سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
تا پايان امسال

حفاری چاه های آزادگان شمالی پایان می یابد

هم اکنون از ۵۸ حلقه چاه میدان مشترک آزادگان شمالی ، حفاری ۵۴ حلقه به پایان رسیده است و سه حلقه چاه دیگر نیز تا پایان سال جاری میلادی ، حفاری می شود.PEDEC1

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی در گفتگو با روابط عمومی متن ، با اعلام این خبر افزود : تا کنون حفاری ۴۸ حلقه چاه تولیدی ، ۲ حلقه چاه توصیفی ، یک حلقه چاه کلیدی ، ۲ حلقه چاه دفع پساب و ۱ حلقه چاه جهت انجام طرح نیمه صنعتی ازدیاد برداشت به پایان رسیده است.

کرامت بهبهانی، میزان پیشرفت کل طرح را بیش از ۸۱ درصد و پیشرفت کاری در احداث خطوط لوله جریانی این میدان را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت : در بخش منابع داخلی، لرزه نگاری سه بعدی ، مطالعات زیست محیطی، ‌مین روبی ، احداث کلاسترها و جاده های دسترسی پایان یافته است.

سهم ۷۰ درصدی نیروهای بومی از نیروهای شاغل و سهم داخلی در آزادگان شمالی

وی تصریح کرد : به منظور حمایت از کالاهای ساخت داخل، با نظارت بعمل آمده از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت ، میزان بکارگیری اقلام تولیدی داخل در توسعه این میدان طبق قرارداد با سهم ایرانی ۵۱ درصد حتی الامکان مطابقت دارد.

بهبهانی بر تسریع در عملیات تحویل و ساخت اقلام کالاهای دیر تحویل به منظور جبران برخی تاخیرات پیش آمده در طرح تاکید کرد و ادامه داد : غالب این کالاها تا دی ماه امسال تحویل طرح می شوند.

وی خاطر نشان کرد : ۷۰ درصد از نیروهای شاغل در طرح توسعه میدان مشترک آزادگان شمالی را نیروهای بومی منطقه تشکیل  می دهند.

گفتنی است میدان آزادگان شمالی در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز و درحاشیه مرز ایران و عراق واقع شده است و براساس برنامه ، با تحقق فاز اول توسعه این میدان مشترک ، بالغ بر ۷۵ هزار بشکه در روز به تولید نفت کشور افزوده می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۰۲۶۵۰ بازدید