سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

فناوری باید در اولویت مفاد قراردادهای نفتی باشد

معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه بازنگری قراردادهای نفتی در موضوع تکنولوژی نفت نباید در حاشیه قرار گیرد،گفت: توان داخلی در انعقاد قراردادهای بخش بالادستی و پایین دستی صنعت نفت باید مورد توجه جدی باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید امیر عباس حسینی در نشست مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری عمومی (GC) همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی که صبح امروز (سه شنبه ؛۲۸ مردادماه) برگزار شد، گفت: در صنعت نفت باید توان داخلی در حوزه قراردادهای مربوط به بخش صنایع بالادستی و پایین دستی مورد توجه اساسی قرار گیرد و در این بحث اصلی ترین موضوع ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور است.
حسینی، با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه انرژی گفت: زنجیره ارزش صنعت نفت از ۵ حلقه اصلی؛ توسعه تجارت و فناوری، طراحی و مهندسی، ساخت و نصب، راهبری عملیات تولید و انتقال و توزیع محصول تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه مراکز تحقیقاتی برای بخش خصوصی به دشواری انجام می شود اظهار کرد: برای ایجاد تعامل بین بخش خصوصی و دولتی و نیز توسعه دانش و تکنولوژی شرکت مهندسی دانش بنیان، پژوهشگاه صنعت نفت گام های اساسی را برداشته است.
معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت بر تامین شرایط و فعال سازی تمامی امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاران تاکید کرد.
حسینی گفت: پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه مدیریت پروژه ها نقش کلیدی ایفا می کند و در این زمینه آموزش، نقش بسیاری پر رنگی را در توسعه طرح های صنعت نفت دارد.
وی تصریح کرد : ۱۰ درصد درآمدهای کشور باید از شرکت های دانش بنیان تامین شود که تحقق این موضوع درگرو همکاری مراکز تحقیقاتی مهم در حوزه صنعت نفت و گاز مانند پژوهشگاه صنعت نفت با بخش خصوصی و پیمانکاران بزرگ است.
حسینی توسعه و ارتقاء توان مالی شرکت های پیمانکار عمومی (GC) به منظور ایجاد توانایی مدیریت پروژه های تحقیق و توسعه بزرگ و هم راستا با پروژه های عملیاتی و آینده صنعت نفت و نیز ایجاد کنسرسیوم های توسعه فناوری با مدیریت و محوریت پیمانکاران بزرگ (GC) در راستای توسعه و انتقال دانش فنی عملیاتی و بنیادی مرتبط با فناوری های کلیدی صنعت نفت را منطبق با سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.
معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت گفت: تامین مالی و حمایت از شرکت های دانش بنیان صنعت نفت در راستای تبدیل دانش فنی عملیاتی به دانش های بنیادی و پایه از طریق پشتیبانی و محوریت شرکت های بزرگ پیمانکار عمومی یک ضرورت است.
حسینی خاطر نشان کرد: حرکت در مرزهای دانش و تحقیقات و فناوری و تاسیس شرکت های اقماری برای داخلی سازی با موضوع شرکت های دانش بنیان با محوریت ساختار جدید در پژوهشگاه مورد ارزیابی قرار گرفته است.
وی ایجاد کنسرسیوم های توسعه فناوری با مدیریت و محوریت پیمانکاران عمومی در راستای توسعه و انتقال دانش فنی عملیاتی و بنیادین مرتبط با فناوری های کلیدی صنعت نفت را از برنامه های منطبق با سیاست های ابلاغ شده در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست.
معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت، تامین مالی و حمایت از شرکت های دانش بنیان صنعت نفت را در راستای تبدیل به دانش فنی عملیاتی به دانش بنیادین و پایه از طریق پشتیبانی را یک ضرورت برای پیشتازی اقتصاد دانش بنیان در کشور عنوان کرد.
حسینی یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی را تقویت عوامل تولید و رقابت پذیری اقتصاد، توانمند سازی نیروی کار بیان و تصریح کرد: باید شهرک های خاص با امتیازات ویژه به منظور کمک به بازگشت نخبگان و متخصصین صنعت نفت ایرانی مقیم خارج از کشور ایجاد شود.
وی اعزام افراد متخصص داخلی به شرکت های پیشروی بین المللی با محوریت و مدیریت شرکت های پیمانکار عمومی با هدف آموزش، افزایش یادگیری و انتقال دانش فنی عملیاتی مرتبط با فناوری کلیدی صنعت نفت را یکی دیگر از برنامه های دستیابی به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
حسینی به یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر حمایت همه جانبه هدفمند از صادرات کالا ها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و یا ارز آوری مثبت اشاره و تصریح کرد: واگذاری مدیریت بازار و تجهیزات و پروژه های نفتی به پیمانکاران عمومی به منظور خرید و توسعه دانش های فنی بنیادین مورد نیاز صنعت نفت، از طریق راهبرد معاوضه بازار در مقابل فناوری چانه زنی با شرکت های بزرگ، از روش های دستیابی به سیاست یاد شده است.
معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت، ایجاد شرکت های بزرگ پیمانکارعمومی به منظور خرید تکنولوژی های کلیدی مورد نیاز صنعت نفت و انتقال آن به داخل کشور را از راهکارهای صرفه جویی در هزینه های عمومی کشور با تاکید بر تحول اساسی در ساختار ها معرفی کرد

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۵۳۵۳۳ بازدید