سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

جذب ٢ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای میدانهای غرب کارون

معاون مدیربرنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از دریافت حدود ٢ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه میدانهای غرب کارون تا پایان سال خبرداد.

مشتاقعلی گوهری با تاکید برتوسعه میدانهای مشترک دراین باره که آیا تا کنون از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه این میدانها تسهیلاتی پرداخت شده است، افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است ۶ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی ظرف سه سال به این میدانها اختصاص داده شود که سهم امسال ٢ میلیارد دلار است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا سهم ٢ میلیارد دلاری امسال تاکنون از سوی صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، افزود: مجوز آن در هیئت امنای صندوق توسعه ملی تصویب شده و در حال ابلاغ است. هم اکنون در پی امضای قرارداد با شرکتی به نام اس.پی. وی هستیم تا این شرکت منابع صندوق ملی را دریافت کند.

گوهری افزود: طبق قانون، شرکت ملی نفت ایران به عنوان یک بنگاه اقتصادی دولتی به صورت مستقیم نمی تواند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کند. بنابراین قرار است با شرکت اس.پی.وی قرارداد بسته شود و این شرکت تسهیلات را دریافت و متناسب با پیشرفت کار آن را توزیع کند.

معاون مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان این که شرکت اس.پی.وی ازشرکتهای زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت است، در این باره که چه زمانی ٢ میلیارد دلار امسال محقق می شود، گفت: تا پایان سال تخصیص داده می شود.

وی با اشاره به این که توسعه میدانهای غرب کارون هم اکنون شروع شده و منتظر مجوز تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی نیست، تصریح کرد: هم اکنون قرارداد پنج پروژه حفاری چاههای توسعه ای میدان نفتی آزادگان جنوبی بسته شده است و با تخصیص این منابع کارها سرعت پیدا می کند.

گوهری با بیان این که در هشت ماه نخست امسال حدود ٢ میلیارد دلار برای میادین غرب کارون جذب شده است، درباره محل تامین منابع میدانهای غرب کارون گفت: منابع توسعه میدانهای غرب کارون از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران، بیع متقابل و تسهیلات بانکی تامین شده است.

منبع:‌ شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۰۳۷۱۰ بازدید