و بازرگانی ایجاد کرده ایم تا قراردادهای اصلی و اولویت‎دار را پیگیری کنند اما اینکه چه زمانی این قرادادها اجرایی شوند بسته به شرایط و تصمیم سرمایه گذاران دارد.

زنگنه همچنین در مورد استراتژی گازی و قراردادهای در دست اقدام گفت: قرارداد صادرات گاز به عراق از اردیبهشت اجرایی می شود و مشکل آن فقط گشایش ال سی از سوی دولت عراق است که با رفع آن  صادرات روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق آغاز می شود.

وی ادامه داد: خط لوله دوم به عراق، صادرات گاز به عمان و پاکستان هم در دست اقدام است و صادرات گاز به ترکیه را هم کما فی سابق در برنامه داریم.

وزیر نفت با بیان اینکه قراردادهای فروش گاز با قراردادهای فروش نفت و میعانات گازی بسیار متفاوت است، گفت: ما بستر لازم برای صادرات گاز را داریم اما از آنجا که توسعه خطوط لوله برای صادرات گاز نیازمند روابط قوی سیاسی دو کشور است، باید طرفین برای اجرای آن همه مسائل سیاسی را در نظر بگیرند.

مذاکرات با توتال ادامه دارد

زنگنه با بیان اینکه ما انتقاداتی را نسبت به صحبت های اخیر مقامات توتال ابراز کرده ایم، گفت: مقامات توتال از طرفی از تصمیمات آمریکا و از طرف دیگر در داخل شبهاتی دارند اما مذاکرات برای تنظیم قراردادها به سرعت فوق العاده ای پیش می رود و ظرف یک الی ۲ هفته این مذاکرات نهاییی می شود، اما مشخص نیست تفاهم نامه چه زمانی امضا شود.

وی در مورد صحبت های مقامات نفت قطر برای برداشتن محدودیت توسعه و برداشت از میدان مشترک گفت: ما قصد مقابله با کسی نداریم و کار خودمان را دنبال می کنیم، هم اکنون ۲۷ فاز در دست اجرا داریم که با در نظر گرفتن برنامه هایمان با توتال این فاز ها به ۲۹ عدد می رسند و از نظر من حفظ تولید و جلوگیری از افت فشار بزرگترین اقدام است، ضمن آنکه قطر برنامه دارد با اجرای ۲ فاز دیگر برداشتش را ۵۶ میلیون متر مکعب افزایش دهد و ما هر زمان که اراده کنیم می توانیم افزایش تولید داشته باشیم.

ما به تعهدات خود در اوپک پایبندیم

وزیر نفت از همکاری کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در آخرین نشست یاد کرد و گفت: در تصمیم برای تثبیت میزان تولید، ماه به ماه اجرای این تصمیم قوی تر شد و بازار هم موضوع را جدی گرفت و عملا مشخص شد همکاری کشورها تأثیر گذار بوده است.

وی افزود: همه کشورها مایل هستند این تصمیم ادامه پیدا کند و ما هم این تصمیم را قبول داریم و از آن حمایت می کنند و در صورت رعایت آن از سوی حاضرین، ما هم به آن پایبند خواهیم ماند.

زنگنه در پاسخ به اینکه چه اقدامی در قبال تخفیف نفت عربستان به بازارهای آسیا انجام می دهیم گفت: ما تقابلی با کسی نداریم و همیشه تقاضا برای نفت ایران از تولید بیشتر بوده است و هیچ نگرانی از بازار وجود ندارد؛ اما اگر لازم شود با اصول بازرگانی برای رقابت حاضر می شویم.

قرارداد خرید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران از سوی روس ها را تأیید کرد و گفت: روس ها نفت را به قیمت عرف از ما می خرند و بر اساس تفاهم با بانک مرکزی در ازای نصف پولی که به یورو پرداخت می شود (نه به صورت ال سی)، می توانیم از روسیه کالا و خدمات، بدون ذکر کالا یا خدمات خاص تهیه کنیم.

زنگنه ادامه داد: هم اکنون این قرارداد در مرحله اجرایی است و منتظر گشایش ال سی برای انجام کارهای بعدی هستیم.

وی همچنین به عدد ۳.۸ میلیون بشکه تولید نفت در روز ایران که از سوی منابع ثانویه عنوان شده اشاره کرد و گفت: ما هم این عدد را قبول داریم و اما در واقع تولید نفت ما از این میزان بیشتر است.

قراردادهای بای بک نفتخیز جنوب راهی برای آزمون

وزیر نفت با بیان اینکه قراردادهای بای بک نفتخیز در دل مدل جدید قراردادهای نفتی، راهی برای آزمون و خطا بوده است، گفت: برخی از دوستان در جنوب مدعی بودند که می توانند به روشی هم سو با قراردادهای جدید سرمایه کسب کنند و تکنولوژی بیاورند و ما پیشنهادشان را پذیرفتیم و در هیات مدیره از آن حمایت کردیم، ولی هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است ولی این کار برای ما ارزشمند است چرا که اگر به نتیجه برسد، بدون آسیب به چارچوب قراردادهای جدید موفق به جذب سرمایه شده ایم و در صورت عدم نتیجه دوستان به فکر رفع ایرادات می افتند.

زنگنه با استناد به ادعای مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد تولید نفت شرکت فلات قاره ایران گفت: تولید نفت این شرکت از ابتدای سال ۹۵ تاکنون تغییری نداشته است، کاهش تولید این شرکت مربوط به زمان تحریم ها و کاهش تکلیفی بوده است که پس از آن موفق به بازگرداندن تولید نشدیم به دلیل آنکه هزینه تولید در این شرکت بالا است.

در حال مذاکره با شرکت معتبر بین المللی برای لایه نفتی هستیم

وزیر نفت با بیان اینکه برآوردها از لایه نفتی پارس جنوبی از ظرفیت برداشت ۱۴۰ هزار بشکه ای خبر می دهند، گفت: مقیاس لایه نفتی در بخش قطری بیشتر است و آنها هم اکنون ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز از این لایه برداشت می کنند اما ما در حال مذاکره با شرکت معتبر بین المللی هستیم تا برداشتمان از این لایه را منطقی کنیم.

وی برداشت از میادین مشترک را اولویت وزارت نفت عنوان کرد و گفت: البته بحث نداشتن دانش فنی موضوعی است که ما را عقب نگه می دارد و اگر بخواهیم با روش ها و روال گذشته کار را دنبال کنیم هیچ نتیجه ای نخواهیم گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۳۹۱,۱۹۹ بازدید