سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

ایران با افزایش برداشت نفت از غرب کارون قوت قلب گرفت

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، افزایش تولید نفت از میدان‎های غرب کارون را سبب قوت قلب ایران در اوپک عنوان کرد.

غلامرضا منوچهری در آستانه افتتاح رسمی سه طرح آزادگان شمالی، یادآوران و یاران اظهار کرد: افزایش تولید نفت از میدان‎های غرب کارون سبب قوت قلب ایران در اوپک است.

وی با اشاره به این که میدان نفتی آزادگان شمالی بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز (غرب رودخانه کارون) در منطقه مرز مشترک میان ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است، افزود: میزان تولید نفت از میدان آزادگان شمالی به حدود ٧۵ هزار بشکه رسیده است.

منوچهری، میزان تولید نفت از میدان یادآوران را ١١۵ هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید نفت این میدان روزانه ١٣۵ هزار بشکه است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: همچنین میزان تولید نفت از میدان یاران شمالی ٣٠ هزار بشکه در روز است.

میدان نفتی یاران شمالی در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری از غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است؛ این میدان در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن ١۶ تا ١٨ برآورد می شود.

منوچهری با بیان این که میدان‎های آزادگان شمالی و یادآوران از سوی شرکت‎های چینی سی ان پی سی آی و ساینوپک اجرا شده است، افزود: همچنین میدان یاران شمالی از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا که زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است، به خوبی اجرا شده و این شرکت عملکرد خوبی در این پروژه داشته است.

منوچهری، افزایش تولید نفت از میدان‎های غرب کارون را سبب قوت قلب ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دانست.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۱۸:۵۱۷۰۸ بازدید