سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

آماک نفس خوزستان را تازه کرد

جمع آوری و تبدیل گاز همراه نفت به عنوان یکی از انواع هیدروکربورهای همراه نفت خام که از اعماق زمین به دست می آید می تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی فواید فراوانی داشته باشد که در این راستا شرکت ملی نفت ایران برای جلوگیری از سوزاندن گازهای ترش همراه نفت و آلودگی محیط زیست، تأمین کمبود خوراک کارخانه های پتروشیمی، تولید عمده گاز سبک برای مصارف صنعتی و خانگی و سرانجام استفاده بهینه از این گازها، طرح جمع آوری گازهای همراه نفت لایه بنگستان (آماک) مخازن نفت اهواز، آب تیمور، منصوری، کوپال و مارون را در اولویت طرح های خود قرار داد که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله بروز جنگ تحمیلی و بروز مشکلات ارزی، به تعویق افتاد.

واژه “آماک” مجموعه ای از حروف اول میدان های نفتی است که گازهای همراه نفت تولیدی آنها در قالب یک طرح به مرحله اجرا در می آید. حرف «آ» نشانه آب تیمور، حرف «م» نشانه منصوری و مارون، حرف «ا» نشانه اهواز و حرف «ک» نشانه کوپال است.

نگاهی به روند تولید نفت خام نشان می دهد که نفت پس از خارج شدن از چاه از طریق خط لوله به واحدهای بهره برداری نفت انتقال و در این واحدها در چهار مرحله فشار آن کاهش می یابد به گونه ای که در مرحله پایانی که فشار آن کمی بیشتر از اتمسفر است، نفت خام قابل ارسال به پالایشگاه ها و یا انتقال به جزیره خارگ برای صادرات به دست می آید؛ بنابراین گازهای همراه نفت نیز در چهار مرحله از نفت خام جدا می شوند.

پیش از اجرایی شدن طرح آماک، مجموع گازهای ترش آلاینده همراه نفت لایه بنگستان به میزان ۲۴۱ میلیون فوت مکعب در روز، در مشعل های واحدهای بهره برداری سوخته و باعث انتشار روزانه حدود ۹ هزار تن مواد آلاینده در محیط زیست می شد.

در مقطع عملیات راه اندازی فاز نخست این پروژه زیست محیطی، ابتدا ۴ ایستگاه فشارافزایی اهواز ۳،۲،۱، منصوری و پالایشگاه شیرین سازی در سال ۱۳۸۴ و متعاقب آن ایستگاه های کوپال و مارون در سال ۸۶ و در نهایت ایستگاه آب تیمور در سال ۱۳۸۸ با موفقیت راه اندازی و تحویل بهره بردار شد.

بر اساس این گزارش، هزینه های سرمایه ای (CAPEX) معادل ۳۰۶میلیون دلار، هزینه های غیر سرمایه ای (Non CAPEX) معادل ۲۳ میلیون دلار و هزینه های بانکی (Bank Charges) 143 میلیون دلار در بیع متقابل طرح آماک بوده و مجموع کل هزینه ها افزون بر ۴۷۲ میلیون دلار بوده است.

با تکمیل فاز نخست طرح آماک، فاز اقتصادی طرح شامل ۱۷ ایستگاه فشار افزایی و نم زدایی گاز ترش، یک پالایشگاه شیرین سازی گاز و میعانات گاز ترش، احداث ۲۸۰ کیلومتر خطوط لوله جریانی، احداث ۹۵ کیلومتر خطوط انتقال نیرو و توسعه چندین پست برق محقق شد.

همچنین بعد از راه اندازی آخرین ایستگاه فشار افزایی در سال ۱۳۸۸ و نیز راه اندازی کارخانه شیرین سازی گازهای اسیدی در سال جاری، روزانه به میزان ۲۸ هزار بشکه در روز به ارزش یک میلیون و ۶۸۰ هزار دلار NGL از کارخانجات گاز و گاز مایع درآمدزایی داشته و ۱۸۲ میلیون فوت مکعب در روز به ارزش ۷۸۰ هزار دلار گاز شیرین به شرکت گاز تحویل می شود. بنابراین ارزش گاز و میعانات گازی بازیافت شده از این طرح روزانه افزون بر ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار خواهد بود.

گفتنی است، تاسیسات طرح آماک در محدوده شهرهای اهواز، رامهرمز، شادگان و بندر امام خمینی در محدوده ای به وسعت ۶٠٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است.

فاز دوم طرح آماک یا فاز زیست محیطی طرح، شامل ۹۶ کیلومتر خط لوله ۱۲ اینچ انتقال گاز اسیدی و ایستگاه تقویت فشار و نم زدایی گاز اسیدی و سامانه های فرآیندی و ایمنی جانبی است که هم اکنون پیمانکار اصلی طرح (کنسرسیوم ایریتک-ایراسکو) با مشارکت فعال نمایندگان ترمودین (سازنده کمپرسورهای گازی) و با تلاش مستمر نمایندگان شرکت مهندسی و توسعه نفت(کارفرما) و شرکت مناطق نفتخیز جنوب (بهره بردار) مشغول تنظیمات نهایی و راه اندازی مرحله ای تجهیزات مربوطه هستند.

با راه اندازی کامل و یکپارچه فاز دوم از سوختن روزانه حدود ۱۴ میلیون فوت مکعب گاز اسیدی در مشعل موقت پالایشگاه جلوگیری شده و گاز اسیدی استحصالی از فاز ۲ (به میزان حداکثر ۱۸ میلیون فوت مکعب در روز) به طور مستقیم به پتروشیمی رازی ارسال می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، با توجه به روند و آهنگ مناسب فعلی فعالیت های در دست اقدام، قرار است مطابق برنامه ریزی های به عمل آمده، مجموعه فاز دوم طرح  آماک به زودی به صورت یکپارچه و رسمی راه اندازی شود.

سید نورالدین شهنازی زاده درباره فواید اجرای طرح “آماک” برای کشور می گوید: محصولات نهایی این طرح، گاز مایع خام (NGL)، گاز سبک و مایعات گازی ترش است که با در نظر گرفتن طراحی تاسیسات، ظرفیت جمع آوری و شیرین سازی ٢۴١ میلیون فوت مکعب گاز ترش فراهم شده و توانایی تولیداتی به ارزش حدود ٣٠٠ میلیون دلار در سال ایجاد شده است.

 شهنازی زاده همچنین بیان داشت : اثرهای سیاسی، توانمندی نیروهای داخلی کشور در اجرای طرح های جمع آوری و شیرین سازی گازهای ترش همراه نفت در سطح بین المللی، اجرای تعهدهای بین المللی به منظور کاهش آلودگی کره زمین و تاثیرهای مثبت آن در بعد بین المللی و زیست محیطی را از دیگر دستاوردهای اجرایی طرح آماک اعلام می کند.

بر اساس این گزارش، طرح “آماک” از بعد زیست محیطی جایگاه ویژه ای دارد؛ به گونه ای که از ارتقای کیفیت زیست محیطی به عنوان یکی از هدف های اصلی طرح یاد می شود.

شهنازی زاده با بیان این موضوع که جلوگیری از ایجاد آلودگی های صنعتی از دیرباز جز هدف های ملی بوده است، اظهار می کند: طرح آماک با جلوگیری از تولید ١٨ هزار تن مواد آلاینده در روز، تا حد زیادی به تحقق این هدف جامه عمل می پوشاند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۶:۱۲۸۱۵ بازدید