سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت، پرچمدار تحول اجتماعی در غرب کارون می‎شود

طرح مطالعات جامع اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و زیست محیطی مناطق نفتی غرب کارون با هدف دستیابی به توسعه پایدار و متوازن در این منطقه در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

به بیانی، اگر چه وزارت نفت از همان آغاز به‎کار دولت یازدهم توسعه میدان‎های غرب کارون را همگام با توسعه میدان گازی پارس جنوبی، از اولویت‎های اصلی خود برشمرد و الحق‎و الانصاف هم از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف توسعه‎ای در این منطقه دریغ نکرد، اما همگام با توسعه، این وزارتخانه از ایفای مسئولیت‎های اجتماعی هم غافل نشد و امروز طرح مطالعاتی بزرگی را دنبال می‎کند که اجرایی شدن آن می تواند به تحولی عظیم در سطح امکانات رفاهی استان خوزستان بینجامد.

محسن امیریان، مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز در شرکت ملی نفت ایران در این‎باره می‎گوید: با مسئولیت این مدیریت و با مشاوره دانشگاه، مراحل مطالعاتی طرح اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و زیست‎محیطی مناطق نفتی غرب کارون را در حال اجرا داریم. در این طرح، از تنگه چذابه تا خرمشهر، همه روستاها و شهرها مطالعه می‎شوند و سپس پیشنهادهایی که بتواند در بهبود وضع اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و زیست محیطی مردم منطقه اثربخش باشد، در برنامه اجرایی قرار می‎گیرد.

منطقه غرب کارون پس از پارس جنوبی، دومین اولویت وزارت نفت در دولت یازدهم به شمار می‎رود. همین چند روز پیش بود که سه طرح توسعه‎ای با حضور رئیس جمهوری در این منطقه به‎طور رسمی افتتاح شد. وزیر نفت در مراسم افتتاح گفت: «در حوزه تولید گاز کشور، پارس جنوبی و در حوزه تولید نفت، غرب کارون حرف نخست را می‎زند». غرب کارون اکنون روزانه بیش از ٢۶٠ هزار بشکه نفت تولید می‎کند و وزارت نفت مصمم است این فرآیند توسعه با آبادانی منطقه همراه شود. غرب کارون باید در امکانات اجتماعی و رفاهی هم حرف نخست را بزند.

به گفته امیریان، مطالعات اولیه از نیازهای رفاهی منطقه غرب کارون نشان می‎دهد در مجموع باید در مناطق دشت آزادگان و هویزه، ۵٧ مدرسه، ٢١ مرکز درمانی، ٧۴ مجتمع ورزشی، ٨۶ راه شهری و روستایی و ٧۴ آبرسانی روستایی ساخته شود و حتی در طرح مطالعاتی کنونی، ساخت مرکز آموزش‎های فنی و حرفه‎ای و مراکز کارآفرینی دیده شده است؛ این عددها فارغ از این‎که نشان می‎دهد طرح وزارت نفت چه دستاوردهای خوبی برای منطقه نفت‎خیز غرب کارون به همراه خواهد داشت، از محرومیتی حکایت می‎کند که گریبانگیر اهالی دشت آزادگان است.

وی ادامه می‎دهد: بازه زمانی پنجساله‎ای را برای اجرای این طرح‎ها در نظر گرفته‎ایم و پیش بینی می‎شود در این پنج سال حداقل در فاز نخست ۵٠٠ میلیارد تومان در مسیر اجرایی شدن این طرح‎ها و پروژه‎ها هزینه شود.

طرح مطالعات جامع اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و زیست محیطی مناطق نفتی غرب کارون به دنبال توسعه پایدار، رضایت‎مندی مردم منطقه، افزایش سطح رفاه آنان و حفظ محیط زیست است؛ نقطه قوت این طرح، استفاده از ظرفیت همه وزارتخانه‎هاست. هر نهادی به سهم خود در اجرای مسئولیت‎های اجتماعی در منطقه غرب کارون ایفای نقش خواهد کرد. در مسیر توسعه غرب کارون، همه گام برمی‎دارند.

نحوه مشارکت دستگاه‎های اجرایی در این طرح، پرسشی است که امیریان این‌گونه به آن پاسخ می‎دهد: مدیریت و نظارت کار بر عهده مدیریت عمران مناطق نفت‎خیز شرکت ملی نفت ایران است؛ اما وزارتخانه‎ها به اقتضای مسئولیت‎هایی که بر عهده دارند، سهمی در اجرای کار خواهند داشت. استانداری خوزستان، فرمانداران مناطق و مدیران کل استانی خوزستان، همه در اجرای این طرح همکاری دارند.

وی در پاسخ به این که منابع اجرای چنین طرح عظیمی چگونه تامین می‎شود، می‎گوید: پیشنهادی مبنی بر این که سه درصد از اعتبارهای توسعه‎ای غرب کارون به طرح‎های مسئولیت اجتماعی اختصاص یابد، ارائه شده است و رئیس جمهوری با این پیشنهاد موافقت کرده‎اند. این طرح به شورای اقتصاد می‎رود و اگر به تصویب نهایی برسد، محل تامین منابع مالی طرح‎های پیش بینی شده مشخص می‎شود.

طرح مطالعاتی غرب کارون اهداف بزرگ زیادی دارد؛ اما فعالیت‎های اجتماعی شرکت ملی نفت ایران در غرب کارون تنها به این طرح محدود نمی‎شود. «در حال حاضر مدیریت عمران مناطق نفت‎خیز حدود ١٠٠ میلیارد تومان طرح در غرب کارون در دست اجرا دارد». امیریان این رقم را اعلام می‎کند و ادامه می‎دهد: بزرگترین این طرح‎ها، بیمارستان سوسنگرد است که پیشتر نفت برای این طرح ۵٠ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده و امسال هم ۵٠ میلیارد تومان دیگر برای آن در نظر گرفته است. به گفته امیریان، این بیمارستانِ ١٧۵ تختخوابی تا پایان امسال به بهره‎برداری می‎رسد.

امیریان ادامه می‎دهد: احداث جاده‎های عبدالخان-بستان، سوسنگرد- سابله و هویزه-سوسنگرد هم در دست اقدام است و طرح تثبیت شن‎های روان را نیز دنبال می‎کنیم.

به گفته وی، مهمترین دستاورد طرح تثبیت شن‎های روان، بهبود چشمگیر محیط زیست منطقه و کاهش آلودگی‎های ناشی از گرد و غبارهاست. سال گذشته برای این طرح ۴٣ میلیارد تومان هزینه شده، امسال ٣٠ میلیارد تومان و وزارت نفت آمادگی دارد اعتبار ١٠٠ میلیارد تومانی این طرح را تا ١٢۵ میلیارد تومان هم افزایش دهد. امیریان می گوید: «این افزایش اعتبار منوط به درخواست اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان است». نفت با تمام تنگناهای مالی، از تخصیص اعتبار برای بهبود محیط زیست منطقه دریغ نمی کند. مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز یادآور می‎شود: «فعالیت‎های توسعه‎ای نفت به نحوی انجام خواهد شد که هیچ ابنیه عمرانی (راه) در هور احداث نشود؛ بنابراین آسیبی به محیط زیست منطقه وارد نخواهد شد». توقف فعالیت‎های عمرانی در هورالهویزه از دیگر رویکردهای زیست‎محیطی نفت است. درست هم همین است؛ توسعه و تولید به جای خود؛ حفظ محیط زیست هم به جای خود.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۵۶۷۶۳ بازدید