سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

آمادگی ماروبنی ژاپن برای حضور در میدان مشترک نفتی باعراق

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: شرکت ماروبنی ژاپن برای مشارکت در میدان آزادگان جنوبی که با کشور عراق مشترک است، اعلام آمادگی کرده و مذاکراتی را نیز انجام داده است.

عبدالرضا حاج حسین نژاد با تشریح جزئیات برنامه این شرکت ژاپنی برای حضور در ایران افزود: شرکت ماروبنی ژاپن، برای حضور در واحدهای فرآورش در میدان های گازی کیش و آزادگان جنوبی اعلام آمادگی کرده است.

وی افزود: البته این شرکت اعلام کرده است که تمایل دارد تجهیزات و کالاهای خود را در این پروژه ها به فروش برساند که ما نیز پاسخ داده ایم، به شرط تولید نشدن آن تجهیزات در داخل ایران، حاضر به خرید آنها هستیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: هنوز این شرکت مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری را اعلام نکرده است، اما پیش بینی می شود که حدود ۵۰۰ میلیون دلار باشد.
میدان آزادگان جنوبی که به عنوان بزرگترین میدان نفتی ایران شناخته می شود، در غرب کارون و کنار مرزهای عراق و در فاصله ٨٠ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد.
هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز اول و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (در مجموع به میزان ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.
نفت درجای آزادگان جنوبی معادل ۲۵٫۳۴ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ٢ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ٨.٢ درصد برآورد شده است.
پس از بدقولی، شرکت سی.ان.پی.سی چین (پیمانکار حفاری و توسعه این میدان بزرگ) خلع ید شده و شرکت های ایرانی جایگزین شدند.
اکنون کار حفاری چاه های این میدان توسط پیمانکاران ایرانی انجام می شود و در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات با ژاپنی ها، شرکت ماروبنی ژاپن در بخش ساخت واحدهای فرآورش فعالیت خواهد کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ بهمن ۱۳۹۴ساعت: ۱۱:۴۷۸۴۳ بازدید