سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

محدودیت حمل گاز مایع به حداقل رسید

مشاور وزیر نفت در امور راهبردی از خرید ١٢ فروند کشتی حمل گاز مایع (ال پی جی ) از ابتدای دولت یازدهم و کاهش محدودیت حمل و صادرات آن خبر داد.

محمد سوری، در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به خرید کشتی حمل گاز مایع گفت: در سالهای گذشته بدلیل کمبود کشتی نمی توانستیم بخشی از محصولات پتروشیمی و ال پی جی را صادر کنیم، اما در یک سال اخیر با خرید ١٢ فروند کشتی و پیوستن آن به ناوگان دریایی کشور، امکان صادرات این محصولات میسر شد.

وی با بیان اینکه پیش از خرید این کشتی ها کمتر از  ٨ فروند کشتی برای حمل و نقل ال پی جی و محصولات پتروشیمی وجود داشت، افزود: با اضافه شدن ١٢ کشتی یاد شده امیدواریم صادرات این محصولات افزایش پیدا کند، اگرچه در این زمینه همچنان کمبودهای وجود دارد.

پیروز منجزی مدیر امور مالی شرکت ملی گاز ایران نیز در این باره به حبرنگار شانا گفته بود: هدفگذاری برای فروش یک میلیارد دلار LPG در دستور کار قرار گرفته است؛ در همین حال نبود کریر یکی از محدودیتهای اساسی شرکت بازرگانی گاز برای صادرات LPG است. ​​​​​

مشاور وزیر نفت در امور راهبردی وزارت نفت درباره اینکه این تعداد کشتی توسط چه بخشی خریداری شده، گفت: اکثر این کشتی‌های حمل گازمایع توسط بخش خصوصی خریداری شده است.

وی افزود: با ورود این تعداد کشتی چندین هزار تنی حمل گاز مایع، محدودیت‌های صادرات و حمل و نقل دریایی گاز مایع به حداقل رسیده است.

به گزارش شانا ال.پی.جی یکی از محصولات جانبی صنعت نفت و شامل پروپان، پروپیلن، بوتان و بوتیلن در نسبت های مختلف است. قسمت عمده ال.پی.جی از پروپان و بوتان با نسبتی تقریبا مساوی ترکیب شده است. در کشورهایی که نفت برداشت شده با مقدار قابل توجهی گاز همراه است، تولید ال.پی.جی از این گازها کاملاً به صرفه است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۵۵۵۳۰ بازدید