سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

صادرات نفت خام آزادگان شمالی به ٨ میلیون بشکه رسید

صادرات نفت خام میدان آزادگان شمالی از اوایل امسال تاکنون حدود هشت میلیون بشکه بوده است.

کرامت بهبهانی، مجری طرح توسعه آزادگان شمالی از افزایش حجم صادرات نفت تولیدی این میدان مشترک به هشت میلیون بشکه خبر داد و گفت: فراهم کردن مقدمات بازپرداخت این طرح به پیمانکار چینی در دست هماهنگی است.

وی با بیان این که بر اساس قرارداد اولیه، شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) باید طرح پیشنهادی خود را برای اجرای فاز دوم ارائه دهد، گفت: در صورت توافق شرکت ملی نفت ایران با طرح پیشنهادی ارائه شده، فاز دوم این طرح توسعه ای اجرایی می شود.

بهبهانی عملکرد شرکت چینی در اجرای طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی را به نسبت قابل قبول اعلام کرد و گفت: در مجموع نتایج خوبی از عملکرد آنها در این طرح توسعه ای به دست آمده است.

وی درباره مباحث مطرح شده با چینی‌ها در زمینه اجرای فاز دوم طرح توسعه آزادگان شمالی توضیح داد: از دید ما، فاز دوم توسعه میدان باید با شرایط پسابرجام هماهنگی داشته باشد و منافع ملی را کاملا مدنظر قرار دهد.

بهبهانی با بیان این که توسعه میدان آزادگان شمالی در فاز دوم بر اساس آخرین ویرایش طرح جامع توسعه  به صورت مرحله ای انجام می شود، اظهار کرد: در مرحله نخست فاز دوم، تولید ۲۵ هزار بشکه نفت خام در روز در دستور کار قرار می گیرد.

وی با یادآوری این که مطالعات اولیه فاز ۲ از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) نشان می دهد که حجم ذخایر نهایی حدود ۶.۳ میلیارد بشکه است، افزود: مطالعات انجام شده درباره توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی حاکی از این است که نفت درجای این میدان ٣٠ درصد بیش از برآوردهای اولیه انجام شده در مطالعات اولیه برنامه جامع توسعه میدان (MDP) در سال ٨٧ است.

بهبهانی تصریح کرد: با توجه به احتمال وجود ذخایر بیشتر، نفت درجا تا حدود هفت میلیارد بشکه هم تخمین زده می شود و بر این اساس ممکن است هدف‌گذاری تولید در فاز دوم توسعه این میدان مشترک تغییر کند.

وی ادامه داد: در این طرح ۶۷ درصد قراردادهای حفاری به شرکت های ایرانی و به ویژه به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شده است؛ در صورتی که الزام بر ۵۱ درصد بود.

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، میدان آزادگان شمالی از جمله میدان های مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۶.۳ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در ٢ فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است که با بهره‌برداری هر ٢ فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز نخست اجرایی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ شهریور ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۳۴۶۱۰ بازدید