سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ EN

پیشرفت پروژه تلمبه خانه غرب کارون به ۹۰ درصد رسید

مجری احداث خط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون از راه اندازی پروژه تلمبه خانه غرب کارون تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سیروس آقاجری در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز کیش ضمن اعلام این خبر، تلمبه خانه غرب کارون را از جمله نقاط بحرانی و حساس برای انتقال نفت صادراتی غرب کارون خواند و گفت: با راه اندازی این پروژه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام این میادین برای صادرات به پایانه های جنوب کشور انتقال می یابد.

آقاجری با بیان این که پروژه تلمبه خانه غرب کارون طی چند ماه گذشته حدود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، عنوان کرد: علاوه بر ورود کالاهای جدید به سایت (مکانیکال و ابزار دقیق) که هم از خارج از کشور و هم از سازندگان داخلی تامین شده است، پیشرفت قابل تاملی را در بخش اجرایی نظیر فعالیت های لوله گذاری، سیویل و محوطه سازی داشته ایم.

وی در خصوص زمان افتتاح تلمبه خانه غرب کارون با اشاره به هماهنگی های به عمل آمده با وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: با وجود این که هنوز تاریخ مشخصی به این منظور تعیین نشده است، انتظار می رود تا اواسط اسفند ماه سال جاری این پروژه راه اندازی شود و انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام محقق شود.

آقاجری با تاکید بر این که در حال حاضر راه اندازی این تلمبه خانه به مرز ۹۰ درصد پیشرفت رسیده است، عنوان کرد: راه اندازی تلمبه خانه برای انتقال زودهنگام روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام یا به عبارتی ترین سنگین به طور کامل قابل اجرا است اما برنامه ریزی ها برای انتقال نفت خام ترین سبک طی دو ماه نخست سال آتی صورت گرفته است.

مجری احداث خط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون در خصوص میزان سرمایه اختصاص داده شده به این پروژه با بیان این که تا کنون ۳۰ میلیون یورو و حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: این پروژه بدون حضور شریک خارجی و تنها با همکاری شرکت ایرانی (رامپکو) انجام شده است.

وی با تاکید بر این که پروژه تلمبه خانه شامل مناقصه میدان آزادگان جنوبی نیست، عنوان کرد: در حال حاضر در آستانه برگزاری مناقصه برای پیمانکاران ذی صلاح با هدف افزایش ظرفیت انتقال نفت خام از ۳۰۰ هزار بشکه به ۱ میلیون بشکه در روز هستیم .

آقاجری افزود: با برگزاری مناقصه قرار است ۲ تلمبه خانه جدید در کنار تلمبه خانه های موجود غرب کارون و امیدیه تاسیس شود که باید احداث خط لوله جدید ۴۲ اینچ از غرب کارون تا تاسیسات گناوه که فاز ۲ انتقال است را نیز برای افزایش ظرفیت انتقال نفت خام به آن اضافه کنیم.

وی در خصوص وضعیت احداث خط لوله و انتقال نفت خام میادین غرب کارون گفت: بر اساس برنامه ریزی، قرار است نفت خام سبک از غرب کارون به امیدیه ارسال و پس از تحویل به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به سمت مبادی صادراتی خارگ منتقل شود؛ این در حالی است که نفت سنگین را به صورت مستقیم به پایانه های صادراتی ارسال می کنیم.

آقاجری افزود: صادرات نفت خام سنگین به صورت مستقیم شامل دو بخش است که بخش موجود ۳۰۰ کیلومتر خط لوله ۳۶ و ۳۲ اینچ است که ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از طریق آن به تاسیسات بهرگان منتقل خواهد شد.

وی افزود: در صورت افتتاح همزمان تلمبه خانه غرب کارون و امیدیه، از طریق بهرگان صادرات از سال آینده آغاز می شود اما بر اساس برنامه ریزی شرکت ملی نفت ایران حجم ۳۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه نفت خام با تغییر مسیر خط لوله در نزدیکی بهرگان توسط یک لوله ۴۲ اینچ پس از انتقال به تاسیسات گناوه به پایانه خارگ رسانده و صادر می شود.

وی گفت: سرمایه اختصاص یافته برای احداث خط لوله ۴۲ اینچ و ۲ تلمبه خانه جدید با مدت زمان پیش بینی شده احداث ۲ ساله، ۴۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده که قرار است از طریق منابع داخلی شرکت ملی نفت (SPV) تامین می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ دی ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۱۴۶۲۹ بازدید