سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تعیین تکلیف ۵۰ حلقه چاه میدان نفتی آزادگان جنوبی

مدیرعامل شرکت متن از واگذاری ۵۰ حلقه چاه میدان آزادگان جنوبی به یک شرکت خارجی با سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت داخلی خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمات لازم برای واگذاری در حال انجام است و به زودی این چاه ها برای حفاری تعیین تکلیف می شوند.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد با بیان اینکه در فاز نخست طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی حفاری ۱۸۵ حلقه چاه پیش بینی شده است، افزود: هم اکنون ۱۰۰ حلقه چاه برای حفاری تعیین تکلیف شده است که بر اساس قرارداد ۴۰ حلقه با استفاده از ناوگان شرکت ملی حفاری ایران، ۴۰ حلقه از سوی مناطق نفت خیز جنوب و ۲۰ حلقه با استفاده از توان بخش خصوصی حفاری می شود.
وی افزود: مجموع ۱۵ حلقه چاه نیز که توسط پیمانکار خارجی و منابع داخلی حفاری شده بود به منظور ارائه خدمات تعمیر و نگهداری با برگزاری مناقصه به یک پیمانکار ایرانی واگذار شده است، همچنین برنامه ریزی لازم برای حفاری چاه های باقی مانده نیز در حال انجام است.
تولید زودهنگام از آزادگان جنوبی به ۸۰ هزار بشکه در روز می رسد
حاجی حسین نژاد با بیان اینکه هم اکنون تولید زودهنگام از میدان آزادگان جنوبی به میزان ۵۰ هزار بشکه از طریق ۲۱ حلقه چاه در حال انجام است، گفت: هم اکنون در حال انجام مناقصه برای افزایش تولید زودهنگام به میزان ۸۰ هزار بشکه از این میدان هستیم که تا پایان سال ۹۴ محقق می شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کرد: با برنامه ریزی های انجام شده به نظر می رسد تا پایان سال ۱۳۹۵ به تولید اولیه ۳۲۰ هزار بشکه در روز و حتی فراتر از آن دست یابیم.
انجام مطالعات اجرایی برای اجرای فاز دوم طرح توسعه آزادگان جنوبی
وی تصریح کرد: برنامه ریزی برای مطالعات اجرایی فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز نیز در حال انجام است. این در حالی است که در صورت تحقق فاز نخست شاهد تولید ۳۲۰ هزار بشکه ای نفت از این میدان خواهیم بود.
حاجی حسین نژاد میزان پیشرفت پروژه آزادگان جنوبی با استفاده از توان داخلی را در مدت زمانی کمتر از ۵ ماه، حدود ۶ درصد اعلام کرد و گفت: این در حالی است که شرکت چینی فعال در این پروژه تا پیش از خلع ید (CNPCI) و در مدت زمان ۱۹ ماه تنها موفق به ثبت میزان پیشرفت ۹ درصدی شده بود.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تصریح کرد: در صورت عدم مواجه با مشکلات مالی و اعتباری تا پایان بهار سال آینده به برنامه اول چینی ها در این میدان دست خواهیم یافت.
ارتقا ناوگان حفاری فعال در آزادگان جنوبی به ۲۴ دستگاه
مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی نیز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از فعالیت ۱۶ دستگاه حفاری در میدان آزادگان جنوبی خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک شمار ناوگان حفاری فعال در این میدان مشترک به ۲۴ دستگاه افزایش می یابد.
به گفته سید محمود مرعشی، پیش بینی می شود تا ۲ سال آینده عملیات حفاری در میدان آزادگان جنوبی به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه مجموعه فعالیت های سطح الارضی از ساخت مجموعه موقعیت ۴ شروع شده است، افزود: هم اکنون فعالیت های اجرایی مربوط به ۴۰ موقعیت در حال انجام است ضمن اینکه مابقی موقعیت ها در حال انجام مناقصه و تعیین تکلیف هستند.
مرعشی افزود: عملیات آماده سازی سایت واحد های فرآورشی نیز حتی جلوتر از برنامه زمانبندی در حال اجراست و پیش بینی می شود تا نیمه نخست دی ماه، کار سایت به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه بخش دیگری از مناقصات سطح الارضی در حال انجام است و پیشرفت خوبی دارد، گفت: پیش بینی می شود تا پیش از پایان سال ۱۳۹۳، چند مورد از قراردادهای سطح الارضی اجرایی شود.
بزرگترین واحد فرآورشی آزادگان جنوبی به مناقصه می رود
مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از برنامه ریزی برای ساخت بزرگترین واحد فرآورشی (مدت زمان در نظر گرفته شده ۳۰ ماه است) خبر داد و گفت: امیدواریم اوایل زمستان امسال مناقصه این واحد فرآورشی به اتمام برسد.
به گفته وی، مناقصه مربوط به واحد تفکیک گر نفت و گاز در شمال و جنوب میدان و همچنین ۱۰ منیفولد نیز در حال انجام است.
 شرکت های داخلی در اولویت تامین کالا
مرعشی یکی از ویژگی های مثبت میدان آزادگان جنوبی را استفاده از منابع داخلی برای تامین کالا، احداث واحدها و تاسیسات جانبی و همچنین حفاری و توسعه این میدان برشمرد و گفت: برای تامین کالاهای مورد نیاز پروژه، در صورتی که امکان تهیه آنها در داخل موجود باشد، به طور قطع شرکت های داخلی در اولویت تامین قرار دارند.
وی با بیان اینکه حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد کالاهای مورد نیاز پروژه آزادگان جنوبی از داخل تامین می شود، توضیح داد: هدف شرکت متن تنها تولید و استحصال نفت نیست بلکه حمایت از شرکت های دانش بنیان و سازندگان داخلی از اولویت های اساسی مدیران این مجموعه به شمار می رود.
مرعشی تصریح کرد: هر چند استحصال نفت به عنوان هدف اصلی شرکت مهندسی و توسعه نفت در پروژه ها مد نظر است اما اهمیت، توجه و حمایت از ساخت داخل نیز به اندازه هدف اول، مهم و حتی همتراز با آن است.
ضرورت رعایت استاندارد در ساخت کالاهای داخلی
مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با تاکید بر ضرورت استاندارد سازی در ساخت کالاهای داخلی، گفت: شرکت متن برای کالا و مواد مورد نیاز پروژه های اجرایی، استانداردهایی دارد که در صورت همخوانی استاندارد کالاهای داخلی با استانداردهای مورد نظر این شرکت، به طور قطع تامین کالا از داخل انجام می شود.
 طرح توسعه بخش جنوبی میدان نفتی آزادگان در دو فاز دنبال می شود که در فاز نخست توسعه، با حفر ١٨۵ حلقه چاه، تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت و ١٩٧ میلیون فوت مکعب گاز پیش بینی شده است. در فاز دوم توسعه این طرح شاهد افزایش تولید نفت به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهیم بود.
منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۰۷۸۷۴ بازدید