سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

ظرفیت سازی در تولید نفت، پشتوانه ایران در مذاکرات اوپک بود

مدیرعامل شرکت متن، ظرفیت‎سازی‌های صورت گرفته در تولید نفت را پشتوانه ایران در مذاکرات اوپک عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال، ظرفیت تولید در میدان‌های غرب کارون به ٣۴۵ هزار بشکه در روز افزایش می‎یابد.

سیدنورالدین شهنازی‎زاده با اشاره به نقش ایران در توافق اوپک، افزود: وزارت نفت توانست با اقدام های مناسب به منظور ظرفیت‎سازی در تولید نفت طی سه سال گذشته، به خوبی از منافع کشورمان در اجلاس اخیر اوپک دفاع کند.

وی ادامه داد: این تصمیم یک دستاورد بزرگ برای کشور، صنعت نفت و مردم است.

مدیرعامل شرکت متن با اشاره به افتتاح رسمی فازهای نخست طرح های توسعه ای یادآوران و آزادگان شمالی و همچنین طرح توسعه یاران شمالی از سوی رئیس جمهوری در ماه گذشته، گفت: افزایش تولید در میدان‎های غرب کارون و دیگر میدان‌های نفتی باعث افزایش قدرت کشورمان در مذاکرات اوپک شد.

طی سه سال اخیر و با ظرفیت سازی‌های انجام شده برداشت نفت از میدان های غرب کارون به بیش از ٢۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است. تا پیش از دولت یازدهم، ایران روزانه حدود ۶٠ هزار بشکه نفت از میدان های غرب کارون برداشت می کرد؛ اما با افتتاح فازهای نخست یادآوران (١١۵ هزار بشکه در روز)، آزادگان شمالی (٧۵ هزار بشکه در روز) و طرح توسعه یاران شمالی (٣٠ هزار بشکه در روز)، ظرفیت تولید در میدان های غرب کارون به ٣٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

وی ظرفیت‎سازی های صورت گرفته در تولید نفت را پشتوانه ایران در مذاکرات اوپک عنوان کرد و گفت: تردیدی نیست که تولید نفت ایران در سه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته و شرکت ملی نفت ایران طرح‌های افزایش تولید خود را یکی بعد از دیگری وارد مدار کرده است.

شهنازی‎زاده با بیان این‌که در دولت یازدهم ظرفیت تولید در میدان‌های غرب کارون به ٣٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است، گفت: تا پایان امسال نیز این ظرفیت به ٣۴۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید و این ظرفیت تولید، پشتوانه ایران در بازار نفت خواهد بود.

وی گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی‌های انجام شده و اهتمامی که وزارت نفت در دولت یازدهم داشته، طرح های توسعه‌ای وارد مدار شده و همچنین با برنامه‎ریزی صورت گرفته برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، قطعا در ماه‌های آینده نیز شاهد افزایش ظرفیت تولید نفت کشورمان خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت متن افزایش ظرفیت تولید در غرب کارون را پاشنه آشیل دولت در مذاکرات اوپک اعلام کرد و گفت: میدان‌های غرب کارون از جمله میدان‌های تازه نفس هستند و از قابلیت افزایش تولید برخوردارند.

وی افزود: با وجود مخالفت‌هایی که در برابر افزایش تولید نفت کشورمان در اوپک وجود داشت، اما با ظرفیت سازی‌هایی که طی این مدت به وجود آمد، مخالفان نیز به خواسته کشورمان تن دادند و پذیرفتند که ایران کاهش تولید نداشته باشد.

صد و هفتاد و یکمین نشست اوپک با توافق اعضا برای کاهش تولید تا سقف ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز همراه بود و به دنبال آن روسیه نیز به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان اعلام کرد که برای همراهی با اوپک برای کاهش ٣٠٠ هزار بشکه ای تولید خود آمادگی دارد.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ آذر ۱۳۹۵ساعت: ۱۵:۵۴۷۰۱ بازدید