سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

توسعه پارس جنوبی و غرب کارون؛ سردمدار فعالیت‎های توسعه‎ای نفت

طرح توسعه میدان پارس جنوبی و طرح های توسعه‎ای میدان‎های نفتی غرب کارون از نقاط قوت کارنامه صنعت نفت ایران در دولت یازدهم به شمار می‎آید.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن به نقل از شانا، از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون، طرح‎ها و پروژه‎های بسیاری تکمیل و بهره برداری شده است که در میان آنها، بهره برداری از فازهای ١٢، ١۵ و ١۶ در میدان مشترک پارس‎جنوبی و بهره برداری از طرح های توسعه ای آزادگان شمالی، یاران شمالی و یادآوران در غرب کارون خودنمایی می کنند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر بهره برداری کامل از فازهای ١٢، ١۵ و ١۶، افزایش ظرفیت تولید طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ و در مدار قرار گرفتن بخش عمده فاز ١٩، همچنین آغاز تولیدگاز از طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، از دیگر فعالیت های انجام شده در سال های اخیر در این میدان گازی است.

در غرب کشور نیز علاوه بر افتتاح چند طرح توسعه ای در غرب کارون، احداث واحد نمکزدایی میدان منصوری، احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام در دارخوین و توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش برای فراورش نفت خام میدان پایدار غرب از فعالیت های صورت گرفته شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود.

احداث تسهیلات فراورشی در نمکزدایی بنگستان اهوازیک، احداث مجموعه تفکیک و تقویت فشار سرچاهی منصورآباد یک در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام در جزیره خارک و تکمیل واحد جدید تزریق آب به میدان‎های نفتی سیری را می توان از دیگر اقدام‎های انجام شده در سال‎های اخیر عنوان کرد.

بر اساس اعلام برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، هم اکنون موازی با پروژه های توسعه ای غرب کارون و پارس جنوبی که با جدیت دنبال می شود، پروژه های متعددی در بخش های مختلف زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران در دست اقدام است و از جمله آن می توان به برخی پروژه های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اشاره کرد. این شرکت هم اکنون تجهیز واحد نمکزدایی رگ سفید یک، احداث واحدهای نمکزدایی متمرکز هفتکل و نفت سفید، احداث واحد نمکزدایی متمرکز آسماری اهواز، احداث واحد نمکزدایی قلعه نار، احداث واحد نمکزدایی کارخانه بهره برداری شماره ٣ گچساران، احداث کارخانه نمکزدایی بی بی حکیمه یک و توسعه و تجهیز کارخانه نمکزدایی شماره ٢ و ۶ مارون را در دستور کار دارد.

احداث ایستگاه تزریق گازهای همراه بنگستان و لب سفید، خرید و نصب تلمبه های تقویت فشار HPS و بهینه سازی فراورش میدان نفتی هفتکل نیز در برنامه کاری این شرکت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ساعت: ۱۱:۳۱۸۹۹ بازدید