سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

آزادگان شمالی به پیشرفت ٩۵ درصدی رسید

مجری طرح آزادگان شمالی با اشاره به پیشرفت ٩۵ درصدی این میدان مشترک در مردادماه گفت: در حال حاضر بیش از ٣٠ فعالیت به طور همزمان در حال انجام است و امکان توقف فعالیتها در این مرحله از پیشرفت وجود ندارد.

کرامت بهبهانی در گفتگو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر صفر بودن پیشرفت فعالیتها در آزادگان شمالی با رد قاطع این خبر، تصریح کرد: همان طور که اهل فن می‌دانند پروژه هرچه به انتهای خود نزدیکتر شود از سرعت کار کاسته می شود، زیرا حساسیت فعالیتها افزایش می‌یابد.

وی با بیان این‌که در اردیبهشت ماه پیشرفت پروژه آزادگان شمالی ٩٣,۵٧ درصد بود، افزود: اکنون که در روزهای پایانی مردادماه هستیم این پیشرفت به ٩۵ درصد رسیده است، با این حال این که گفته می‌شود در این مدت هیچ کاری بر روی این پروژه صورت نگرفته، درست نیست.

بهبهانی افزود: از اردیبهشت ماه تاکنون بیش از ٣٠ فعالیت در آزادگان شمالی به طور همزمان در حال اجراست که برخی از آنها پیش زمینه انجام فعالیتهای دیگر هستند؛ بنابراین امکان ندارد پروژه‌ای که به این مرحله از پیشرفت رسیده باشد طی سه ماه متوقف باشد؛ چراکه بهره‌برداری از این میدان مشترک از اولویت برخوردار است.

وی با تاکید بر این‌که طی سه ماه اخیر پروژه متوقف نبوده است، تصریح کرد: طبیعت کار این گونه است که گروههای مختلف باید با هماهنگی هم کار کنند، با توجه به این که تعداد گروهها  وتنوع کارها زیاد بوده، بنابراین طبیعی است که سرعت پیشرفت کمتر از زمان عادی باشد.

مجری طرح آزادگان شمالی با اشاره به اقدامهای صورت گرفته طی سه ماه اخیر، گفت: در این مدت پیش راه‌اندازی دو ردیف تجهیزات واحد فرآوری نفت به طور همزمان، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی واسطهای حرارتی و مبدلهای حرارتی، راه‌اندازی ۶ مخزن بزرگ نمکزدایی، دو مخزن بزرگ ذخیره نفت، پیش راه‌اندازی برج تفکیک‌گر گازی، راه‌اندازی پمپهای نفت خام و امتحان راه‌اندازی سیستم میترینگ یا اندازه گیری نفت را انجام داده ایم.

وی افزود: دو ردیف از چهار ردیف نیروگاه راه اندازی شده، واحد فشار افزایی گاز در مرحله پیش راه اندازی است، کمپرسورهای تثبیت گاز و کمپرسورهای فشار پایین و فشار بالا در مرحله راه اندازی بوده و پیش راه اندازی واحد آب فرایندی تمام شده و هم اکنون در ابتدای مرحله راه اندازی آن هستیم.

مجری طرح آزادگان شمالی ادامه داد: واحد تزریق مواد شیمیایی، سیستم تخلیه بسته و باز و واحد گاز سوخت پیش راه‌اندازی شده و سیستم مشعل نیز در مرحله آخر راه اندازی است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که در این مدت پروژه پیشرفتی نداشته است، زیرا فعالیتها در این مرحله از وزن و درصد حجمی کمتری برخوردارند.

وی با بیان این‌که هم اکنون در مرحله نخست پیش راه‌اندازی واحد نم‌زدایی گاز هستیم درباره تاخیر در راه اندازی این واحد، افزود: به دلیل مشکلاتی که با برخی سازندگان خارجی در تامین تجهیزات این بخش داشتیم کار با تاخیر مواجه شد، چراکه برخی از کالاها با استانداردهای مورد نظر نفت همخوان نبودند و ما آنها را ارجاع دادیم.

مجری طرح آزادگان شمالی بیشتر سازندگان خارجی مشارکت کننده در این پروژه را چینی اعلام کرد و گفت: تجهیزات بکار گرفته شده بوسیله چینی‌ها تحت لیسانس اروپا و آمریکاست.

به گفته بهبهانی هم اکنون هشت سازنده‌ خارجی در بخش کالاهای دیر تحویل مانند توربینها و ژنراتورهای برق، شیرهای بزرگتر از هشت اینچ، سیستم کنترل مرکزی، پمپهای انتقال نفت، کمپرسورهای گازی، سیستم نمکزدایی، سیستم نم زدایی و سیستم تابلوهای “LV” و “MV” فعال هستند.

وی با بیان این‌که واحد نمکزدایی نیز با استفاده از دانش اروپایی ساخته شده، ادامه داد: تمام تجهیزات بکار گرفته شده در این پروژه مطابق با استانداردهای نفت و صنعت نفت ایران بوده، به همین دلیل به محض ورود کالاها آنها را کنترل مجدد می‌کنیم و چنانچه شاهد انحراف از استاندارد باشیم کالای مورد نظر برگشت داده می‌شود و پیمانکار هم باید تغییرات مورد نظر کارفرما را لحاظ کند، البته در این طرح، این موضوع به ندرت اتفاق افتاده است.

بهبهانی با بیان این که تعداد سازندگان داخلی که با آنها کار می کنیم بسیار بیشتر از سازندگان خارجی است، ادامه داد: در اجرای پروژه آزادگان شمالی رضایت نسبی از سازندگان داخلی داریم، به نحوی که پمپها، تابلوهای برق، بخشی از یوتیلیتی و اغلب کابلهایمان را از سازندگان داخلی تهیه کرده‌ایم.

مجری طرح آزادگان شمالی عمده مشکل موجود با سازندگان داخلی را رعایت نکردن زمان بندی اجرای پروژه، مدیریت ضعیف، نداشتن مواد اولیه و تامین به موقع آن و داشتن کار خیلی زیاد دانست که موجب تاخیر می شود.

وی افزود: مشکلات این چنینی هنگامی که پروژه به مرحله پایانی نزدیک می‌شود بیشتر خود را نشان می‌دهد و اگر تجهیزی به موقع نرسد ناگهان پیشرفت را محدود می‌کند، اما دوباره می گویم اگر کسی بگوید پیشرفتی نداشته ایم، هرگز تایید نمی کنم.

بهبهانی تاکید کرد: هم اینک تمام گروههای مستقر در طرح آزادگان شمالی در حال انجام فعالیتهای پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی واحدهای مختلف هستند تا پروژه به بهره برداری برسد.

میدان آزادگان شمالی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۵,۶ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی تولید از این میدان در مجموع ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز اول اجرا شده است.

میدان آزادگان شمالی با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است. شرکت “CNPCI” پیمانکار اجرای فاز اول این پروژه است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ مرداد ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۲۹۷۰۳ بازدید