سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت از آزادگان جنوبی محقق می‌شود

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت سید محمود مرعشی با اشاره به سابقه تولید از میدان نفتی آزادگان جنوبی در سال های اخیر بیان داشت:در سال ۲۱۰ قراردادی با یک شرکت چینی برای تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام در مدت ۵۲ ماه به نتیجه رسید.

وی با بیان اینکه در مدت ١٩ ماه از حضور شرکت چینی، توسعه میدان تنها ٩ درصد پیشرفت داشت، گفت: با شروع دولت یازدهم مهلتی ٩٠ روزه به شرکت چینی داده شد اما اقدام جدی نیز از سوی آنها صورت نگرفت و به  فسخ قرارداد منجر شد.

مرعشی افزود: البته در فاصله این سالها با حفاری ٢١ حلقه چاه، تولید زود هنگام ۵٠ هزار بشکه توسط  شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد.

وی با اعلام اینکه برای تولید ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام این میدان مشترک  ١٨۵ حلقه چاه تولیدی، تزریقی و توصیفی پیش بینی شده است، گفت: در حال حاضر  ١۶ دستگاه دکل  در این میدان فعال است و طبق قول پیمانکار حفاری، تعداد آنها تا نیمه اول سال آینده به ٢۵ دکل افزایش می یابد.

مرعشی گفت: در این مدت، همچنین بیش از ۵٠ هزار متر حفاری صورت گرفت، در حالی که شرکت چینی در ١٩ ماه حضور خود تنها ۴٠ هزار متر حفاری کرده بود.

مجری توسعه میدان آزادگان جنوبی همچنین از تعیین تکلیف موقعیت آماده سازی ٩١ چاه از مجموع ١٨۵ چاه خبر داد و اظهار کرد: از حدود یک ماه آینده، عملیات ساخت واحد‌ فرآورش میدان نفتی آزادگان آغاز می‌شود و در حال حاضر عملیات آماده سازی زمین در حال انجام است.

به گفته وی این طرح  تا سال ۹۶ به هدف تولید۳۲۰ هزار بشکه در روز در فاز نخست توسعه این میدان به تحقق خواهد رسید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ دی ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۰۴۵۷۳ بازدید