سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN
با آغاز به کار مقدمات ساخت نیروگاه غرب کارون

طرح تامین برق میادین نفتی غرب کارون کلید خورد

طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون با هدف تامین برق میادین نفتی این منطقه کلید خورد.PEDEC1

سرپرست طرح نیروگاه غرب کارون در شرکت متن از آغاز به کار مقدمات اجرایی شدن این طرح خبر داد و گفت:  شرکت متن با هدف تأمین برق طرح‌های توسعه ‌ای میادین نفتی خود در غرب کارون شامل طرح‌های آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، جفیر، یادآوران، تلمبه خانه غرب کارون و کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ (NGL 3200) قراردادی به امضا رساند که بر مبنای آن، با احداث این نیروگاه، ۴۹۲ مگاوات برق برای مدت ۲۰ سال خریداری می شود.

مهدی نجاریان با بیان این مطلب افزود: اجرای طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون با دو واحد گازی و  یک واحد بخار در بازه زمانی ۳۰ ماهه صورت خواهد گرفت و منجر به آبادانی هرچه بیشتر منطقه، ایجاد اشتغال، بهبود وضعیت اقتصادی و کمک به بهبود فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی استان  می شود.

وی با بیان اینکه تحصیل اراضی این طرح انجام شده و مطالعات ژئوتکنیک طرح، در دست اقدام است، تصریح کرد: همچنین طی یک هفته آینده، مجوزهای زیست محیطی مورد نیاز اخذ می شود.

نجاریان در ادامه، پروژه های جانبی مرتبط با نیروگاه را مورد اشاره قرار داد و گفت: این پروژه ها شامل پروژه خط انتقال برق، پستهای برق، گازرسانی و آبرسانی به نیروگاه است که در ۲ پروژه اول (خط انتقال و پست برق) حدود ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال۲۳۰کیلوولت، برق را از نیروگاه به میادین نفتی منتقل می کند. این پروژه ها در حال حاضر با برگزاری مناقصه، مراحل تعیین پیمانکار را می گذراند و در بازه زمانی ۲۴ ماه انجام خواهد گرفت.

بنابر این گزارش، قرارداد طرح نیروگاه غرب کارون در سال ۱۳۹۲ منعقد شده بود که با توجه به شتاب گرفتن طرحهای غرب کارون در دولت یازدهم، این طرح نیز وارد مرحله اجرایی شده است.  نیروگاه برق غرب کارون در استان خوزستان،  در۴۵ کیلومتری غرب اهواز و به فاصله ۲ کیلومتری طرح NGL3200 قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ شهریور ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۱۶۸۳۲ بازدید