سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ EN

دکل خارجی در آزادگان جنوبی فعالیت نمی کند

     مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی با اشاره به فعالیت ١۶دکل حفاری با مالکیت ایرانی در منطقه، گفت: هیچ قرارداد خارجی برای واردات دکلها منعقد نکرده‌ایم.

محمود مرعشی، میزان حفاری را در آزادگان جنوبی بعد از رفتن شرکت CNPCI حدود ١۴٠ هزارمتر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ١۶ دکل حفاری در این منطقه در حال فعالیت هستند و همه آنها مالکیت ایرانی دارند.

مرعشی گفت: برای تامین دکلهای مورد نیاز حفاری آزادگان جنوبی قرارداد خارجی منعقد نکرده‌ایم و هیچ یک از دکلهای فعال در این منطقه خارجی نیستند.

مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی افزود: از زمانی که دکلها فعالیت خود را شروع کرده اند، تهیه کالاها و تجهیزات مورد نیاز این کار نیز در حال تهیه بود.

مرعشی با اشاره به فعالیت پیمانکاران داخلی برای توسعه آزادگان جنوبی، گفت: طی همین مدت و از ابتدای امسال ( ٩۴) بسته‌های کاری زیادی در بخش روزمینی واگذار شده است، این درحالی است که  شرکت CNPCI  در طول مدتی که پروژه را اجرا کرد تنها ٩ درصد پیشرفت داشت و ما در طول یکسال ١١,٧ درصد پیشرفت داشتیم.

مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی ادامه داد: چنانچه روند تامین مالی نیز روان‌تر شود و بتوانیم بنیه مالی پیمانکاران را تقویت کنیم قطعا پیشرفت اجرای پروژه بیش از این خواهد بود، ضمن این که این آمادگی وجود دارد که بلافاصله بسته‌های بعدی واگذار شود.

وی طرح توسعه آزادگان جنوبی را یک پروژه کاملا استثنایی دانست که در طی ١٢ سال اخیر فراز و نشیبهای فراوانی را پشت سرگذاشته و در انتها منابع داخلی و سازندگان داخلی به توسعه آن اقدام کرده اند.

در مهرماه سال ١٣٨٨، قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ٢,۵ میلیارد دلار در قالب بیع متقابل بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین امضا شد و در نهایت با توجه به تغییرهای اعمال شده در طرح جامع توسعه (MDP)، عملیات اجرایی این طرح از شهریورماه سال ١٣٩١ همزمان با تصویب طرح جامع تجدیدنظر شده توسعه میدان (RMDP) آغاز شد. با این حال به دلیل وقت کشی پیمانکار چینی ( CNPCI) در توسعه میدان، در سال گذشته این شرکت از اجرای پروژه توسعه میدان آزادگان جنوبی خلع ید شد.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام ( جمعا به میزان ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مهر ۱۳۹۴ساعت: ۱۴:۳۹۵۷۲ بازدید