سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

شرکت ملی نفت ایران و شل تفاهمنامه همکاری امضا کردند

شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی بریتانیایی-هلندی «شل» به منظور آغاز فعالیت های مطالعاتی در راستای توسعه ۲ میدان نفتی آزادگان جنوبی و یادآوران و میدان گازی کیش، تفاهمنامه همکاری (MOU) امضا کردند.

آئین امضای تفاهمنامه مطالعاتی (MoU) توسعه میدان های نفتی آزادگان جنوبی و یادآوران و میدان گازی کیش با حضور علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از مدیران ارشد چهارشنبه، ۱۷ آذر در مرکز همایش های کوشک برگزار شد.

«شل» در زمینه استخراج نفت و گاز طبیعی، بازاریابی فرآورده‌های نفتی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی فعالیت می‌کند.

حوزه فعالیت‌های شرکت رویال داچ شل، کل زنجیرهٔ صنعت نفت و گاز است. از اکتشاف، استخراج، پالایش؛ نفت خام و گاز طبیعی گرفته، تا توزیع و بازاریابی نفت، گاز و فراورده‌های نفتی. بخش دیگر عملیات شرکت شل، مربوط به احداث خطوط لوله انتقال و نیز ساخت پالایشگاه‌ها و کارخانجات پتروشیمی می‌باشد. این شرکت همچنین، در زمینه تولید و ارائه محصولات پتروشیمی، فراورده‌های شیمیایی، تولید و توزیع برق فعالیت می‌کند.

کمپانی شل، همچنین بزرگ‌ ترین عرضه‌ کننده انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان شامل سوخت‌های زیستی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی و هیدروژنی است.

این شرکت دارای عملیات، در بیش از ۹۰ کشور جهان بوده و با در اختیار داشتن ۴۷ پالایشگاه، دارای ظرفیت پالایشی، معادل ۳٫۱ میلیون بشکه در روز است. این کمپانی دارای بیش از ۴۴ هزار پمپ بنزین و جایگاه اختصاصی عرضه فراورده‌های نفتی، در کشورهای مختلف می‌باشد. بزرگترین شرکت‌های تابعه رویال داچ شل، شرکت شل کانادا شل پاکستان و شرکت نفت شل می‌باشند.

رویال داچ شل، از اولین شرکت‌های نفت و گاز جهان است. این کمپانی، در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان دومین شرکت بزرگ جهان، انتخاب شد. این شرکت همچنین، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان است، که با عنوان “سوپرمیجر”، شناخته می‌شوند.

زمان فعالیت شرکت بریتانیایی- هلندی شل (رویال- داچ شل) از سال ۱۳۳۳ شمسی آن هم با سهم ۱۴ درصد از قراردادی کنسرسیوم میان دولت و کنسرسیومی از شرکت های نفتی بین المللی برای بهره برداری از منابع نفتی ایران آغاز شد. این شرکت در سال ۱۹۷۱ میلادی با مشارکت شرکت ایتالیایی آجیپ، بزرگترین میدان گازی جهان (گنبد شمالی مشترک با پارس جنوبی ایران) را در قطر کشف کرد.

میدان نفتی آزادگان شمالی با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع، بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرزی مشترک بین ایران و عراق در جنوب غربی کشور و به‎طور عمده در تالاب هور الهویزه واقع شده است. آزادگان شمالی با میدان مجنون عراق مشترک است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده که با میدان سندباد عراق مشترک است.

میدان گازی کیش نیز در زیر جزیره کیش (واقع در آب های خلیج فارس) در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری، در جوار جزایر هندورابی و در شرق جزیره لاوان قرار دارد و پس از میدان پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی خلیج فارس به شمار می رود. فاز نخست طرح توسعه این میدان با هدف تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز در روز در حال اجراست.

منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ آذر ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۳۴۸۹۴ بازدید