سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

تصمیم اخیر اوپک به نفع همه اعضا نیست

وزیر نفت تصمیم اخیر اوپک برای حفظ میزان تولید روزانه را به نفع همه کشورهای عضو اوپک ندانست.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه در پاسخ به پرسش جان دفتریوس مجری سی‌ان‌ ان درباره این که  آیا حفظ سقف تولید اوپک برای ١٢ عضو اوپک تصمیم خوبی بود یا خیر؟ گفت: فکر نمی کنم که این تصمیم به نفع همه کشورهای عضو  اوپک باشد چون بعضی از کشورهای عضو اوپک با این توافقنامه مخالف بودند اما برای وحدت و همبستگی اوپک بود که ما تصمیم گرفتیم اقدامی خلاف این تصمیم اتخاذ نکنیم.

در ادامه جان دفتریوس از وزیر نفت ایران پرسید: برداشت من این است که فقط تولید کنندگان حاشیه خلیج فارس بودند که از تلاش عربستان سعودی حمایت کردند اما بیشتر کشورهای عضو مخالف اقدام عربستان بودند.

زنگنه در پاسخ گفت: من نمی توانم بگویم که هیچکس موافق این تصمیم نبود اما چیزی که می توانم بگویم این است که ابیشتر کشورها تلاش می کردند به شیوه ای دیگر تصمیم بگیرند.

جان دفتریوس پرسید: اگر هدف این  اقدام به واقع روسیه و ایران و به دلایل سیاسی نبوده باشد، آیا هدف واقعی این است که تولید کنندگان نفت شیل آمریکا اوج نگیرند؟ آیا انگیزه نهایی این است؟

وزیر نفت در پاسخ گفت: بعضی از تولید کنندگان اوپک چنین فکر می کنند. شیل نفت آمریکا یک چالش بزرگ برای آینده اوپک است و نفت شیل اکنون با نفت متعارف و عادی رقابت می کند و سبب کاهش سهم کلی اوپک از بازار می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۱۶:۲۶۴۶۸ بازدید