سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تولید ۳۰ هزار بشکه نفت ازمیدان مشترک نفتی آذر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۶

 به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سید نورالدین شهنازی‌زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت متن امروز(۲۴ اسفند) در مراسم آغاز تولید زودهنگام میدان مشترک نفتی آذر بیان داشت: تولید زودهنگام از این میدان مشترک نفتی هم اکنون ۱۵ هزار بشکه در روز است و تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ به ۳۰هزار بشکه در روز خواهد رسید.

شهنازی زاده با بیان اینکه یک سوم این میدان مشترک نفتی در خاک ایران واقع شده، گفت: در پایان فاز نخست توسعه میدان آذر، تولید از این میدان به ۶۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید واین طرح توسعه ای در بخش ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) هم عملکرد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزود: هم اکنون میدان نفتی آذر دارای ۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون بشکه ذخیره نفت درجا می‌باشد ومطالعات بیانگر این است که  این ذخایر به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا چهار میلیارد بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

شهنازی زاده، سقف هزینه سرمایه‎گذاری (Capex) این طرح توسعه ای را یک میلیارد و ٢٣۴ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در مرحله تولید زودهنگام تا ٣٠ هزار بشکه ١٠ حلقه چاه حفر می‎شود و این تعداد تا پایان توسعه به ١٩ حلقه چاه افزایش می‎ یابد.

به گفته وی، مرکز فرآورش موقت برای جداسازی نفت و آب و سپس ارسال نفت به واحد بهره برداری دهلران (از طریق خط لوله ۱۲۹ کیلومتری)، در طرح و تولید زودهنگام میدان آذر برنامه ریزی شده است.

شهنازی‌زاده در پایان بیان داشت: پس از مرحله تولید زودهنگام احداث ۶٣,۵ کیلومتر خط لوله انتقال نفت از دهلران به چشمه خوش و احداث ١٣٠ کیلومتر پله انتقال گازهای همراه به مرکز جمع آوری گاز در دهلران در دستور کار قرار می گیرد؛ این گازها سپس به ان‎جی‎ال ٣١٠٠ که هم اکنون در حال ساخت است، منتقل می‎شود.

لازم به ذکر است: میدان نفتی آذر در بلوک اناران در دماغه کوه‌های زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق ( جنوب غربی ایلام) بین شهرهای مهران و دهلران واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۵:۴۵۱,۳۴۸ بازدید