سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

طرح توسعه یکپارچه میدان های غرب کارون از شورای اقتصاد مجوز می گیرد

طرح توسعه یکپارچه میدانهای غرب کارون در مرحله دریافت مجوز از شورای اقتصاد قرار دارد و پس از دریافت مجوز، با هدف افزایش ۵۵٠ هزار بشکه ای تولید نفت از میادین غرب کارون اجرایی می شود.

بر اساس اعلام معاونت امکانسنجی اقتصادی و مالی طرح های مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، جلسه کارشناسی دریافت مجوز شورای اقتصاد طرح توسعه یکپارچه میدانهای نفتی غرب کارون با حضور کارشناسان و مسئولان معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهوری، مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت با هدف بررسی هزینه های سرمایه گذاری(Capex)  به تفکیک هزینه چاه های تولیدی، خطوط لوله (جمع آوری و انتقال نفت و گاز) و واحدهای تفکیک و فراورش نفت خام و تاسیسات زیربنایی، باهدف همسان سازی هزینه ها در طرحهای توسعه میدانهای نفتی مربوطه تشکیل شد.

بر پایه اعلام این مدیریت، در این جلسه مقرر شده با توجه به پایان مراحل مطالعات پایه (Basic) و انعقاد قرارداد با تعدادی از زیر بخشهای طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، هزینه های مربوط به قراردادهای منعقد شده در این طرح و در طرحهای بدون برنامه توسعه میدان (MDP)  ملاک عمل قرارگیرد.

تامین اعتبار توسعه یکپارچه غرب کارون از محل منابع بند “ق”

همچنین عمده اختلاف قیمت مربوط به طرحها، در بخش تاسیسات فراورش نفت خام با توجه به آرایش ردیفها (Trains)، ظرفیت آنها و موقعیت مکانی چاه های تولیدی در این جلسه بررسی شده است.

دریافت مجوز شورای اقتصاد طرح توسعه یکپارچه میدانهای نفتی غرب کارون، پس از ارائه فهرست اقلام هزینه ای تاسیسات تفکیک و فراورش، خطوط لوله، تاسیسات زیربنایی و مدارک و مستندات مربوطه، توسط معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهوری پیگیری خواهد شد.

این طرح  با هدف افزایش تولید نفت خام به میزان ۵۵٠ هزار بشکه در روز، یکی از اولویتهای اجرایی شرکت ملی نفت ایران است که تامین اعتبار آن بالغ بر ۲۱ میلیارد دلار از محل بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کشور پیگیری و انجام خواهد شد.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ مهر ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۵۷۴۷ بازدید