سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

افزوده شدن ۱۵ میلیارد بشکه نفت به ذخایر درجا/ اجرایی شدن فاز دوم آماک از دستاوردهای برجام است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کشف ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز و ۱۵ میلیارد بشکه نفت در جا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، علی کاردر صبح امروز (۱۶ بهمن ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اکتشافات جدید نفتی و گازی گفت: هم اکنون در بخش گاز ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز در جا (۳۷ تریلیون فوت مکعب گاز قابل استحصال) و در بخش نفت ۱۵ میلیارد بشکه در جا (۲ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال) کشف شده است.

کاردر میزان تولید نفت خام در مردادماه ۱۳۹۲ را ۲ میلیون و ۶۵۰هزار بشکه اعلام کرد و گفت: بعد از تحریم میزان تولید نفت به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه افزایش یافته که با راه اندازی تاسیسات نمکزدایی تا پایان سال انتظار می رود تولید نفت مرغوب به ۴ میلیون بشکه در روز نیز برسد.

وی افزود: میزان صادرات نفت نیز در سال ۱۳۹۲ یک میلیون بشکه بوده است که بعد از تحریم در پیک صادرات نفت خام ۲ میلیون ۳۳۵ هزار بشکه بوده است که با احتساب ۶۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، میزان صادرات ۲ میلیون ۹۸۵ هزار بشکه بوده است.

کاردر توضیح داد: رقم صادرات پیش از تحریم کاهش تدریجی داشت به طوری که پیش بینی می شد با روند کاهشی یاد شده، میزان صادرات حتی به ۴۵۰ هزار بشکه نیز برسد که البته بازپرداخت رقم صادراتی نیز به صورت تواتر با غذا و دارو صورت می گرفت.

وی میزان تولید گاز در مردادماه ۱۳۹۲ را ۴۹۰ میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون تولید گاز با افزایش ۳۵۰ میلیون متر مکعبی به ۸۴۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

کاردر میزان تولید میعانات گازی در سال ۱۳۹۲ را ۳۲۵ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: هم اکنون میزان تولید میعانات گازی ۵۵۰ هزار بشکه در روز است.

تمامی گازهای همراه نفت جمع آوری می شود

کاردر با اشاره به تکمیل طرح جمع آوری گازهای همراه نفت (طرح آماک) تا نیمه اول اسفندماه امسال، گفت: اجرایی شدن فاز دوم آماک از دستاوردهای برجام در شرکت ملی نفت ایران است.

وی توضیح داد: متاسفانه در دوران تحریم به دلیل ممنوعیت حضور برخی شرکت ها در پروژه های نفتی ایران زمینه اجرایی شدن این طرح فراهم نشده بود اما در دوران پسابرجام با مذاکرات مثبت صورت گرفته موفق شدیم که این طرح مهم در حوزه زیست محیطی را به مرحله اجرا در آوریم.

طرح جمع آوری گازهای همراه نفت لایه بنگستان (آماک) از جمله طرحهای مهم شرکت ملی نفت ایران بوده و از نقطه نظراتی چون جلوگیری از سوزاندن گازهای ترش و ممانعت از آلودگی محیط زیست، تأمین کمبود خوراک کارخانه های گاز و گاز مایع و پتروشیمی بندر امام، تولید حجم قابل توجهی گاز سبک جهت مصارف صنعتی و خانگی از جمله طرحهای ملی و با الویت کشور محسوب می‌گردد.

منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ بهمن ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۵۴۶۸۴ بازدید