سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

عملیات برداشت نفت از میدان مشترک یاران شمالی آغاز شد

مجری طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در شرکت مهندسی و توسعه نفت از انجام عملیات پیش راه اندازی و آغاز برداشت ۳۰ هزار بشکه ای نفت از این میدان مشترک نفتی خبر داد.

آرش باقرزاده با بیان این که همه فعالیت های مربوط به پیش راه اندازی میدان یاران شمالی در حال انجام است، اظهار کرد: از روز گذشته تاکنون از مجموع ۲۰ حلقه چاه این میدان ۷ حلقه چاه وارد مدار شده که تا پایان امروز به ۱۰ حلقه چاه افزایش می یابد.
باقرزاده با اشاره به تحقق برداشت روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت خام از میدان مشترک یاران شمالی تا پایان هفته جاری گفت: نفت تولیدی این میدان نفتی به کارخانه بهره برداری و نمکزدایی ۱۶۵ هزار بشکه ای اروندان پمپ می شود.
افزایش برداشت از میدان های مشترک نفتی یکی از اولویت های مهم وزارت نفت در دولت یازدهم است که با اجرای سیاست های تمرکز و تمهیدات لازم برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام از میدان های مشترک، ظرفیت تولید نفت میدان های غرب کارون افزایش یافته است.
میدان نفتی یاران شمالی که توسعه آن با هدف تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در دستور کار قرار است، در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است. این میدان در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن ١۶ تا ١٨ برآورد می شود.
منبع‌‌‌: nioc.ir

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۱۵:۲۲۹۷۱ بازدید