سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

‎شرکت‎های توانمند در مناقصه آزادگان جنوبی امتیاز یکسانی دارند

 مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی گفت: هیچ شرکتی در اولویت واگذاری فاز دوم توسعه میدان آزادگان جنوبی قرار ندارد و شرکت‌های توانمند می‌توانند در مناقصه این میدان حضور یابند.
 محمود مرعشی با اشاره به این‌که فاز دوم میدان آزادگان جنوبی امسال در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی به مناقصه می‌رود، گفت: اطلاعات کلی این میدان براساس امضای قرارداد محرمانگی در اختیار ٢ شرکت خارجی قرار گرفته است و آنها مطالعات ارزیابی کرده‌اند.

قرارداد محرمانگی، در واقع اطمینان دوطرفه‌ای ایجاد می‌کند تا دو طرف اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند بدون آن که بیم آن رود که این اطلاعات، به شخص سوم برسد.

محرمانگی یا NDA) Non Disclosure Agreement) را نمی‌توان قرارداد نامید. در واقع NDA یک توافق (Agreement) است که میان حداقل ۲ طرف حاصل می‌شود و براساس آن دو طرف توافق می‌کنند که یک سری اطلاعات را در اختیار یکدیگر قرار دهند به طوری که بازنشر نداشته باشد و تنها به همان منظور خاصی که توافق شده است، استفاده شود.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی ادامه داد: اطلاعات اصلی میدان آزادگان جنوبی زمانی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد که مناقصه برگزار شده باشد.

مرعشی افزود: هنوز مطالعات ارزیابی شرکت های مذکور از میدان آزادگان جنوبی تمام نشده است و آنها به‎زودی نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی نفت ایران اعلام می کنند.

مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی با تاکید بر این که هیچ شرکتی در اولویت برای واگذاری این میدان وجود ندارد، تصریح کرد: شرکت‌های توانمند می‌توانند در مناقصه این میدان حضور یابند.

به گفته مرعشی، تا زمانی که مناقصه فاز دوم میدان آزادگان جنوبی برگزار نشود، نمی‌توان گفت چه شرکتی برنده توسعه این میدان است.

فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی پس از خلع ید شرکت چینی به پیمانکاران ایرانی واگذار شد.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام ( جمعا به میزان ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز با احتساب هر ٢ فاز) در فاز دوم است.

میدان آزادگان جنوبی از جمله میدان‌های مشترک نفتی ایران در غرب کارون است که در نزدیکی مرز عراق (٨٠ کیلومتری غرب اهواز) قرار دارد، نفت درجای این میدان معادل ٢۵,٣۴ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ٢ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ٨.٢ درصد برآورد شده است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۱۶:۱۵۸۶۰ بازدید