سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
سال گذشته

برداشت نفت از میدان یادآوران به ١۶,۵ میلیون بشکه رسید

       مجری طرح توسعه میدان یادآوران از تولید ١۶,۵ میلیون بشکه از این میدان در سال ٩۴ خبرداد و مجموع نفت تولیدی از این میدان تا پایان اسفندماه پارسال را ۵٠ میلیون بشکه نفت اعلام کرد.

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان مشترک یادآوران در گفتگو با خبرنگار شرکت متن با بیان این که فاز ١ طرح توسعه این میدان تا پایان اسفندماه پارسال پیشرفت ٩٨,۶ درصدی داشته است، اظهارکرد: ١.۴ درصد باقیمانده از اجرای این پروژه مربوط به بخش گاز میدان است که انتظار داریم تا چندماه آینده راه اندازی شود.

وی با اشاره به تکمیل بخش نفت در سال ٩۴، تصریح کرد:  از بهمن ماه پارسال عملیات پیش راه اندازی بخش نفت نهایی شده است؛ ضمن این که  مخازن موجود در کارخانه بهره برداری از نفت پر شده است، بنابراین شرایط تولید از میدان فراهم شده است.

مجری طرح توسعه میدان یادآوران مجموع تولید نفت از این میدان را تا اسفندماه پارسال ۵٠ میلیون بشکه اعلام کرد و گفت: از این میزان ١۶,۵ میلیون بشکه در سال ٩۴ تولید شده است.

وی با بیان این که اکنون امکان تولید ٨۵ هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران فراهم شده است، به سهم ٧۴ درصدی نیروهای بومی در اجرای این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: سهم  ایرانی براساس قرارداد ۵١ درصد بود که این مهم انجام شده است.

نظرپور اجرای ٢ هزار و ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی، احداث ٧۵٠ کیلومتر خط لوله جریانی و بکارگیری ١٢ هزارتن سازه فلزی را از جمله اقدامهای انجام شده در این طرح ذکر کرد.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود ٧٠ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی-جنوبی در گستره نوارمرزی عراق واقع شده و از میدانهای مشترک با عراق است.

براساس آخرین مطالعات به عمل آمده و نتایج حاصل از آزمایشهای چاههای توصیفی و مدلهای دینامیک مخزن، میزان نفت درجای میدان براساس محتمل ترین حالت بالغ بر ٣۴ میلیارد بشکه برآورد شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۴۸۵۸۴ بازدید