سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از میادین غرب کارون بازدید کرد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به منظور بررسی آخرین فعالیت های زیست محیطی انجام شده و اطلاع از آخرین روند پیشرفت پروژه ها از مناطق نفتی غرب کارون بازید کرد.

سعید متصدی؛ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه متن، معاون برنامه ریزی شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان از همراهان رکن الدین جوادی؛ معاون وزیر نفت بودند.
رکن الدین جوادی و هیئت همراه صبح روز یکشنبه (۱۶ آذر ماه) از میدان های نفتی غرب کارون و فعالیت های زیست محیطی انجام شده در این منطقه بازدید و در جریان آخرین اطلاعات در این زمینه قرار گرفت.
معاون وزیر نفت و هیئت همراه از میدان یادآوران که در مجاورت مرز ایران و عراق در ۷۰ کیلومتری شمال آبادان و ۶۰ کیلو متری جنوب غربی اهواز قرار گرفته و طرح جامع توسعه  میدان نفتی آزادگان جنوبی که از میدان های مشترک با کشور عراق است، بازدید کردند.
معاون وزیر نفت از نزدیک در جریان آخرین تحولات پروژه های میدان نفتی آزادگان که بزرگترین میدان نفتی ایران و در واقع از بزرگترین میادین نفتی جهان محسوب می شود قرار گرفتند.
بازدید از میدان نفتی جفیر که در جنوب غربی کشور و در ۵۰ کیلومتری شهر اهواز و در مجاورت میدان های آزادگان، یادآوران و آب تیمور واقع شده و میدان نفتی یاران از دیگر برنامه های مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و هیات همراه بود که انجام شد.
طرح جامع توسعه  میدان نفتی آزادگان جنوبی که از میدان های مشترک با کشور عراق است، در دو فاز تعریف شده که در فاز نخست توسعه با حفر ١٨۵ حلقه چاه، تولید٣٢٠ هزار بشکه نفت در روز و ١٩٧ میلیون فوت مکعب گاز پیش بینی شده است.
این میدان با مساحتی حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع بخشی از میــدان نفتی آزادگان است که در حدود ۱۲۰ کیلومتـری غرب اهـواز) در منطقه مرز مشترک بین ایران و عــراق در جنوب غرب ایران واقع شده که بیشتر در تالاب هورالعظیم قرار گرفته است.
جوادی و هیئت همراه از ۶ دستگاه دکل حفاری در حال فعالیت در مناطق مختلف عملیاتی بازدید و از نحوه جمع آوری و کنترل آلودگی گل حفاری با استفاده از روش وکیوم به معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط، اطلاعاتی ارایه داد.
معاون وزیر نفت همچنین از کارهای عمرانی و زیست محیطی انجام شده در تالاب هورالعظیم و گروه های عملیاتی مستقر در این مناطق بازدید و از آنان تقدیر کرد و پیشنهاداتی را نیز برای پیشبرد هر چه بهتر طرح ها در این منطقه ارایه داد.
در توضیحات ارایه شده از سوی مسئولان HSE شرکت های تابعه نفتی عنوان شد: تالاب هورالعظیم به ۵ حوضچه تقسیم شده است که در حال حاضر حوضچه های شماره ۱ و ۲ آن به طورکامل زنده و حیات تالابی در آن ادامه دارد و تمامی فعالیت های انجام شده نفت بدون خشکاندن تالاب انجام شده است و در صورت ضرورت در فواصل مورد نظر سازمان محیط زیست، آبراه های جهت جریان و انتقال در بخش های مختلف این تالاب ایجاد شود.
بر اساس گزارشات ارایه شده، در بخش یاد شده تالاب جاده های آنتنی به منظور دسترسی به چاه ها و انتقال تجهیزات حفاری با رعایت استانداردهای زیست محیطی و در کل بیش از ۲۵۰ کالورت برای تبادل آبی بین دو طرف تالاب ایجاد شده است.
استقرار هسته های زیست محیطی در منطقه طرح آزادگان و تالاب هورالعظیم با هدف مساعدت در عرصه محیط زیست و ارایه راهکارهای تخصصی به منظور کاهش سوء آثار زیست محیطی در منطقه تالاب هورالعظیم از سوی شرکت ملی نفت ایران پیگیری می شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین از کارخانه های نمک زدایی و تلمبه خانه غرب کارون که در دست احداث است بازدید و دستورات لازم را برای تسریع در پیشرفت پروژه های یاد شده صادر کرد.
منبع: nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۱۴۵۹۸ بازدید