سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیشرفت طرح توسعه میدان یادآوران به ۹۴ درصد رسید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پیشرفت ۹۴ درصدی فاز نخست طرح توسعه میدان مشترک یادآوران خبر داد و گفت: تولید ۸۵ هزار بشکه نفت از این میدان در اردیبهشت ماه سال آینده محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت عبدالرضا حاجی حسین نژاد تولید زودهنگام از میدان مشترک یادآوران را ۵۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: این در حالی است که پیش از این شاهد تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه ای از این میدان بودیم.
حسین نژاد یادآور شد: در فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، ۵۵ حلقه چاه شامل ۴٩ حلقه چاه تولیدی، سه حلقه چاه توصیفی و سه حلقه چاه دفع آب های زائد با استفاده از توان عملیاتی ۷ دکل حفاری و یک دکل خدمات جانبی حفاری شد.
تولید ۱۸۰ هزار بشکه ای نفت از میدان یادآوران در فاز دوم
وی میزان نفت تولیدی از فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی یادآوران را ۱۸۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: در صورت تصویب طرح جامع توسعه این میدان (MDP) از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، فاز دوم اجرایی می شود.
هادی نظرپور؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران نیز گفت: بسته سطح الارضی این میدان در چهار بسته کاری شامل تاسیسات سرچاهی، خطوط لوله جریانی و منیفولدها، خطوط لوله صادراتی و کارخانه بهره برداری تعریف شده است که همه آنها از پیشرفت مطلوبی برخوردارند.
به گفته وی، هم اکنون در مجموع ۴۵۰ کیلومتر خط لوله جریانی احداث شده است؛ ضمن اینکه مراحل پیشرفت احداث کارخانه بهره برداری نیز از مرز ۸۰ درصد عبور کرده است.
استفاده از خطوط لوله ساخت داخل در پروژه یادآوران
نظرپور، پیشرفت پکیج احداث خطوط لوله صادارتی به منظور انتقال نفت را ۹۶ درصد و متراژ آن را ۱۶۵ کیلومتر اعلام کرد و گفت: به منظور حمایت از سازندگان داخلی در این پروژه، از خطوط لوله ساخت داخل استفاده شده است.
بر اساس برنامه، تولید زودهنگام از میدان نفتی یادآوران در مردادماه سال ١٣٩١ با حفر ٨ حلقه چاه و ایجاد تاسیسات جنبی انجام شد. هم اکنون روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت از این میدان استحصال می شود.
براساس اعلام شرکت متن، پروژه تولید نهایی فاز یک طرح توسعه میدان یادآوران با ظرفیت ٨۵ هزار بشکه در روز در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ تحقق خواهد یافت. همچنین با اجرای مرحله نخست فاز دوم افزایش تولید از این میدان از ٨۵ به ١٣۵ هزار بشکه و در مرحله نهایی این فاز از ١٣۵ هزار به ١٨٠ هزار بشکه خواهد رسید.
برداشت نفت از میدان مشترک یادآوران از لایه های سروک و فهلیان انجام می شود که در مرحله نخست برای برداشت نفت از لایه فهلیان برنامه ریزی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دی ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۵۳۷۳۸ بازدید