سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

تکلیف توسعه فاز ٢ آزادگان شمالی و یادآوران روشن می شود

مدیرعامل شرکت متن با ابراز امیدواری نسبت به مشخص شدن تکلیف توسعه فاز۲ میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران، گفت: درصورتی که با شرکتهای چینی به توافق نرسیم این میدانها در قالب قراردادهای IPC توسعه می یابند.

 عبدالرضا حاجی حسین نژاد، در گفتگو با خبرنگار شرکت متن با اشاره به تحقق تولید ۱۶۰ هزار بشکه‌ای از میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران، اظهارکرد: ظرفیت تولید میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران افزایش یافته است و آماده تولید هستیم.

تعیین تکلیف فاز ۲ آزادگان شمالی و یادآوران در آینده نزدیک

وی درباره توسعه فاز ۲ میدان آزادگان شمالی، گفت: امیدوارم تکلیف فاز ۲ این میدان هرچه سریعتر مشخص شود، همان طور که قبلا هم اعلام شده چنانچه با شرکت  CNPCI‌برای توسعه این فاز به توافق نرسیم این میدان در قالب قراردادهای IPC توسعه می یابد.

مدیرعامل شرکت متن درباره توسعه فاز ۲ میدان یادآوران با بیان این که بحثهای فنی مربوط به MDP نهایی شده است، اظهارکرد:  هم اکنون در حال مذاکره با شرکت ساینوپک برای اجرای فاز ۲ هستیم.

وی با تاکید بر تعیین تکلیف هرچه سریع تر اجرای این فاز، ادامه داد: توسعه میدان یادآوران به دلیل مشترک بودن میدان و حجم بالای ذخایر آن برای شرکت نفت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حسین نژاد با بیان این که توسعه فاز ۲ میدان یادآوران در صورت توافق با شرکت ساینوپک چین به صورت بیع متقابل خواهد بود، گفت:  چنانچه با آنها به توافق نرسیم این پروژه در قالب قراردادهای IPC ‌توسعه خواهد یافت.

وی افزود: در فاز ۲، تولید این میدان از ۸۵ هزار بشکه در روز به ۱۸۰ هزار بشکه افزایش می یابد. ضمن این که ظرفیت کارخانه فرآورش در حال حاضر ۱۳۰ هزار بشکه است که برای افزایش ۵۰ هزار بشکه ای در فاز ۲ کار دشواری پیش روی پیمانکار نیست.

قرارداد محرمانه امضا نشده است

حاجی حسین نژاد درباره امضای قرارداد محرمانگی با شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۲ آزادگان جنوبی، گفت: براساس قرارداد با شرکت فرانسوی توتال، آن شرکت متعهد می شود تا اطلاعات فنی میدان را در اختیار شرکت دیگری قرار ندهد و این عمل به معنای امضای قرارداد محرمانه نیست.

وی درباره اجرای واحد فرآورشی فاز نخست میدان آزادگان جنوبی نیز تصریح کرد: تصمیم بر این است که اجرای این واحد به صورت مشارکت شرکتهای خارجی و داخلی باشد؛ منتها تامین مالی احتمالا از سوی شرکت نفت انجام می‌شود.

تولید ۳۲۰ هزار بشکه‌ای از آزادگان جنوبی در نیمه نخست سال ۹۷

مدیرعامل شرکت متن گفت: چنانچه منابع مالی برای توسعه آزادگان جنوبی تامین شود، امکان اتمام پروژه در نیمه نخست سال ۹۷ و تولید ۳۲۰ هزار بشکه‌ای از این میدان مشترک فراهم شود. ضمن این‌که در طول این مدت نیز به صورت تدریجی تولید از میدان فوق افزایش خواهد یافت.

تولید میدان یاران شمالی نیمه نخست امسال 

وی درباره توسعه میدان یاران شمالی نیز گفت: پیش بینی می‌شود در نیمه نخست امسال تولید از این میدان با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز محقق شود.

تولید زودهنگام میدان آذر در نیمه دوم امسال 

حسین نژاد درباره طرح توسعه میدان آذر با اشاره به عقب بودن اجرای طرح از برنامه به دلیل مشکلات مالی، تصریح کرد: خوشبختانه پارسال ۸۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار این پروژه قرار گرفت، امیدواریم در نیمه دوم امسال تولید زودهنگام از میدان آذر به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز عملی شود.

فعالیت ۳۹ دکل در غرب کارون

وی با اشاره به فعالیت ۳۹ دکل در غرب کارون (میدانهای آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی) در سال ۹۴، تصریح کرد: چنانچه امسال فاز ۲ میدان یادآوران و آزادگان شمالی تعیین تکلیف شود، تعداد دکلهای به کار گرفته شده در این میدان نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به گفته حاجی حسین‌نژاد پارسال شرکت ملی نفت ایران از منابع خود برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی و یاران جنوبی و نیز تلنبه خانه غرب کارون منابع لازم را اختصاص داده است.

وارد مدار شدن مخازن ذخیره سازی نفت گوره و امیدیه

وی درباره بهره برداری از مخازن ذخیره سازی استراتژیک نیز گفت: امسال مخازن بتونی ذخیره سازی گوره با ظرفیت چهار میلیون بشکه نفت خام و همچنین مخازن امیدیه با ظرفیت یک میلیون بشکه نفت در مدار قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۲۷۶۹۵ بازدید