سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

تولید بزرگترین فاز پارس جنوبی به یک میلیارد فوت مکعب می رسد

عملیات راه اندازی و شیرین سازی آزمایشی گاز در واحد دوم پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی با موفقیت انجام شده و تا پایان تیرماه ماه تولید از این فاز به حدود ٢۵ میلیون مترمکعب (یک میلیارد فوت مکعب) می رسد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که هم اکنون در پالایشگاه فاز ١٢ میدان پارس جنوبی روزانه حدود ٩٠٠ میلیون فوت مکعب تولید آزمایشی گاز صورت می گیرد، گفت: بزودی سکوی A این فاز با ظرفیت ٢٨ میلیون متر مکعب در روز به تولید نهایی خود می رسد.

علی اکبر شعبانپور با تاکید بر این که سکوی A فاز ١٢ پارس جنوبی نخستین سکوی پارس جنوبی بعد از هشت سال در خلیج فارس به شمار می آید، گفت: هم اکنون عرشه ٣۴٠١ تنی سکوی C این فاز نیز در دریا نصب شده و تا هفته آینده سکوی B فاز ١٢ هم در موقعیت خود روی جکت نصب می شود.

به گزارش شانا، مشکلات و موانع موجود در پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی برای رسیدن به رکورد تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز در حال رفع است، تاکنون تعداد شات دانهای داده شده به پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی در مرحله راه اندازی نسبت به سایر فازهای بهره برداری شده، کمتر بوده است.

عملیات بارگیری و صادرات نخستین محموله صادراتی میعانات گازی فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی ۵ تیرماه در منطقه تنبک از طریق گوی شناور (spm) به نفتکش مورد نظر انجام شد. میزان صادرات میعانات گازی از فاز ١٢ پارس جنوبی بستگی به روند تولید این فاز دارد، اما پیش بینی می شود تا پیش از راه اندازی واحدهای سوم و چهارم در پالایشگاه این فاز، ماهانه دو تا سه محموله میعانات گازی تولیدی آن صادر شود.

طرح توسعه فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ۷۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی برای تحویل به شبکه سراسری در حال اجراست. ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد در روز نیز در این طرح تولید می شود.

مصرف روزانه ١۵ هزار متر مکعب آب، ١٠٠ مگاوات برق، پردازش ٣٢ هزار سیگنال فرآیندی، ۶٢ هزار تن تجهیزات، سه میلیون اینچ قطر لوله، هزار و ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی و ۴٠٠ هزار تن بتن ریزی از جمله ویژگیهای فاز ١٢ است.

پیمانکار اصلی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس و محل احداث تاسیسات خشکی طرح، سایت ٢ در تمبک (به فاصله ٧٠ کیلومتری عسلویه) است؛ افزون بر توسعه میدان و احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی و اجرای اسکله خدماتی برای کل سایت نیز پیش بینی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ تیر ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۵۳۴۶۵ بازدید