سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN
در بازديد مديرعامل شركت مهندسي و توسعه نفت از ميادين نفتي آذر و چنگوله عنوان شد؛

میدان آذر مهیای استقرار دکل های حفاری

با هدف تسریع در جریان آماده سازی مقدمات توسعه میادین آذر و چنگوله، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از این میادین بازدید کرد.

هفته گذشته، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت به همراه جمعی از مدیران ارشد شرکت متن و مجری پروژه توسعه میادین آذر و چنگوله از این میادین بازدید به عمل آوردند.

بر اساس این گزارش، ناجی سعدونی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و هیات همراه وی در این بازدید، علاوه بر نشست مشترکی که با معاونان استانداری و برخی مدیران استان ایلام در راستای تسریع انجام امور و رفع موانع داشتند، در نشست جداگانه ای با نمایندگان شرکت  پیمانکاری که ساخت جاده و سلرسازی میادین آذر و چنگوله را بر عهده دارد نیز حضور یافتند و روند پیشرفت کار را مورد بررسی قرار دادند.

حمید کریمی؛ مشاور مدیرعامل شرکت متن و مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله در این ارتباط به خبرنگار ما گفت: در جلسات برگزار شده با مسئولین استان ایلام و پیمانکاران بخش های مختلف پروژه توسعه میادین آذر و چنگوله، مباحث مختلفی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت تا مسیر توسعه این میادین هموار شود و در نتیجه، جریان توسعه استان ایلام سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی با اشاره به این که هم اکنون کار سلرسازی در میدان آذر از پیشرفت حدود ۵۰ درصدی برخوردار است، تصریح کرد: تاکنون ۶ سلر ساخته شده و این سلرها آماده استقرار دکل هستند و کار ساخت سلرهای باقیمانده نیز تا مهر ماه امسال به پایان می رسد.

کریمی افزود: برداشت داده های لرزه نگاری سه بعدی و تعبیر و تفسیر آنها نیز هم اکنون در دست اقدام است و به منظور تسریع این فعالیت، جلسه مشترکی با حضور فرماندار مهران، فرماندار دهلران و چند تن از معاونت ها و مدیر کل های استانداری ایلام تشکیل شد و موانع پیش روی کار مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای مقتضی اندیشیده شد.

مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله در ادامه از همکاری صمیمانه مسئولان استانداری ایلام قدردانی کرد و گفت: توسعه میادین آذر و چنگوله، بزرگترین پروژه اقتصادی استان ایلام است و به نتیجه رسیدن این پروژه به اشتغالزایی حدود ۲ هزار نفر کمک می کند.

کریمی در ارتباط با طرف قرارداد توسعه میدان آذر توضیح داد: احتمال انعقاد قرارداد با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (oiec) و شرکت انرژی سپهر بانک صادرات بسیار قوی است و البته این در حالی است که شرکت های خارجی و کنسرسیوم های داخلی متعددی برای توسعه این میدان اعلام آمادگی کرده اند که نتیجه قطعی طرف قرارداد توسعه این میدان و میدان چنگوله، طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

گفتنی است میدان آذر که با میدان بدرای عراق مشترک است، با مساحت ۴۸۲ کیلومتر مربع و با نفت درجایی بالغ بر ۲٫۵ میلیارد بشکه، در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مهران در استان ایلام واقع شده است؛ برنامه تولید زودهنگام از این میدان ۳۰ هزار بشکه در روز است و توسعه آن با هدف تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام صورت می گیرد.

همچنین تولید زودهنگام میدان چنگوله که نفت درجای آن ۳٫۴ تا ۳٫۵ میلیارد بشکه تخمین زده شده است، در حدود ۱۰ هزار بشکه در روز پیش بینی می شود که این رقم نیز پس از توسعه کامل میدان به ۶۵ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ خرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۵۷۱,۰۳۴ بازدید