سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

رئیس جمهوری از طرح جمع آوری گازهای همراه نفت (آماک) بازدید کرد

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در سفر به استان خوزستان، صبح امروز (پنجشنبه، پنجم اسفندماه) از طرح جمع آوری گازهای همراه آماک بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، دکتر روحانی در این بازدید که بیژن زنگنه، وزیر نفت، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان وی را همراهی می کنند، از مراحل اجرایی طرح جمع آوری گازهای همراه آماک در استان خوزستان بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت این طرح قرار گرفت.

قدرت اله آقایی، سرپرست طرح آماک در شرکت مهندسی و توسعه نفت در این بازدید توضیحاتی را درباره طرح آماک ارائه داد و گفت: این طرح در سال ١٣٧٩ با هدف جمع آوری روزانه ٢۴١ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت لایه بنگستان در دستور کار قرار گرفت و با راه اندازی کامل و یکپارچه طرح آماک، روزانه تا ١٨ میلیون فوت مکعب گازهای اسیدی که منجر به آلایندگی هوای اهواز می شود، جمع آوری خواهند شد.

همچنین معصومه ابتکار در حاشیه بازدید رئیس جمهوری از پالایشگاه شیرین سازی کارون در طرح آماک اظهار کرد: طرح آماک می تواند هوای اهواز را بهبود بخشد و علاوه بر نقشی که این طرح در کاهش آلودگی هوا دارد همچنین می تواند در حفظ و صرفه جویی منابع انرژی و گازها نیز موثر باشد.

فرآیند پروژه به این صورت است که با توجه به این که گازهای همراه نفت لایه بنگستان به سبب دارا ‏بودن گاز هیدروژن سولفوره قابل استفاده نیستند و در مشعل های واحدهای بهره برداری ذکر شده ‏می‌سوزند.  در چارچوب طرح آماک در کنار هر یک از ایستگاه های بهره برداری یک ایستگاه تقویت ‏فشار برای گازهای همراه احداث می شود تا گازها پس از جمع ‌آوری از طریق خطوط لوله متعدد به ‏یک پالایشگاه شیرین‌سازی منتقل و به وسیله حلال دی اتانول آمین، گوگرد زدایی و گاز شیرین تولید ‏شود‎.

بر اساس این گزارش، طرح جمع آوری گازهای همراه آماک با هدف جلوگیری از سوزاندن حدود ٢۴١ میلیون فوت مکعب در روز گازهای همراه نفت لایه بنگستان مخازن اهواز، آب تیمور، منصوری، کوپال و مارون تعریف شده است. موقعیت جغرافیایی این طرح در استان خوزستان در محدوده شهرهای اهواز، رامهرمز، شادگان و بندر امام خمینی قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۲۳۶۳۳ بازدید