سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

انجام ٧٠ درصد حفاری در میدانهای مشترک از سوی شرکت ملی حفاری ایران

        مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: ٧٠ درصد عملیات حفاری و خدمات جانبی صنعت حفاری در میدانهای مشترک از سوی این شرکت انجام می شود.

به گزارش شانا، حیدر بهمنی در نشست بررسی عملکرد بخشنامه حمایت از خرید تولیدات و خدمات داخل استان خوزستان که با حضور استاندار خوزستان در ساختمان مرکزی ملی حفاری در اهواز برگزار شد، افزود: این شرکت در زمان حاضر در طرح توسعه میدانهای نفتی آزادگان و یاران جنوبی ١۴ دکل حفاری مستقر کرده است.

وی ادامه داد: شرکت ملی حفاری ایران همچنین در حفاری تعدادی از فازهای طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی مشارکت داشته و هم اکنون عملیات حفاری در فاز ١۴ را به طور کلید در دست با ٢ دکل دریایی در دست اجرا دارد.

بهمنی به عملکرد این شرکت از بدو تاسیس در یکم دیماه ١٣۵٨ به فرمان امام خمینی (ره) اشاره و اظهار کرد: این شرکت در ابتدا فعالیت خود را با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد و هم اکنون تعداد دستگاههای خشکی و دریایی شرکت به ٧۵ دستگاه افزایش یافته و تعداد کارکنان شرکت نیز بالغ بر ١۶ هزار نفر است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: در بیش از سه دهه گذشته حدود چهار هزار حلقه چاه از سوی این شرکت به متراژ ٨ میلیون و ۵٠٠ هزار متر حفاری شده و ملی حفاری همسو با عملیات حفاری ٢٧ نوع خدمات مرتبط با این صنعت را به شرکتهای متقاضی ارائه می دهد.

وی با اشاره به فعالیتهای این شرکت در پروژه های بین المللی، افزود: شرکت ملی حفاری ایران با بهره مندی از نیروهای متخصص و مجرب داخلی، هم اکنون از شرکتهای صاحب نام در عرصه صنعت حفاری در جهان است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، بهمنی تصریح کرد: صنعت حفاری در کشور تا قبل از پیروزی انقلاب در دست شرکتهای خارجی بود و امروز این صنعت مهم و راهبردی به طور کامل از سوی متخصصان ایرانی راهبری می شود و شرکت ملی حفاری دارای برند تجاری و شرکتی بین المللی است و در مناقصات خارجی شرکت می کند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به اهتمام ویژه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به حفاظت از محیط زیست، اظهار کرد: این شرکت از پیشگامان حفاظت از محیط زیست است و کاربست مدیریت پسماند از مدتها پیش در دستور کار شرکت قرار گرفته و تاکنون ۵٠ درصد دستگاههای حفاری این شرکت به سامانه مدیریت پسماند تجهیز و تا ٣ سال آینده صددرصد دکلهای شرکت به این سامانه تجهیز می شوند.

وی با تاکید بر توجه شرکت به مبحث بومی سازی قطعات و تجهیزات و استفاده از توانمندیهای صنعتگران و سازندگان داخلی و بویژه استان خوزستان، گفت: از سال ١٣٧۶ تاکنون ٧٠٠ سازنده درون استانی و برون استانی قطعات و تجهیزات حفاری شناسایی و با همکاری آنان نزدیک به ١٨ هزار قطعه پرمصرف حفاری که تا قبل از آن از خارج کشور تامین می شد، ساخت داخل شده است.

بهمنی با بیان این که در سال ٧۶ در مجموع ١٢ کارگاه با ٢٠٠ نفر شاغل در شهرک صنعتی شماره یک  اهواز در زمینه تولید قطعات صنعت حفاری فعالیت داشتند و تنها یکصد قطعه در این واحدها تولید می شد، یادآور شد: در زمان حاضر ١۵٠ کارگاه در شهرکهای صنعتی استان با بالغ بر ٢ هزار و ٢۵٠ نفر نیرو در زمینه ساخت قطعات کاربردی حفاری فعالیت می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه به نگاه کلان این شرکت به موضوع پژوهش و فناوری و همکاری تنگاتنگ با مراکز آموزش عالی در سطح کشور و استان اشاره کرد و افزود: یک درصد بودجه سرمایه ای شرکت به پژوهش و فناوری اختصاص دارد و تاکنون از این محل ٣٠٠ میلیارد ریال پرداخت شده که ٧۵ درصد آن سهم دانشگاههای استان خوزستان بوده است.

در این نشست، اعضای هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران و شماری از مدیران اجرایی دستگاههای استان خوزستان حضور داشتند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ شهریور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۵۷۱۰ بازدید