سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

نفت، رمز بقای آهوهای جزیره سبز راز

جزیره سیری برای اغلب کارکنان صنعت نفت نامی آشناست، جزیره ای که همواره از آن به عنوان یک منطقه عملیاتی برای استخراج نفت یاد می شود. جزیره‌ای ناشناخته که به غیر از اهالی صنعت نفت شاید کمتر کسی نام آن را شنیده باشد و بداند روزانه هزاران بشکه نفت از آن استخراج می شود.

این جزیره ذوزنقه‌ای شکل که تنها ۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد در ۷۲ کیلومتری خط ساحلی ایران در جنوب بندر لنگه و ۴۰ کیلومتری غرب جزیره ابوموسی واقع شده است، هیچ سکنه بومی در آن زندگی نمی کند و تنها حدود ۱۰۰۰ نفر از کارکنان مذکر صنعت نفت در این جزیره به صورت اقماری تردد دارند و هیچ مونثی در این جزیره پر رمز و راز سکونت ندارد؛ طوری که در فرودگاه این جزیره حتی یک درگاه ویژه بازرسی بانوان به دلیل ماهیت مردانه جزیره وجود ندارد.
نام اصلی این جزیره کاملا مردانه «راز» است که در زمان های پیشین آن را “سری” می خواندند و بعدها در زبان‌های اروپایی به صورت «سیری» تلفظ شد و از این طریق به زبان فارسی رسید.
جزیره راز در نوع خود دارای ویژگی‌هایی جذاب و شنیدنی بسیاری است که بی‌گمان ذهن هر بیننده و یا شنونده‌ای را برای بار نخست جلب می کند.
گیاهانی می‌توانند در این منطقه رشد کنند که قدرت ذخیره آب را به قدر کافی داشته باشند، از این رو درخت خرما (نخل)، درختچه‌های مانند خرگ و هلپه، پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند.
در میان فضای سبز این جزیره، هر از گاهی بقایای جزیی از خانه های کاهگلی دیده می شود که بنا بر گفته کارکنان فلات قاره ایران، متعلق به بومیان بسیار قدیمی این جزیره است.
وقتی در جزیره راز قدم برمی داری، رفت و آمد گاه و بیگاه آهوها را در اطرف خود حس می کنی، آهوهایی با جثه های کوچک که در تمام محدوده جزیره (فضای اداری، رستوران و تاسیسات) خودنمایی می کنند، تکاپویی این موجودات، زیبای جزیره را دو چندان می کند.
افزون بر شگفتی‌ های حیرت‌ آور جزیزه از جمله آهوهایی که گله به گله پیدایشان می‌ شود، ساحل رویایی و آب ز‌لال خلیج‌ فارس در این گوشه از دریا نیز بر زیبایی این جزیره می افزاید.
همزمان با استخراج نفت از جزیره سیری (سال ۱۳۵۵) و رشد صنعتی و بیشتر شدن تاسیسات نفتی، شرکت نفت فلات قاره ایران برای تلطیف فضای صنعتی  ۱۴ راس آهو (جبیر) را در سال ۱۳۶۹ از جزیره خارگ برای پرورش و تولید مثل وارد این جزیزه کرد که هم اکنون این تعداد بعد از گذشت ۲۴ سال به ۱۰۰۰ راس رسیده است.
جبیر با نام انگلیسی Gebeer Gazelle شباهت زیادی به آهو دارد و تنها دارای تفاوت های جزیی در ظاهر، جثه، رنگ و شاخ هستند.
جبیر دارای موهای کوتاه به رنگ زرد تیره و متمال به قرمز است و رنگ آن در قسمت های شکمی سفید رنگ است، در صورتی که آهو روشن تر از جبیر به رنگ زرد شنی است.
همزمان با آغاز فصل بهار، جبیرهای ماده پس از ۱۷۰ روز بارداری، فارغ می شوند و ساکنان نفتی جزیره سیری یکی از رازهای زیبای جزیره را همزمان با تولد این موجودات مشاهده می کنند.
شرکت نفت فلات قاره ایران برای حفظ بقا جبیرها، مولتی ویتامین و سایر افزودنی های مورد نیاز را به آب آشامیدنی این موجودات، اضافه می کند.
از دیگر اقدامات این شرکت برای حفظ نسل این موجودات، افزودن آنتی بیوتیک با دز پیشگیری به آب اشامیدنی جبیرها طی فواصل معین است.
از آنجایی که تغذیه جبیرهای منطقه سیری بیشتر متکی به تغذیه دستی است شرکت نفت فلات قاره ایران از طریق ریختن سالیانه بیش از ۵۰ الی ۶۰ تن علوفه در بیش از ۸۰ آخور سیمانی و چوبی، این مقدار را تامین می کند.
جبیرهای جزیره سبز سیری برای تامین آب مورد نیاز بدن خود از آبشخورهای سیمانی استفاده می کنند، آب این آبشخورها به وسیله تانکر دو بار در هفته پس از شست و شو و ضد عفونی از سوی کارکنان صنعت نفت پر می شوند.
محیط زیست این حیوانات کل جزیره است و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد و در محل های اداری تا اماکن مسکونی و فضاهای باز منطقه پراکندگی دارند و می توان گله های جبیر را در سطح منطقه مشاهده کرد.
زمستان این منطقه چندان سرد نیست و دمای بالا همراه با نم نسبی شرایط شرجی را به وجود آورده است، در نواحی ساحلی در تمام طول سال رطوبت به بیش از ۵۰ درصد می رسد و در تمام طول تابستان، شبانه روزی حالت شرجی وجود دارد.
 با توجه به گرمای هوا و پوشش گیاهی، گاهی این موجودات را  زیر درخت های کهور (بیعار) که در حال استراحت هستند، مشاهده می کنید.
از دیگر موجودات اهلی منطقه سیری می توان به گربه، بوقلمون، مرغ عشق، مرغ، اردک و غاز، مرغ شاخ دار، کلاغ، مرغ مینا، هد هد، مرغ ماهی خوار اشاره کرد، حیات وحش این جزیره به طور کامل توسط شرکت نفت فلات قاره نگهداری و محافظت می شود.
جزیره راز هم اکنون با توجه به انجام فعالیت های زیست محیطی صنعت نفت برای توسعه فضای سبز در این منطقه،  لقب جزیره سبز سیری و نگین سبز خلیج فارس را با خود یدک می کشد.
توسعه زیرساخت‌ های استفاده از انرژی‌ های تجدیدپذیر در جزیره، کاهش آلودگی ‌های آب و خاک، مدیریت پسماند و احداث واحدهای مربوطه، افزایش سطح پوشش گیاهی، پیاده‌سازی مدیریت جامع انرژی، ارتقای وضعیت اجتماعی و زیست محیطی منطقه منجر به توسعه فضای سبز شده است.
صنعت نفت در جهان همواره به عنوان یک صنعت سودآور در حوزه اقتصاد و یک ابزار قدرتمند سیاسی در امور بین الملل مطرح است.
صنعت نفت در جهان افزون بر اهمیت استراتژیک و سودآوری های کلان به عنوان یک صنعت آلوده کننده نیز شناخته می شود از این رو صنایع نفت جهان و به تبع آن صنعت نفت ایران، همواره در راستای کاهش ایجاد آلودگی و کمک به محیط زیست کوشیده اند.
صنعت نفت ایران نیز تعریف و انجام پروژه های کلان زیست محیطی را در کنار فعالیت اصلی خود از یاد نبرده و همواره توجه شایانی به این مقوله کرده است و تبدیل جزیره سیری به جزیره سبز سیری و حفاظت از گونه نادر آهو های جبیر در جنوب کشور که هزینه های چند صد میلیونی را در سال برای این صنعت رقم می زند تنها گوشه ای از فعالیت های این صنعت در حوزه محیط زیست کشور به شمار می رود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مرداد ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۵۴۵۰۶ بازدید