سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ EN

وزیر نفت از بزرگترین پروژه های افزایش تولید نفت کشور بازدید کرد

      وزیر نفت در دومین روز از سفر خود به استان خوزستان، صبح امروز (پنجشنبه ٧ آبانماه) از میدانهای غرب کارون بازدید کرد و در جریان آخرین روند پیشرفت این پروژه ها قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، بیژن زنگنه، وزیر نفت صبح امروز (پنجشنبه٧ آبانماه) در دومین روز از سفر خود به استان خوزستان، از میدانهای آزادگان، یاران و یادآوران بازدید کرد و در جریان آخرین وضع پیشرفت این میدانها قرار گرفت.

بازدید وزیر نفت از پروژه های نفتی غرب کارون به دلیل شرایط مناسب جوی و بارش شدید باران به صورت زمینی در حال انجام است.

براساس این گزارش، وزارت نفت برای تولید روزانه ٧۴٠ هزار بشکه نفت از محل میدانهای غرب کارون تا پایان سال ٩٧ برنامه ریزی کرده است که بر این اساس، تولید ۵۵٠ هزار بشکه در روز نفت‌خام از میدانهای آزادگان جنوبی (فاز یک)، آزادگان شمالی (فاز ٢)، یادآوران (فاز ٢) و یاران جنوبی هدفگذاری شده است.

علاوه بر این، تولید روزانه ١۶٠ هزار بشکه نفت‌خام از فاز (یک) یادآوران (٨۵ هزار بشکه در روز) از فاز (یک) آزادگان شمالی (٧۵ هزار بشکه در روز) و ٣٠ هزار بشکه در روز نیز از میدان یاران شمالی پیش‌بینی شده است.

میدان یادآوران 

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، در فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨۵ هزار بشکه در روز برسد، با این حال برای رسیدن به این میزان، تولید زودهنگام نیز در دستور کار قرار گرفت که در مرحله اول تولید زودهنگام تولید باید به ٢٠ هزار بشکه در روز و در مرحله دوم، تولید زودهنگام باید به ۵٠ هزار بشکه نفت خام در روز برسد. در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی شده است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و درحدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه بصورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است. براساس آخرین مطالعات به عمل آمده و نتایج حاصل از تستهای چاههای توصیفی و مدلهای دینامیک مخزن، میزان نفت درجای میدان براساس محتمل ترین حالت بالغ بر ٣۴ میلیارد بشکه برآور شده است.

میدان آزادگان شمالی 

طبق برنامه‌ریزیهای صورت گرفته تا چندماه آینده شاهد تولید از این میدان مشترک خواهیم بود. این میدان از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران است که میزان نفت درجای آن معادل ۵,۶ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع روزانه ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز اول اجرا شده است.

میدان آزادگان شمالی با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی فوق عظیم آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است.

میدان یاران جنوبی

برداشت از میدان مشترک یاران جنوبی در سال ٩۵ شروع می‌شود. هدف از اجرای طرح توسعه میدان یاران جنوبی تولید نفت خام به میزان ۵٠ هزار بشکه در روز و در صورت وجود توان تولید تا ۶٠ هزار بشکه در روز اعلام شده است. میدان یاران جنوبی در ١٣٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عراق ( محدوده طلاییه ) در جنوب غرب کشور قرار دارد.

میدان یاران شمالی 

طبق برنامه‌ریزی انجام شده تولید ٣٠ هزار بشکه‌ای نفت از این میدان فروردین ماه ٩۵ شروع می‌شود، این میدان نفتی که توسعه آن در فاز اول با هدف تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در دستور کار قرار دارد، در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری از غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است؛ میدان یاران شمالی در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن بین ١۶ تا ١٨ برآورد می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۴ساعت: ۱۶:۵۹۶۲۹ بازدید