سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران:

امنیت ICT بدون بهره گیری از تجهیزات بومی محقق نمی شود

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران از لزوم بهره گیری از تکنولوژی های بومی در صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد و گفت: معتقدیم امنیت ICT بدون استفاده از تجهیزات بومی محقق نمی شود.

احمد تولایی در حاشیه برگزاری پنجمین کنفرانس امنیت اطلاعات و ارتباطات و پدافند سایبری در صنعت نفت به خبرنگار NIOC گفت: اهمیت مباحث اینترنت اشیاء (IoT)، کلان داده (Big Data)، سرعت بسیار زیاد تغییرات تکنولوژی در حوزه اتوماسیون صنعتی و تغییر رفتار جامعه در استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی، تامین امنیت اطلاعات را به یکی از مهمترین و چالشی ترین موضوعات مطرح در حوزه ICT بدل کرده است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری کنفرانس امنیت اطلاعات و ارتباطات و پدافند سایبری در صنعت نفت متذکر شد: اعتقاد راسخ داریم امنیت صنایع مرتبط با ICT بدون بهره گیری از تجهیزات بومی محقق نمی شود؛ به همین دلیل در این کنفرانس تلاش شده است تا از تمامی تولیدکنندگان محصولات امنیتی در جهت ارتقای سطح امنیت اتوماسیون صنعتی و غیرصنعتی دعوت شود تا به تشریح آخرین دستاوردهای خود بپردازند.

وی افزود: با توجه به رویکردهایی که دولت های متخاصم در مباحث اتوماسیون صنعتی دارند سعی شده است در این کنفرانس ضمن بررسی مسایل صنعتی نگاهی به تکنولوژی های آتی تا سال ۲۰۲۰ داشته باشیم.

ارائه کارگاه های آموزشی برای  بیش از ۴۰۰ متخصص ICT
تولایی با بیان اینکه برگزاری کارگاه های تئوری و عملی در ۲ بخش صنعتی و غیرصنعتی در قالب این کنفرانس طرح ریزی شده است، گفت: در این دوره در کارگاه های آموزشی، نکات روز مطرح و آموزش های لازم ارائه می شود.

وی با تاکید بر بالا بودن سطح جنبه های آموزشی و عملیاتی این دوره ها گفت: از سوی دیگر تلاش شده است تا زمینه اشتراک دانش میان شرکت کنندگان فراهم شود.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران در ادامه از استقبال مطلوب کارشناسان حاضر در دوره های آموزشی سخن گفت و افزود: بیش از ۴۰۰ نفر از کارشناسان حوزه های مرتبط در این رویداد آموزشی حضور دارند.

وی تاکید کرد: موضوعاتی هم که در این همایش و دوره های آموزشی مطرح می شود، دربرگیرنده فعالیت های مرتبط با زنجیره ارزش صنعت نفت در بخش بالادست و پایین دست است.

تولایی خاطرنشان کرد: در کنار برگزاری این دوره های آموزشی، نمایشگاهی نیز با محوریت مباحث امنیتی در مجموعه محمودآباد در حال برگزاری است که تا ۲۸ بهمن ادامه خواهد داشت.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اهمیت برگزاری کنفرانس و نمایشگاه تخصصی امنیت اطلاعات و ارتباطات و پدافند سایبری در صنعت نفت یادآور شد: این همایش را سالانه با حضور کارشناسان و متخصصان برگزار می کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد رویدادهای این چنینی که با هدف اشتراک دانش و تخصص بین کارشناسان و متخصصان است باعث ارتقای سطح امنیت اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت شود.

وی متذکر شد: از آنجایی که صنعت نفت از اجزای اصلی زیرساخت های حیاتی کشور است، باید آمادگی لازم در زمینه ارتقای امنیت اطلاعات را در خود ایجاد کنیم.

پنجمین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی امنیت اطلاعات و ارتباطات و پدافند سایبری در صنعت نفت ۲۵ بهمن ماه با پیام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مجتمع آموزشی محمودآباد آغاز به کار کرد. در این همایش دو روزه پنل ها و دوره های آموزشی مرتبط با موضوع امنیت اطلاعات و پدافند سایبری با حضور کارشناسان و اساتید مطرح برگزار می شود. پنجمین دوره این رویداد عصر امروز(سه شنبه، ۲۶ بهمن ماه) به کار خود پایان می دهد و نمایشگاه تخصصی امنیت اطلاعات و پدافند سایبری نیز تا ۲۸ بهمن ماه در مجتمع محمودآباد به کار خود ادامه خواهد داد.

بنابراین گزارش، از اهداف مهم برگزاری این کنفرانس می توان به مواردی چون ترغیب و تشویق شرکت ها و سازمان های نفتی به منظور پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات در مجموعه خود و دستگاه های زیر مجموعه، معرفی نظام نامه و سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به منظور آشنایی شرکت ها و سازمان های نفتی با اجزای نظام و نقش هر یک از آنها در نظام مذکور اشاره کرد.

ارتقا، ایجاد و توسعه فرهنگ مدیریت امنیت اطلاعات در سطح صنعت نفت، هنجارسازی در خصوص توجه ویژه به مقوله امنیت در هنگام کار با کامپیوترها، آشنایی کارکنان با جدیدترین حملات سایبری در سال،  ارائه راهکارهای مقابله با تهدیدات سایبری جدید، آشنایی عملی کارکنان با جدیدترین سیاست های امنیت اطلاعات در صنعت نفت، تبیین اهمیت طرح ریزی راهبردی امنیت اطلاعات و ترغیب سازمان ها و شرکت ها به بذل توجه خاص به این مفهوم و معرفی آخرین دستاوردها و تغییرات اعمال شده در ویرایش استانداردهای امنیتی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه ۲ روزه است.

منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۵۱۸۵۳ بازدید