سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

خرید نفت از ایران بزودی از سر گرفته می شود

وزیر انرژی آفریقای جنوبی از خرید نفت ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: آفریقای جنوبی در پی امضای یک تفاهمنامه گسترده با تهران در زمینه انرژی است.

تینا جومت- پترسون در گفتگو با خبرنگار شانا هدف از سفر به تهران را گسترش همکاری دو کشور در زمینه انرژی عنوان کرد و گفت: آفریقای جنوبی به دنبال یک چارچوب همکاری مشترک با ایران در زمینه نفت خام، ال ان جی، ال پی جی، گاز و پتروشیمی است تا بخش خصوصی این کشور بتواند در بخشهای مختلف صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کند.

وی به رابطه تاریخی ایران و آفریقای جنوبی در گذشته اشاره کرد و افزود: این رابطه تاریخی هیچگاه فراموش نمی شود و تلاش ما این است ارتباط میان دو کشور حفظ شود تا به اوج برسد.

پترسون درباره این که آیا تجربه مشترک پتروشیمی ایران و آفریقای جنوبی (آریا ساسول) بار دیگر تکرار می شود، اظهار کرد: ایران یکی از شریکان اصلی آفریقای جنوبی است؛ ما به کشور شما خیلی بدهکار و مدیون هستیم.

به گزار شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت شامگاه سه شنبه (هشتم اردیبهشت ماه) درباره همکاریهای دو جانبه ایران و آفریقای جنوبی در بخشهای نفت و گاز با تینا جومت- پترسون، وزیر انرژی آفریقای جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

وزیر نفت پس از این دیدار گفت: ایران و آفریقایی جنوبی متمایل به افزایش همکاریهای نفت و گاز هستند.

آفریقای جنوبی پیش از تحریمهای سال ٢٠١٢ یکی از مشتریان سنتی نفت خام ایران بوده است، به طوری که این کشور در ماه پیش از توقف واردات نفت از ایران، روزانه ۶٨ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کرد.

آفریقای جنوبی تلاش می کند همانند بسیاری از کشورهای غربی پیش از لغو تحریمهای ایران، زمینه های همکاری را با این کشور بررسی کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت: ۱۴:۱۶۴۷۱ بازدید