سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

پیشرفت ۹۴ درصدی میدان نفتی آزادگان شمالی

   مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی از پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه توسعه این میدان خبر داد و افزود: تا تیرماه امسال تولید این میدان به ۷۵ هزار بشکه خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت کرامت بهبهانی با تاکید به این که مطالعات مخزنی فاز دوم توسعه میدان آزادگان شمالی نهایی شده است، اعلام کرد: به احتمال زیاد فاز دوم توسعه این میدان به صورت مرحله ای اجرا خواهد شد که در مرحله اول آن حفاری ۲۰ حلقه چاه تولیدی برای  رسیدن به تولید ۲۵ هزار بشکه برنامه ریزی شده است و برای تحقق این تعداد، سرمایه گذاری تحت الارضی نخواهیم داشت تا فرصت برای بررسی رفتار چاه ها در فاز اول مهیا شود.

وی تصریح کرد: از آنجایی که در میدان آزادگان شمالی تولید زود هنگام نداشته ایم، نمی توان رفتار مخزن را ارزیابی و بر اساس آن سناریو فاز دوم را تهیه کرد، بنابراین با توسعه مرحله ای در فاز دوم فرصتی خواهیم داشت تا رفتار مخازن چاه ها را در فاز اول بررسی کنیم.

بهبهانی با اشاره به برگزاری یازدهمین نشست کمیته مدیریت مشترک(JMC)، گفت: در این نشست در مورد مسائل اساسی و تعهدات طرفین(کارفرما، پیمانکار)بحث و تبادل نظر شد و گفت و گوها ادامه دارد و مسائل مطرح شده در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه در این نشست در مورد محل دریافت نفت و گاز از میدان آزادگان شمالی تبادل نظر شده است، گفت:  از تلمبه خانه غرب کارون و ان جی ال ۳۲۰۰ در صورت آماده شدن برای دریافت نفت و گاز استفاده خواهد شد و در غیر این صورت روش های دیگر مانند ایجاد کنارگذر جایگزین می شود.بهبهانی افزود: شرکت سی ان پی سی آی چین برای ایجاد کنار گذر  اقدام خواهد کرد و بسیاری از اجناس مربوط به این پروژه سفارش خرید داده شده است.

وی تصریح کرد: با ایجاد کنارگذر نفت دیگر وارد تلمبه خانه نخواهد شد و با عبور از آن، مجدد وارد خط اصلی می شود تا اینکه در نهایت به ABS اهواز می رسد.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی با اشاره به این که در کمیته مدیریت مشترک کارفرما و پیمانکار،  تغییرات جزئی در برنامه زیر پروژه های فرعی اعمال شد، گفت:  این تغییرات هیچ هزینه اضافی به پروژه تحمیل نمی کند و همه در قالب سقف سرمایه گذاری از قبل برنامه ریزی شده ، لحاظ شده است و هیچ تغییری در هزینه ها ایجاد نمی شود.
میدان نفتی آزادگان شمالی از میادین مشترک است که در ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است. فاصله این میدان تا میدان آزادگان جنوبی ۴٠ کیلومتر است و اجرای طرح توسعه این میادین به همراه میادین یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی در منطقه غرب کارون به عهده شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت: ۱۵:۱۹۷۳۳ بازدید