سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت برای توسعه متوازن در غرب کارون برنامه‎ریزی کرده است

مشاور اجتماعی وزیر نفت به طرح مطالعات جامع اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و زیست‎محیطی مناطق نفتی غرب کارون اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف دستیابی به توسعه پایدار و متوازن در این منطقه در دستور کار وزارت نفت است.

سیدامیر طالبیان با بیان این مطلب افزود: این طرح مطالعاتی، سه هدف شناخت آثار و پیامدهای صنعت نفت، نحوه مدیریت این آثار و تلاش برای ایجاد مشارکت مردمی را دنبال می‎کند.

وی بر آموزش جوانان جویای کار و تقویت مهارت های شغلی تاکید کرد و گفت: توانمندسازی جوانان جویای کار منطقه، گزینه های شغلی بیشتری را پیش روی آنها قرار می دهد و از سوی دیگر، زمینه را برای جذب نیروهای بومی از سوی پیمانکاران طرح ها نیز فراهم می‎کند.

طالبیان به ضرورت تقویت آموزش در منطقه غرب کارون اشاره کرد و افزود: ساخت، تجهیز و نوسازی مدارس در این زمینه در برنامه است؛ چرا که هم اکنون برخی مدارس به دلیل کمبود فضا سه شیفته کار می‎کنند.

وی امضای قراردادهای تامین کالاها و خدمات از سوی تولیدکنندگان و شرکت های محلی را در مسیر جلب رضایت عموم مردم منطقه راهگشا و ضروری عنوان کرد و گفت: این اقدام در دست پیگیری است.

محسن امیریان، مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز در شرکت ملی نفت ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود: در طرح اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و زیست‎محیطی مناطق نفتی غرب کارون، از تنگه چذابه تا خرمشهر، همه روستاها و شهرها مطالعه می‎شوند و سپس پیشنهادهایی که بتواند در بهبود وضع اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و زیست محیطی مردم منطقه اثربخش باشد، در برنامه اجرایی قرار می‎گیرد.

به گفته امیریان، مطالعات اولیه از نیازهای رفاهی منطقه غرب کارون نشان می‎دهد در مجموع باید در مناطق دشت آزادگان و هویزه، ۵٧ مدرسه، ٢١ مرکز درمانی، ٧۴ مجتمع ورزشی، ٨۶ راه شهری و روستایی و ٧۴ آبرسانی روستایی ساخته شود و حتی در طرح مطالعاتی کنونی، ساخت مرکز آموزش‎های فنی و حرفه‎ای و مراکز کارآفرینی دیده شده است.

توسعه میدان‎های نفتی منطقه غرب کارون پس از میدان گازی پارس جنوبی، اولویت وزارت نفت در دولت یازدهم به شمار می‎رود. هم‎‌اکنون روزانه بیش از ٢۶٠ هزار بشکه نفت از میدان‎های غرب کارون برداشت می‎شود و وزارت نفت مصمم است این فرآیند توسعه با آبادانی منطقه همراه شود.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ آذر ۱۳۹۵ساعت: ۱۱:۱۰۷۶۴ بازدید