سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

تحقق خود اتکایی در گرو راهبری صنعت نفت از سوی متخصصان داخلی است

نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان صبح امروز (۱۵ آذر ۱۳۹۳) با قرائت پیام رکن الدین جوادی آغاز به کار کرد.
در متن پیام رکن الدین جوادی به حاضرین در این مراسم آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان، در یکصد سال گذشته در تأمین انرژی نقشی کلیدی و اساسی داشته است. با این وجود نحوه اداره صنعت نفت در سال های قبل از انقلاب اسلامی به گونه ای بوده است که این صنعت به عنوان نماد و سمبل وابستگی اقتصاد ایران شناخته می شده و کمترین بهره را از حیث این نقش آفرینی در زمینه تامین منافع ملی داشته است.

با پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات اساسی در باورها و بنیان های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، رسیدن به استقلال و بی نیازی ازبیگانگان به عنوان سرفصل و اولویت اصلی مجموعه وزارت نفت قرار گرفت. بر این اساس راهبری و عهده داری مدیریت صنعت عظیم نفت در بخش بالادستی و پایین دستی، نخستین قدم در مسیر خود اتکایی و قطع وابستگی به بیگانگان بود که با تخصص و تعهد متکی به ایمان کارشناسان این صنعت تحقق یافت.
حرکت اساسی و گام بلند بعدی صنعتگران سرافراز صنعت نفت در مسیر اعتلای ایران اسلامی، با درک درست ضرورت های تحقق کامل اهداف پیش گفته، فراهم نمودن سازو کارها و زیر ساخت های بومی سازی فناوری و تجهیزات مورد نیاز این صنعت بوده است که سیر تحول و تکوین آن از ساخت قطعات کوچک و نیازهای اولیه صنعت عظیم آغاز و به تولید پیچیده ترین تجهیزات راهبردی منتهی گردیده است.
در سالیان اخیر به سبب تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه کشورمان، شرکت ملی نفت ایران در اقدامی هوشمندانه تهدید ناشی از تحریم را به فرصتی برای شکوفایی و بالندگی در حوزه های تولید دانش، بومی سازی فناوری های مرتبط با صنعت و توسعه چشمگیر ساخت داخل بدل نموده است.
تلاش مستمر متخصصان، خلاقیت، ابتکار و نو آوری بخش های پژوهشی و مهندسی ساخت داخل بویژه در سال های اخیر، افق تازه ای به روی این صنعت گشوده است که تدوین دانش فنی و تولید انبوده قطعات حساس و ماشین آلات پیچیده فرآیندی از ثمرات این تلاش است؛ مجموعه این اقدامات علاوه بر ایجاد وضعیت پایدار در تولید و اجرای به هنگام پروژه ها، رونق واحدهای صنعتی و ایجاد فرصت های شغلی را به همراه داشته است، کلیت این دستاوردها که از وجود خودباوری، پویایی و روحیه امید در نیروی انسانی خبر می دهد، نوید بخش آینده ای بهتر برای صنعت نفت کشور است.
در این میان تلاش و تشریک مساعی سازندگان داخلی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی با صنعت نفت را نباید از نظر دور داشت که همواره در کنار شرکت ملی نفت ایران به تحقق اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی اهتمام داشته اند.
برگزاری نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت همزمان با سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، در استان نفت خیز خوزستان که پیوندی دیرینه با صنعت نفت کشور دارد، فرصتی گرانبهاست تا بخش خصوصی توانمند داخلی و شرکت های دولتی با هم افزایی و تبادل دانش و تجربه، در جهت قطع وابستگی به خارج و خودکفایی صنعت نفت گام هایی بلند بردارند.
در پایان ضمن اعلام حمایت و دعوت از صنعتگران، سازندگان و مراکز تحقیقاتی برتر کشور برای مشارکت در برنامه راهبردی بومی سازی تجهیزات و فناوری های مورد نیاز صنعت، از تلاش های ارزشمند و همت والای برگزارکنندگان، شرکت کنندگان و حامیان این رخداد صنعتی، بویژه شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری ایران، صمیمانه قدردانی می نمایم.
رکن الدین جوادی
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
آذرماه ۱۳۹۳
منبع: شرکت ملی نفت ایران(nioc)

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۰۹۶۶۳ بازدید