سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

افزایش ضریب بازیافت نفت، یک الزام است

وزیر نفت گفت: با بهره‎برداری رسمی از سه میدان نفتی مشترک آزادگان شمالی، یادآوران و یاران شمالی، ظرفیت برداشت نفت از میدان‎های غرب کارون به ٣٠٠ هزار بشکه در روز رسید.

 بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، ٢٣ آبان ماه) در آیین بهره‎برداری رسمی از طرح‎های توسعه میدان‎های یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی که در محل میدان نفتی یادآوران در حال برگزاری است، ضمن خوشامدگویی به  دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری و هیئت همراه اظهار کرد: ظرفیت تولید نفت خام در میدان‎های غرب کارون در دولت یازدهم ٢۵٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: تولید نفت در میدان‎های غرب کارون پیش از آغاز به‎کار دولت یازدهم حدود ۶۵ هزار بشکه در روز بود که با افت تولید میدان آزادگان جنوبی به ۴۵ هزار بشکه در روز رسید.

وزیر نفت افزود: عمده قراردادهای توسعه میدان‎های غرب کارون در زمان وزارت آقای نوذری بسته شد و سرمایه گذاری‎ها به صورت بیع متقابل بوده است.

زنگنه با اشاره به سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری برای توسعه یاران شمالی، فاز نخست میدان یادآوران و فاز نخست میدان آزادگان شمالی در قالب طرح بیع متقابل گفت: سرمایه گذاری صورت گرفته در میدان‎های یاران جنوبی و آزادگان جنوبی نیز یک میلیارد دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این میزان سرمایه گذاری، از بزرگترین سرمایه‎گذاری‎ها در سطح کشور و صنعت نفت به شمار می رود.

به گفته وزیر نفت، میدان‎های غرب کارون هم عرض میدان پارس جنوبی است و همانطور که پارس جنوبی، حرف اصلی را در بخش گاز می زند؛ غرب کارون هم حرف اصلی را در بخش نفت می زند.

افزایش ضریب بازیافت نفت، یک الزام است

زنگنه با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای رسیدن تولید میدان‎های غرب کارون به یک میلیون بشکه در روز یادآور شد: این کار به شرطی امکان‎پذیر است که بتوانیم ضریب بازیافت نفت را افزایش دهیم؛ این موضوع یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است.

وی در ادامه سخنان خود به الگوی جدید قراردادهای نفتی اشاره کرد و گفت: این الگوی قراردادی که مدل تکامل یافته قراردادهای بیع متقابل است، امکان افزایش ضریب بازیافت نفت را فراهم می‎کند و از این رو اصرار داریم این قراردادها عملیاتی شوند.

وزیر نفت افزود: با استفاده از الگوی جدید قراردادهای نفتی، به دنبال بهره مندی از فناوری پیشرفته برای افزایش ضریب بازیافت نفت و همین‎طور فعالیت‎های سازگار با محیط زیست و ارتباط درست با مردم هستیم.

وی اعلام کرد: برای رسیدن به تولید پایدار یک میلیون بشکه نفت در غرب کارون در سال‌های آینده به ١٨ تا ٢٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تازه نیاز داریم و در کنار این سرمایه‌گذاری، باید نیروهای فنی را برای اشتغال در منطقه آموزش دهیم.

وزیر نفت به تولید نفت در شرق کارون هم اشاره کرد و گفت: بیشتر میدان‌های این بخش هم به نیمه دوم عمر خود رسیده‌اند و نیازمند افزایش ضریب بازیافت هستند.

زنگنه با بیان این‎که الگوی جدید قراردادهای نفتی نیز به دنبال افزایش ضریب بازیافت در تولید نفت است، افزود: اگر قرار است استان خوزستان توسعه یابد، موتور نفت باید در آن روشن شود.

وی تصریح کرد: تحقق افزایش بازیافت نفت، فرایند دائمی ارتقای یادگیری را به دنبال دارد و ما نیز باید با افزایش ضریب بازیافت ثروت بیشتری برای کشور تولید کنیم.

زنگنه تاکید کرد: هیچ کس مجاز نیست ثروت کشور را هدر دهد و باید برای آیندگان از ثروت استفاده حداکثری داشته باشیم.

وزیر نفت گفت: انتظار داریم در فازهای بعدی توسعه میدان‎های نفتی، پیمانکاران خوب بین المللی را در فضای رقابتی انتخاب کنیم.

پیگیری مسئولیت های اجتماعی نفت در مناطق غرب کارون

وزیر نفت گفت: طرح‌های وسیع مسئولیت‎های اجتماعی را در منطقه خوزستان دنبال می‌کنیم و در پنج سال آینده یکهزار میلیارد تومان در این منطقه سرمایه‎گذاری می‎شود.

وی تصریح کرد: با این سرمایه‌گذاری، جلوه خشن فقر از منطقه برداشته می‎شود؛ ضمن این‎که طرح‌هایی مانند تامین آب‎ شرب، ساخت خانه بهداشت، ساخت ورزشگاه کوچک، آسفالت خیابان‌ها، ایجاد هنرستان فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دستور کار است.

زنگنه ادامه داد: با اجازه‌‌ای که از ریاست جمهوری دریافت کرده‌‌ایم، قرار است از محل سرمایه‌گذاری‌های جدید، سه درصد به اجرای فعالیت‌های اجتماعی در منطقه اختصاص یابد.

وی افزود: ما و مردم با هم هستیم و قصد داریم متناسب با فعالیت‌های اجتماعی در منطقه به الگویی صحیح دست یابیم.

زنگنه با بیان این‎که باید از درآمد کنونی نفت به استان خوزستان کمک شود، افزود: این موضوع سبب افزایش رفاه مردم می شود؛ ضمن این که با افزایش تولید نفت، زنجیره ارزش هم تکمیل خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره توانمندی استان خوزستان در صنایع ماشین سازی گفت: پس از تهران و اراک هیچ استانی مانند خوزستان توان بالای صنایع ماشین سازی ندارد و بسیاری از تجهیزات نفتی در این استان ساخته می شود که این موضوع به معنای قابلیت تولید و اشتغال در این استان است و باید از آن استفاده کرد.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۱۶:۳۴۵۵۷ بازدید