سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

برداشت نفت از یاران جنوبی سال ٩۵ شروع می‌شود

       با اجرای طرح توسعه میدان مشترک یاران جنوبی، روزانه ۵٠ هز ار بشکه نفت از این میدان از سال ٩۵ برداشت می‌شود.

همایون کاظمینی مجری طرح توسعه یاران جنوبی در گفتگو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت با تایید افزایش تعداد لایه‌های حفاری میدان یاران جنوبی از ٢ به ٣ گفت:  هم اکنون کارشناسان در حال بررسی پتانسیل چاه لایه ایلام برای برداشت از نفت هستند که در صورت تایید آن، تعداد لایه‌های حفاری این میدان مشترک با عراق، از سه به چهار عدد افزایش می‌یابد.

وی هدف از اجرای طرح توسعه میدان یاران جنوبی را تولید نفت خام به میزان ۵٠ هزار بشکه در روز و در صورت وجود توان تولید تا ۶٠ هزار بشکه در روز اعلام کرد.

مجری طرح توسعه یاران جنوبی میزان پیشرفت اجرای پروژه را تا خردادماه امسال ٣٩,٧ درصد اعلام کرد و گفت: پیشرفت عملیات تحت الارضی به دلیل تاخیر در حفاری به ۴٨.١٢ درصد رسیده است.

وی تعداد چاههای حفاری شده برای برداشت نفت از یاران جنوبی را ٢٩ حلقه اعلام کرد و افزود: چهار شرکت ملی حفاری، قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، پویا انرژی کیش و نفت کار ، عملیات حفاری این میدان را بر عهده دارند.

کاظمینی با بیان این‌که براساس برنامه شرکت ملی حفاری باید حفاری ٢٢ حلقه چاه را به پایان می‌رساند، گفت: این در حالی است که این شرکت به ۵٧ درصد تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است.

مجری طرح توسعه یاران جنوبی مهمترین عامل تاخیر ملی حفاری در حفاری چاهها را تامین نشدن بموقع کالاهای حفاری از سوی این شرکت اعلام کرد و افزود: با توجه به تعهد ملی حفاری، باید ١١ دکل حفاری در موقعیت قرار می‌گرفت که این شرکت تنها موفق به برپایی چهار دکل حفاری تا خردادماه امسال شده است.

وی همچنین پیشرفت تهیه برنامه جامع توسعه میدان (MDP) را ٩۶ درصد اعلام کرد و گفت:‌ هم اینک صددرصد تهیه مدارک پایه، ٨٠ درصد عملیات پاکسازی اراضی میدان، ٧٠ درصد مطالعات زیست محیطی و ٩٩ درصد ساخت بستر چاهها و جاده‌های اصلی و فرعی برای حفاری ٢٢ حلقه چاه انجام شده است .

میدان یاران جنوبی در ١٣٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عراق ( محدوده طلاییه ) در جنوب غرب کشور قرار دارد که براساس برنامه ریزیها با اجرای طرح توسعه این میدان، برداشت از این میدان مشترک سال ٩۵ شروع می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مرداد ۱۳۹۴ساعت: ۱۱:۵۶۶۵۸ بازدید