سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ EN

توسعه میدان نفتی آذر شتاب می گیرد

      طرح توسعه میدان نفتی آذر با هدف تولید زودهنگام ٣٠ هزار بشکه‌ای از آن در سال آینده، با رفع موانع بهره‌برداری از منابع صندوق توسعه ملی، شتاب می گیرد.

کیوان یاراحمدی، مجری طرح توسعه میدان مشترک آذر با اشاره به مشکلات تامین منابع مالی برای توسعه میدان مشترک آذر، گفت: طی یکماه اخیر قفل صندوق توسعه ملی برای تامین منابع مالی شکسته شد که بر این اساس در اجرای فعالیتهای توسعه‌ای این میدان مشترک تسریع به عمل خواهد آمد.

وی افزود: باتوجه به این اتفاق، انتظار می‌رود پیمانکار بیع متقابل ضمن سرعت بخشیدن در پیشبرد فعالیتهای طرح توسعه، تاخیرهای بوجود آمده ناشی از مشکلات تامین منابع مالی را تا حد امکان جبران کرده و سرعت کار را افزایش دهد.

یاراحمدی با اشاره به تولید زودهنگام از این میدان مشترک که ٣٠ هزار بشکه بوده و در سال ٩۵ محقق خواهد شد، افزود: برای این منظور باید حفاری ١٠ حلقه چاه شامل هفت حلقه چاه تولیدی، یک حلقه چاه توصیفی، یک حلقه چاه دفع پساب و تعمیر یک حلقه چاه موجود، به انجام برسد.

مجری طرح توسعه میدان مشترک آذر با اشاره به استقرار ۵ دکل در این میدان، ادامه داد: در حال حاضر حفاری ۵ حلقه چاه به عمق نهایی رسیده و حفاری ۵ حلقه چاه دیگر نیز در حال انجام است.

وی با اشاره راهکارهای در نظرگرفته شده برای تحقق هرچه سریع‌تر تولید زودهنگام از این میدان مشترک از جمله پروژه اصلاحی Modified EPS در بخش احداث تاسیسات سطح الارضی (روزمینی)، تصریح کرد: تاکنون پیمانکار فرعی مربوطه اقدام به سفارش‌گذاری ٣ قلم کالای دیرتحویل کرده است و سفارش گذاری سایر کالاهای مرتبط با این پروژه نیز در مراحل نهایی قرار دارد.

مجری طرح توسعه میدان آذر روند پیشرفت احداث خط لوله انتقال نفت این میدان را مناسب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که با توجه به ساخت، پوشش و ارسال بخش بزرگی از این خط لوله به سایت پروژه، تحصیل اراضی مسیر، وضع سفارش‌گذاری سایر کالاها و نیز استقرار ماشین آلات و اکیپهای جوشکاری، ارسال نفت مرحله تولید زودهنگام با مانع خاصی روبرو نباشد.

یاراحمدی درباره اجرای عملیات شکافت اسیدی که باید از سوی پیمانکار انجام ‌شود نیز گفت: براساس برنامه نهایی شده با پیمانکار، با ورود تجهیزات مرتبط با این عملیات به کشور که هم‌اکنون در مرحله ترخیص گمرکی قرار دارند، اجرای آن به زودی شروع خواهد شد و براین اساس، یک دستگاه دکل تعمیراتی از حدود یکماه پیش در منطقه مستقر شده است.

میدان نفتی آذر با ٢,۵ میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میدانهای هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران در دماغه کوههای زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق ( در قسمت جنوب غربی ایلام) بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است. عمق بالای مخزن هیدروکربوری و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی از ویژگیهای این میدان است که عملیات حفاری را بسیار پیچیده کرده و طولانی می‌کند. آزمایش تولید از نخستین چاه این میدان نفتی مشترک شامگاه سه شنبه ( ١٢ اسفندماه ٩٣) در چاه شماره ۶ با موفقیت انجام شد.

کارفرماهای طرح توسعه این میدان، شرکت مهندسی و توسعه نفت و پیمانکار بیع متقابل، شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر (کنسرسیوم متشکل از شرکتهای مهندسی و ساختمان صنایع نفت ایران و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت) هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ آبان ۱۳۹۴ساعت: ۰۹:۴۴۸۳۳ بازدید