سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN
با حضور وزير نفت؛

با حضور وزیر نفت مرحله اول تولید زودهنگام طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر به طور رسمی راه اندازی شد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مرحله اول تولید زودهنگام طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر (روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند ماه) با حضور بیژن زنگنه؛ وزیرنفت، سید نورالدین شهنازی زاده؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، استاندار ایلام، نمایندگان مجلس و سایر مدیران نفتی به طور رسمی به بهره برداری رسید.

سید نورالدین شهنازی زاده بیان داشت: نفت تولیدی از فاز نخست تولید زودهنگام میدان مشترک آذر با استفاده از ۱۲۹ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچ به تاسیسات بهره برداری دهلران منتقل می شود و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، فاز دوم برنامه تولید زودهنگام پروژه میدان نفتی آذر، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ با تولیدی شدن ۸ حلقه چاه و افزایش تولید به ۳۰ هزار بشکه نفت در روز عملیاتی می شود.

وی افزود: میدان نفتی آذر از پرچالش‌ترین میدان های ایران از نظر حفاری است به نحوی که عمق بالای مخزن هیدروکربوری و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی، عملیات حفاری آن را بسیار پیچیده کرده است. از سوی دیگر نیاز به عملیات شکافت هیدرولیکی از دیگر مشکلات حفاری در میدان آذر به شمار می رود که برای حل این مشکل از عملیات شکافت اسیدی، یکی از روش های متداول و موثر افزایش تولید (IOR (Improved Oil Recovery در میدان های نفت و گاز، استفاده شده است.

گفتنی است، هم اکنون با هماهنگی های شرکت متن و شرکت نفت مناطق مرکزی به عنوان دریافت کننده نفت تولیدی، انتقال نفت آذر به تاسیسات بهره برداری دهلران انجام و از آنجا به مبادی صادراتی کشور منتقل می شود.

توسعه این میدان زیر نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به عنوان کارفرما و کنسرسیوم داخلی متشکل از شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت(OPIC) و شرکت اویک (OIEC) در حال اجراست.

نفت خام تولیدی میدان آذر از نوع سبک با API حدود ٣٢ تا ٣٣ است و ضریب برداشت نفت از این میدان بر اساس طرح توسعه فعلی، ۱۶ درصد برآورد شده است.

لازم به ذکر است، این میدان با ٢,۵ میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میدان های هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۳۰۱,۷۹۲ بازدید