سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

حفاری ۲۰ حلقه چاه جدید میدان آزادگان جنوبی بزودی به مناقصه می رود

    مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به برنده شدن ملی حفاری در مناقصه حفاری ۲۰ حلقه چاه آزادگان جنوبی گفت: بزودی مناقصه حفاری ۲۰ حلقه چاه دیگر میدان آزادگان جنوبی برگزار می شود.

سید محمود مرعشی در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به حضور هشت شرکت در مناقصه حفاری ٢٠ حلقه چاه میدان آزادگان جنوبی، اظهارکرد: پس از ارزیابیهای فنی و مالی، شرکت ملی حفاری ایران برنده این مناقصه شد.

وی با بیان این که شرکت ملی حفاری ایران باید در یک بازه زمانی ٢ ساله حفاری این ٢٠ حلقه چاه را انجام دهد، گفت: براساس برنامه ارائه شده برای انجام این کار، ۶ دکل حفاری فعالیت خواهند کرد.

مرعشی همچنین از برگزاری مناقصه ٢٠ حلقه دیگر از چاههای میدان آزادگان جنوبی خبر داد و گفت: این مناقصه میان شرکتهایی که در مناقصه ٢٠ حلقه چاه گفته شده حاضر بودند برگزار می شود، منتهی شرکت ملی حفاری نمی تواند در این مناقصه حضور یابد.

محمدرضا تاکایدی، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران نیز در این باره گفته است که حفاری ۲۰ حلقه چاه جدید میدان آزادگان جنوبی به صورت کلید در دست و ۱۰۰ درصد بر عهده این شرکت انجام می شود.

شرکت ملی حفاری ایران هم اکنون در حال تکمیل ۴۰ حلقه چاه آزادگان جنوبی است که پیش بینی می شود این پروژه تا پایان آبانماه به پایان رسیده و به کارفرما تحویل شود. ضمن این که به موازات تکمیل این پروژه با هماهنگی کارفرما و کاربست دکلها و تجهیزات مستقر در منطقه عملیاتی آزادگان جنوبی پروژه حفاری ۲۰ حلقه چاه جدید کلید می خورد.

به دنبال خلع ید شرکت چینی سی ان پی اسی از میدان آزادگان جنوبی، پیمانکاران ایرانی توسعه این میدان را بر عهده گرفتند، از سوی دیگر شرایط پیش آمده در دوران پسابرجام سبب کاهش هزینه های حفاری در این میدان مشترک نفتی شد به نحوی که درسال ٩٣ که مناقصه های حفاری چاههای آزادگان جنوبی  آغاز شد، هر حلقه چاه ١٢,۵ میلیون دلار واگذار شد در حالی که هم اکنون این رقم به ٧.۵ میلیون دلار کاهش یافته است. در حال حاضر ١٩ دکل در این میدان حفاری کرده و نزدیک به ٢٧٠ هزار متر حفاری از سوی پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.

براساس پیش بینیهای انجام شده، برداشت نفت از این میدان تا اواخر سال ٩٧ به ٣٢٠ هزار بشکه در روز رسیده و اهداف فاز نخست توسعه از آن محقق شود.

میدان آزادگان جنوبی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران در غرب کارون است که در نزدیکی مرز عراق ( ٨٠ کیلومتری غرب اهواز) قرار دارد، نفت درجای این میدان معادل ٢۵,٣۴ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ٢ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ٨.٢ درصد برآورد شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۳۱۷۷۰ بازدید