سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

حرکت شتابان شرکت ملی نفت ایران در مسیر توسعه ملی

از بدو اکتشاف نفت در خاک های زرخیز دشت خوزستان، معادلات اقتصادی و سیاسی ایران تغییرات شگرفی را تجربه کرد که این مهم به نوبه خود تحولات چشمگیری را در ابعاد اقتصادی و سیاسی جهان رقم زده است.

نقش بی بدیل شرکت ملی نفت ایران به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان و تاثیر آن بر روند تامین انرژی جهان در کسوت یکی از مهمترین اعضای اوپک، جایگاه ویژه ای را برای این مولد بزرگ اقتصاد کشور فراهم کرده و از همین روی بار سنگینی را بر دوش راهبران اصلی صنعت نفت قرار داده است.

این شرکت با در اختیار داشتن ۱۱۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه ذخایر درجای هیدروکربوری، رتبه نخست ذخایر هیدروکربوری در جهان را از آن خود کرده است.

شرکت ملی نفت ایران برای پیشبرد اهداف خود در گستره فرامرزی، تمرکز بر میدان های مشترک نفت و گاز (به ویژه میدان های غرب کارون و میدان مشترک پارس جنوبی)، افزایش ضریب برداشت، تزریق گاز به میدان های نفتی و افزایش برداشت از میدان هایی که در نیمه دوم عمر خود قرار دارند را در دستور کار قرار داده است.

بر همین مبنا افق های تولید نفت و گاز در شرکت ملی نفت ایران، دستیابی به سطح ظرفیت تولید ۵.۷ میلیون بشکه در روز نفت خام و مایعات گازی، همراه با ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی در پایان برنامه ششم را هدف قرار داده است.

در این میان توجه به مدیریت راهبردی، جهت گیری اداره شرکت براساس بنگاه داری اقتصادی و ارتقاء سطح چابکی شرکت با اصلاح و بهبود سیستم ها و فرآیندها از جمله برنامه های شرکت ملی نفت ایران در مسیر تحقق اهداف توسعه ای به شمار می رود.

دومین شرکت بزرگ نفتی جهان می کوشد با بهره گیری از تجارب ۶۶ سال حضور فعال و مستقل در عرصه جهانی، راهبرد توسعه و تولید نفت و گاز را با در نظر گرفتن حداکثر ضریب برداشت و اتخاذ سیاست های صحیح و راهگشا به منصه ظهور برساند.

پسابرجام و بلوغ صنعت نفت ایران

با آغاز به کار دولت یازدهم و همزمان با دستاوردهای این دولت در مسیر دستیابی به برنامه جامع مشترک که به عنوان نقطه عطف توسعه سیاسی ایران مطرح است، سازوکارهای صنعت نفت ایران نیز دستخوش تغییرات زیادی شد و با باز شدن درهای این صنعت معظم به روی سرمایه گذاران خارجی، روند تولید و توسعه شتاب بیشتری پیدا کرد.

از سوی دیگر سیاست وزارت نفت در اصلاح قراردادها و تعریف مدل جدیدی از قراردادها باعث شد تا روند جذب مشارکت خارجی سرعت بیشتری یابد و از این رهگذر ضمن انتقال فناوری و تجربه روز شرکت های برتر صنعت نفت جهان، با فراهم شدن سرمایه لازم، زمینه برای پیشبرد اهداف توسعه ای صنعت نفت و به ویژه افزایش تولید از میادین مشترک فراهم شود.

امضای سندهای همکاری مشترک، رهاورد برجام و مدل جدید قرارداهای نفتی
امضای قراردادهای توسعه ای دولت یازدهم در صنعت نفت با حضور ائتلافی از شرکت های داخلی و خارجی از اردیبهشت ۹۵ و با امضای تفاهمنامه سه جانبه شرکت ملی نفت ایران با زیمنس و شرکت توربو کمپرسور نفت (OTC)، کلید خورد. بر مبنای این تفاهم مشترک، نوسازی ماشین آلات دوار موجود در مناطق عملیاتی، پالایشگاهها و مراکز و ساخت توربینهای با ظرفیت جدید به این ۲ شرکت فعال در صنعت نفت رسید.

امضای تفاهم نامه محرمانگی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت زاروبژنفت روسیه درست ۲ ماه پس از امضای اولین تفاهم نامه، گام بعدی شرکت ملی نفت ایران در راستای بهره گیری از خرد جمعی بود. بر پایه این تفاهم نامه مقرر شد این شرکت روسی با مطالعه ٢ میدان پایدار غرب و آبان، پیشنهادهای خود را در خصوص افزایش ضریب بازیافت نفت در این میدان ها ارائه کند.

مردادماه نیز یادداشت تفاهم همکاری مشترک دیگری میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت اندونزی (پرتامینا)،  امضا و طی آن مقرر شد میدان های آبتیمور و منصوری ایران از سوی شرکت اندونزیایی مورد مطالعه قرار گیرد.

سه ماهه سوم سال اما روزهای پرکارتری را برای مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران در پی داشت.
نیمه دوم مهرماه امسال، نخستین توافقنامه بر مبنای مدل جدید قراردادهای نفتی ایران با هدف توسعه میدان های یاران، مارون بنگستان، کوپال آسماری و کوپال بنگستان به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا وابسته به گروه انرژی تدبیر زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با هدف افزایش ضریب بازیافت میدان های یاد شده امضا شد.

شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا یکی از هشت شرکت ایرانی است که در فرایند تعیین صلاحیت شرکت‌های مستعد برای فعالیت اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزارت نفت صاحب صلاحیت تشخیص داده شده است. با امضای این موافقتنامه افزون بر توسعه میدان مشترک یاران، اجرای فعالیت‌های ازدیاد برداشت به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت در مخازن آسماری و بنگستان میدان کوپال و مخزن بنگستان میدان مارون نیز در قالب ٢ قرارداد دیگر به شرکت نفت و گاز پرشیا واگذار شد.

انعقاد این توافقنامه با شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا در حالی انجام شد که شرکت ملی نفت ایران پیش از این اعلام کرده بود، شرکت‌های ایرانی مستعد برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید می توانند راهبری میدان‌های کوچک و متوسط را به عهده گیرند و در صورت نیاز از همکاری شرکت‌های خارجی در این زمینه استفاده کنند.

میدان مشترک یاران که توسعه آن در ٢ بخش یاران شمالی و یاران جنوبی به عنوان یکی از اولویت های کاری در دستور کار شرکت ملی نفت ایران مطرح است، از میدان‌های مشترک منطقه غرب کارون است که فعالیت‌های توسعه-ای بخش شمالی آن در قالب قرارداد بیع متقابل از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا در دست اجراست.

شرکت ملی نفت ایران همچنین مهرماه امسال تفاهم‌نامه همکاری دیگری را در خصوص مطالعه میدان نفتی دهلران با شرکت تات نفت روسیه امضا کرد. در همین ماه همچنین تفاهم نامه دیگری با شرکت لوک اویل روسیه امضا شد که در چارچوب مطالعه ٢ میدان نفتی منصوری و آب تیمور تعریف شده بود.

در آبان ماه نیز توافقنامه اصول قراردادی همکاری (HOA) میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های توتال، CNPC چین و پتروپارس به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا و مقرر شد تولید روزانه ۱.۸ میلیارد فوت مکعب گاز از این میدان از سال ۲۰۲۰ میلادی مطابق با ۱۳۹۹ خورشیدی عملیاتی شود.

در این توافق سه جانبه شرکت توتال، راهبر کنسرسیوم فاز ۱۱ پارس جنوبی با سهم ۵۰.۱ درصد به همراه پتروپارس ایران با سهم ۱۹.۹ درصد و CNPC چین با سهم ۳۰ درصد حضور خواهند داشت و حدود ۲ میلیارد دلار برای توسعه مرحله اول این فاز هزینه می کنند.

امضای ۲ یادداشت تفاهم دیگر با شرکت دولتی نفت و گاز لهستان (PGNiG) در خصوص مطالعه میدان نفتی سومار و شرکت نروژی دی‎ان‎او (DNO) با هدف مطالعه میدان نفتی چنگوله از دیگر دستاوردهای صنعت نفت ایران در سال جاری است.

در ادامه جذب مشارکت شرکت های معتبر صنعت نفت جهان، شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم‎نفت روسیه در آذرماه امسال، تفاهم‎نامه ای امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه ٢ میدان نفتی چشمه‎خوش و چنگوله به این شرکت روسی سپرده شد. با امضای این تفاهم‎نامه، تعداد میدان‎هایی که مطالعه آن به شرکت‎های روسی سپرده شده است به هفت میدان می رسد و به این ترتیب روسیه بیشترین سهم را در مطالعه میدان‎های نفتی ایران خواهد داشت.

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک دیگری با شرکت ملی نفت تایلند (PTTEP)، از دیگر دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در آذرماه امسال است.

در این تفاهم نامه مطالعه سه میدان چنگوله، دالپری و بلال در دستور کار این شرکت تایلندی قرار گرفته است.
گفتنی است مطالعه این میدان‎ها به شرکت‎های دیگری نیز سپرده شده است و شرکت ملی نفت تایلند هم ۶ ماه فرصت دارد تا نتایج مطالعات خود و طرح‎های پیشنهادی را برای توسعه این سه میدان به شرکت ملی نفت ایران ارائه دهد.

در ادامه قراردادهای توسعه ای شرکت ملی نفت ایران،  تفاهم‎نامه همکاری مشترکی نیز میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت انگلیسی-هلندی شل، امضا شد که بر مبنای آن، مطالعه سه میدان آزادگان، یادآوران و کیش در دستور کار این شرکت اروپایی قرار گرفت. بر مبنای این تفاهم‎نامه همکاری مقرر شد این شرکت انگلیسی- هلندی، میدان‎های نفتی آزادگان، یادآوران و میدان گازی کیش را مطالعه و نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند.

شرکت ملی نفت ایران در ادامه طرح های توسعه ای خود در سیزدهم بهمن ماه امسال تفاهمنامه همکاری با شرکت گسترش انرژی پاسارگاد را امضا کرد که این تفاهم با هدف مطالعه میدان های جفیر، سوسنگرد و سپهر صورت گرفته است.

این در حالی است که میزان تولید کنونی میدان های نفتی جفیر و سپهر در حوزه جنوب غرب اهواز ۱۷۰۰ بشکه در روز است.
در عین حال نخستین تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی بر اساس مدل جدید قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در آذر ۹۵ میان این شرکت و کنسرسیوم پرگس متشکل از ١١ شرکت اروپایی، کانادایی، آسیایی و دانشگاه صنعتی شریف امضا شد که مطالعه ٢ میدان کرنج (مخازن آسماری، پابده و خامی) و شادگان (مخازن آسماری و بنگستان) را هدف قرار داده است.

در گام دیگر شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شلمبرژه، دومین تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی مبتنی بر چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را نیز در هفته نخست آذرماه امضا کردند. این تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی با هدف مطالعه سه مخزن آسماری، بنگستان و خامی میدان رگ‎سفید، مخزن آسماری میدان پارسی و ٢ مخزن آسماری و بنگستان میدان شادگان امضا شد.

شلمبرژه بزرگترین شرکت‎ خدمات نفتی در جهان است که پیش از تحریم‌ها در ایران فعالیت می‌کرد و اکنون در شرف بازگشت و آغاز همکاری‎های مجدد با صنعت نفت ایران در دوران پسابرجام است.

صادرات ۲ برابری نفت خام در پسابرجام
شرکت ملی نفت ایران در ادامه سیاست های خود توانست در پسابرجام به رقم صادرات روزانه ۲ میلیون و ۹۸۵ هزار بشکه نفت و میعانات گازی دست یابد که ۲ برابر بیشتر از زمان قبل از برجام است.

اگرچه عمده خریداران نفت ایران مشتریان آسیایی هستند، اما روزانه چیزی در حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت نیز به مشتریان اروپایی فروخته می شود؛ این در حالی است که مشتریان آسیایی به عنوان عمده خریداران نفت کشورمان، روزانه نزدیک به یک میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت می کنند و با توجه به اینکه آسیا بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان است، اولویت شرکت ملی نفت ایران برمبنای صادرات ۶٣ درصدی نفت تولیدی به این منطقه قرار گرفته است.

اجرای طرح آماک و پاکسازی هوای خوزستان
اجرای فاز دوم طرح جمع آوری گازهای همراه نفت در خوزستان که تا نیمه اول اسفندماه امسال کلید می خورد یکی از بزرگترین دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در دوران پسابرجام است که گام بزرگی در راستای پاکسازی هوای اهواز و خوزستان به شمار می رود.

اگرچه معرفی طرح آماک به عنوان یکی از شاخص ترین اقدامات زیست محیطی شرکت ملی نفت ایران از قدمتی بیش از یک دهه برخوردار است، اما به دلیل وقوع تحریم ها با موانع زیادی روبه رو شده بود که خوشبختانه در دوران پسابرجام با رفع موانع حضور شرکت های صاحب نام در این حوزه، این مشکل رفع شد.

گام بلند شرکت ملی نفت در تولید هیدروکربورها
کشف ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز و ۱۵ میلیارد بشکه نفت درجا تا پایان دی ماه سال ۹۵ مبین کارنامه درخشان اکتشاف در شرکت ملی نفت ایران است.

شرکت ملی نفت ایران همچنین طی سه سال گذشته توانسته است به بخش عمده ای از اهداف تولیدی خود جامه عمل بپوشاند؛ به طوری که میزان تولید روزانه نفت خام از ۲.۶۵ میلیون بشکه در سال ۹۲ به ۳.۹ میلیون بشکه در سال جاری رسیده است و پیش بینی می شود با راه اندازی تاسیسات نمکزدایی تا پایان سال به رقم تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت مرغوب دست یابیم.

میزان تولید روزانه گاز از میادین کشورمان نیز از ۴۹۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۸۴۰ میلیون مترمکعب  افزایش یافته است؛ این شرکت در عین حال توانسته است طی همین مدت رقم تولید روزانه میعانات گازی را از ۳۲۵ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۵۵۰ هزار بشکه ارتقا دهد.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در پایانه های نفتی ایران
با افزایش تولید نفت در دوران پسابرجام، ذخیره سازی نفت خام به عنوان یکی از راهبردهای شرکت ملی نفت ایران اهمیت بیشتری یافت. از همین روی ساخت مخازن ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه ای نفت خام در گناوه با راهبری شرکت پایانه های نفتی ایران کلید خورد و با سرعت نیز در حال انجام است.

این طرح که به عنوان طرحی در راستای پشتیبانی صادرات نفت خام از جزیره خارگ مطرح است، اقدامی استراتژیک در جهت استمرار و تداوم تولید پایدار نفت خام و تکمیل و ارتقاء زنجیره ارزشی صنعت نفت کشورمان به شمار می  رود.

همچنین قرار است این مخازن بخشی از نفت تولیدی میادین غرب کارون را نیز در خود ذخیره کند؛ به این معنی که علاوه بر ذخیره سازی نفت خام تولیدی مناطق نفت خیز، نفت تولیدی میادین غرب کارون را نیز که در برنامه افزایشی قرار دارد، ذخیره خواهد کرد.

شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان تخصصی ترین شرکت زیرمجموعه صنعت نفت در حوزه احداث و تعمیرات اساسی مخازن ذخیره سازی نفت خام، اقدامات قابل توجهی در راستای افزایش قدرت بازاریابی، ایجاد ارزش افزوده به واسطه بهبود کیفیت نفت خام، دستیابی به تکنولوژی اختلاط پیوسته و همزمان نفت خام، افزایش قابلیت رقابتی صادرات نفت خام و مدیریت استفاده از منابع هیدروکربوری کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

از دیگر برنامه های این شرکت برای سال جاری می توان به ایجاد امکان پهلودهی، جداسازی و انجام عملیات بارگیری و تخلیه و تحویل نفت خام و میعانات گازی و فرآورده های نفتی به بیش از یک هزار نفتکش در پایانه های نفتی ایران اشاره کرد.

پارس جنوبی، برگ برنده دولت یازدهم
میدان مشترک پارس جنوبی، تبلور عزم و اراده در صنعت نفت ایران و برگ برنده دولت یازدهم در شکوفایی صنعت نفت است.

اهمیت این میدان مشترک که به عنوان بزرگترین مخزن گازی کشور -که به تنهایی نیمی از ذخائر گاز طبیعی ایران را در خود جای داده است- و جهان مطرح است به حدی است که بخش مهمی از برنامه های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران به آن اختصاص یافته است.

بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده حجم ذخیره درجای گاز این بخش حدود ۱۴,۲ تریلیون مترمکعب تخمین زده می شود و همچنین دارای ذخیره ای بالغ بر ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است.

پیش بینی می شود با توسعه کامل فازهای تعریف شده در پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک به بیش از  ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز و میعانات گازی افزون بر یک میلیون بشکه در روز برسد که این موضوع در راستای تکلیف افزایش تولید نفت و گاز که از محورهای تخصصی اقتصاد مقاومتی درحوزه نفت و گاز است، خواهد بود.

اگرچه روند توسعه این میدان عظیم گازی در دوران تحریم ها با اما و اگرهای زیادی مواجه شده بود، اما با شروع به کار دولت تدبیر و امید، امید دستیابی به اهداف تولیدی از این میدان مهم گازی نیز توانست جامه عمل به خود بپوشاند.

در عین حال با راه اندازی کامل فازهای ۱۷ و ۱۸ (به منظور تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی)؛ فاز ۱۹ (با هدف استخراج روزانه ۵۶,۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، پالایش و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز سبک و شیرین) و همچنین فازهای ۲۰ و ۲۱ (با هدف استخراج روزانه ۵۶,۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، تولید روزانه ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، پالایش و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز سبک و شیرین) در چند ماه آینده، گام بزرگی در مسیر تحقق اهداف تولید حداکثری گاز از این میدان مشترک برداشته خواهد شد.

در این فازها همچنین تولید سالانه ۴۰۰ تن گوگرد ، یک میلیون تن اتان و ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع (LPG) نیز پیش بینی شده است که درآمدزایی قابل توجهی برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

همزمان با تلاش برای راه اندازی این پنج فاز، توسعه سایر فازهای پارس جنوبی نیز برای دستیابی به تولید روزانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز سبک، ۴۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۲۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۶.۳ میلیون تن گاز مایع به همراه ۶ میلیون تن اتان با قدرت بیشتری در حال پیگیری است؛ به طوری که میانگین پیشرفت توسعه فازهای در دست اقدام تا به امروز به بیش از ۸۰ درصد رسیده است که میانگین افزایش سالانه حدود ۶.۵ درصد را نشان می دهد.

افزایش ۳ برابری میزان تولید از میدان های نفتی مشترک غرب کارون
توسعه میدان های مشترک غرب کارون به دلیل همپوشانی منابع هیدروکربوری آن با کشور عراق، یکی دیگر از اهداف مهم توسعه ای در شرکت ملی نفت ایران است که ظرفیت تولید نفت خام کشور را به طور چشمگیری افزایش داده و موجب تقویت جایگاه کشور در بازارهای بین المللی انرژی خواهد شد.

بر اساس هدف‌گذاری انجام شده، تا سال ۱۳۹۷ تولید نفت خام از میدان‌های مشترک غرب کارون شامل پنج میدان آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی و یادآوران با ظرفیت نفت درجای ۶۴ میلیارد بشکه، به ٧٠٠ هزار بشکه در روز افزایش می یابد؛ با این وجود نقطه اوج طرح های توسعه ای میدان های نفتی غرب کارون را می توان در افتتاح فاز نخست سه میدان نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی جستجو کرد.

رئیس جمهوری روز یکشنبه (۲۳ آبان ماه) به صورت همزمان فازهای نخست میدان های نفتی یادآوران و آزادگان شمالی و طرح توسعه یاران شمالی را افتتاح کرد و طی آن برداشت روزانه از میدان‎های غرب کارون به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه در روز رسید.

توسعه هر سه میدان یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی، در قالب قراردادهای بیع متقابل صورت گرفته است که در این میان، توسعه فاز نخست طرح توسعه یادآوران با سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در دستور کار شرکت ساینوپک چین قرار داشته و توسعه فاز نخست طرح توسعه آزادگان شمالی با ٢ میلیارد و ۵۵٠ میلیون دلار با راهبری شرکت ملی نفت چین (CNPC) به سرانجام رسیده است. میدان یاران شمالی هم با رقمی کمتر از ۶٠٠ میلیون دلار و از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا توسعه داده شده است.

توسعه میدان های غرب کارون به عنوان یکی از رئوس توسعه ای شرکت ملی نفت ایران با قدرت پیگیری می شود و دستاوردهای قابل توجهی را نیز به همراه داشته است؛ در عین حال پیش بینی می شود تا پایان امسال ظرفیت برداشت از میدان های مشترک غرب کارون به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

این در حالی است که میزان تولید از این میدان ها در تیرماه ٩٢ و در بدو آغاز به کار دولت تدبیر و امید حدود ٧٠ هزار بشکه در روز بوده است که تا تیر ماه امسال به بیش از ۳ برابر رسیده است.

تمرکز بر توسعه لایه نفتی پارس جنوبی
توسعه لایه نفتی میدان پارس جنوبی، به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های شرکت ملی نفت ایران تلقی می شود و تمرکز زیادی بر انجام به موقع آن است.

در فاز اول این طرح که هم اکنون پیشرفتی بیش از ۹۷ درصد دارد، تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت برنامه ریزی شده است؛ در عین حال برآوردهای اولیه حاکی از آن است که افزایش تولید از این میدان به میزان ۷۰ هزار بشکه در فاز دوم امکانپذیر است.

توسعه، در چارچوب اقتصاد مقاومتی

یکی از مهم ترین تکالیف شرکت ملی نفت ایران، تولید حداکثری در چارچوب مفاد کلی اقتصاد مقاومتی است که پیش از این از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است.

افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز کشور به منظور تاثیرگذاری در بازارهای جهانی با اولویت توسعه میادین مشترک، افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه و مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی و ایجاد تنوع در روش های فروش فرازهایی از این تکالیف راهبردی را شامل می شود.

براساس بندهای ابلاغی، شرکت ملی نفت ایران علاوه بر توجه خاص به توسعه و تولید از میدان های مشترک، به افزایش تولید داخلی نهاده ها و اولویت دادن به تولید تجهیزات و خدمات راهبردی در فاز اول پروژه های ۱۰ گانه ساخت داخل توجه کرده و آن را در دستور کار خود قرار داده است.

تقویت ساخت داخل، رویکرد رقابت پذیری صنعت نفت
در دومین سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، دستور صریح وزیر نفت مبنی بر واگذاری کامل ساخت ۱۰ گروه کالاهای پر مصرف صنعت نفت به سازندگان و صنعتگران داخلی ابلاغ شد که این امر گام ارزشمندی در راستای عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، خروج غیرتورمی از رکود و حمایت از ساخت داخل بود.

تعداد ١٠ قلم کالای اولویت دار مورد نیاز صنعت نفت به منظور حمایت از ساخت داخل، ساخت تجهیزات سرچاهی و تجهیزات رشته تکمیلی درون چاهی، پمپ های درون و سرچاهی، انواع مته های حفاری، انواع شیرهای کنترلی، ایمنی و تجهیزات جانبی، انواع لوله ها، الکتروموتورها ضدانفجار و دور متغیر، ماشینهای دوار، فولادهای آلیاژی Cryogenic، ابزارهای اندازه گیری حفاری و پیگ های هوشمند، را شامل می شود.

مروری بر فعالیت های شرکت ملی نفت ایران طی سه سال گذشته حاکی از آن است که این شرکت معظم نفتی با استفاده بهینه از فرصت هایی که به ویژه در دوران پسابرجام برای صنعت نفت کشورمان فراهم شده است، توانسته است به دستاوردهای ارزشمندی دست یابد.

تحقق اهداف تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران در یک سال گذشته که در مسیر دستیابی به توسعه ملی و ارتقاء صنعت نفت برنامه ریزی شده است، افزایش درآمدزایی کشور و بالا بردن قدرت چانه زنی در مجامع بین المللی را در پی داشته است و از همین روی پربیراه نخواهد بود که صنعت نفت را به عنوان شاه کلید توسعه ملی قلمداد کنیم.

منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۱۹۹۰۷ بازدید