سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

راه اندازی پمپهای انتقال نفت خام مجهز به سیستم دور متغیر

     پمپهای انتقال نفت خام مجهز به سیستم VFD با هدف کاهش مصرف انرژی، کاهش استهلاک قطعات مکانیکی و هزینه‌های بالای تعمیر و نگهداری در واحد جدید دهلران نصب و راه‌اندازی شد.

به گزارش شانا، الکتروپمپهای انتقال نفت دور متغیر (VFD Pumps) در پروژه نمکزدایی و بهره‌برداری میدان نفتی دهلران با هدف کاهش مصرف انرژی، کاهش استهلاک قطعات مکانیکی و هزینه بالای تعمیر و نگهداری در واحد جدید این میدان راه‌اندازی شد.

نفت خام تولیدی در واحد جدید از طریق یک خط لوله موقت به واحد بهره‌برداری قدیم دهلران منتقل و انتقال نفت به خط لوله اصلی صرفا از طریق توربین انتقال نفت موجود در واحد قدیم امکان پذیر بود، این درحالی است که استفاده از توربینهای انتقال نفت قدیمی موجب ایجاد هزینه‌های بالای استهلاک ناشی از تعویض قطعات، تعمیرات و نگهداری، غیر اقتصادی بود.

براین اساس شرکت OEID در راستای تکمیل واحد جدید پس از تامین و نصب نسبت به راه‌اندازی سه عدد پمپ انتقال با دور متغیر کرد که موجب شد انتقال نفت به واحد چشمه خوش و خط لوله اصلی توسط این پمپها به سهولت انجام شود.

گفتنی است که هر پمپ روزانه توانایی انتقال ٣٢ هزار بشکه نفت خام را داشته و نحوه کارکرد پمپها بصورت ١+٢ بوده و یکی از پمپها بصورت ذخیره آماده جایگزینی بنا به نظر بهره‌بردار است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ فروردین ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۵۶۵۵۹ بازدید