سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش پلکانی برداشت نفت آزادگان جنوبی آغاز شد

    مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به افزایش پلکانی برداشت نفت از این میدان اظهارکرد: از شهریورماه، برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی به طور پلکانی از ٣٠ هزار بشکه آغاز و به مرور به ۶٠ هزار بشکه می رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن سید محمود مرعشی، دیروز (یکشنبه، هفتم شهریورماه) در جریان بازدید مدیرعامل و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران از میدانهای مشترک غرب کارون، افزود: با اجرای کامل برنامه افزایش تولید زودهنگام از میدان آزادگان جنوبی، تا پایان امسال ظرفیت برداشت از این میدان به بیش از ١١٠ هزار بشکه در روز می رسد.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به این که کشور، منابع مالی مشخصی دارد، گفت: بهتر است این منابع برای توسعه زیرساختها هزینه شود و برای توسعه بخش بالادستی، جذب سرمایه خارجی در دستور کار قرار گیرد.

مرعشی با اشاره به کاهش هزینه های حفاری در میدان آزادگان جنوبی از سوی پیمانکاران ایرانی، ادامه داد: در سال ٩٣ که مناقصه های حفاری چاههای آزادگان جنوبی را آغاز کردیم، برای هر حلقه چاه ١٢,۵ میلیون دلار هزینه می کردیم، در حالی که هم اکنون این رقم به ٧.۵ میلیون دلار کاهش یافته است که این کاهش پنج میلیون دلاری از تاثیرات مثبت برجام است.

وی با بیان این که براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته، ١٨۵ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی حفاری می شود، ادامه داد: تاکنون ٣٨ حلقه چاه آماده و در مجموع ١٣٢حلقه چاه تعیین تکلیف شده است. ۵۳ حلقه چاه باقیمانده نیز بر اساس برنامه در حال مناقصه هستند.

هم اکنون روزانه بیش از ۵٠ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام از میدان آزادگان جنوبی برداشت می شود. براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تا پایان امسال ظرفیت برداشت از این میدان به ١١٠ هزار بشکه در روز افزایش یابد که براین اساس افزایش پلکانی برداشت نفت برای رسیدن به این میزان آغاز شده است.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (در مجموع به ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است. فاز دوم توسعه این میدان در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی به مناقصه گذاشته می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ شهریور ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۲۹۵۹۱ بازدید