سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

یاران شمالی در هورالعظیم آبگیری شد

آبگیری حوضچه های شماره ٣ و ۴ میدان یاران شمالی در هوالعظیم همسو با سیاستهای وزارت نفت مبنی بر حمایت از محیط زیست انجام شد.

به گزارش خبرنگار شانا، از اردیبهشت ماه امسال آبگیری حوضچه های شماره ٣ و ۴ میدان مشترک یاران شمالی در هورالعظیم آغاز شد و هم اکنون نیز به پایان رسیده است. هم اکنون همه خطوط لوله نفت در منطقه در زیر بستر هور قرار گرفته و سازمان حفاظت محیط زیست هم به صورت مستمر در حال بازدید از منطقه است.

براساس دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت همه اقدامهای انجام شده در غرب کارون باید همسو با فعالیتهای محیط زیست باشد؛ براین اساس ازسال ٩٣ شرکت متن مجموعه اقدامهایی را برای حفظ محیط زیست در تالاب هورالعظیم انجام داده و اعتبارات جداگانه ای را نیز در هر منطقه ای که لازم بوده به این موضوع اختصاص داده است.

براین اساس به منظور حفظ وضع محیط و کنترل آلودگیهای ناشی از طرحهای توسعه میدانهای نفتی غرب کارون و پروژه های شرکت متن، در محدوده ای به وسعت ۶۵٨ هزار و ١۴ هکتار به طور مستمر پایش و احیای هورالعظیم در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

از جمله اقدامهای انجام شده در این مسیر می‌توان به ساخت آبراهه‌ها، پاکسازی مستمر آن و همچنین طراحی برنامه جامع مدیریت محیط زیست (EMP) میدانهای نفتی غرب کارون به منظور اجرا در این محدوده‌ها اشاره کرد که از سوی شرکت متن انجام شده است.

شرکت مهندسی و توسعه نفت همسو با سیاست کنترل و پیشگیری از بروز آثار زیست محیطی و یا تشدید بحران ریزگردهای منطقه که کانون اصلی آنها کشور عراق است بیشترین حساسیت را در منطقه هورالعظیم داشته و براین اساس اقدامهای کنترلی را با نظر سازمان حفاظت محیط زیست و اداره محیط زیست استان خوزستان در محدوده تالاب و غرب کارون در دستور کار قرار داد.

از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ایجاد ٢۴۴ کالورت (‌آبراهه) در زیر جاده‌های دسترسی آنتنی، افزایش ارتفاع سلرها برای رهاسازی آب پس از انجام فعالیتهای ساختمانی، تعمیر مسیرها و جاده‌های آسفالته غیرتالابی به طور مستمر، بازرسی مستمر و تعمیر تعداد مناسب کالورت و پلهای چند دهانه‌ای در مسیرهای دسترسی، ارزیابی مستمر تغییرات هیدرولوژی سطح منطقه، ایجاد خاکریز مناسب در اطراف محلهای حفاری، ایجاد برنامه‌های کنترل نشت نفت و ایجاد و ساخت صحیح محوطه سلر اشاره کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ تیر ۱۳۹۵ساعت: ۱۵:۱۶۶۸۹ بازدید